14. října 2012 17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepříjemný jev: volby přinesly velký počet neplatných hlasů

Obyvatelé Hostivice u Prahy začali volit své kandidáty do krajského zastupitelstva.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Hostivice u Prahy začali volit své kandidáty do krajského zastupitelstva. | foto: ČTK

LIBEREC Volby v Libereckém kraji provázel vysoký počet neplatných hlasů. V krajských volbách musely komise vyřadit 5627 volebních lístků, což představuje 4,16 procenta odevzdaných hlasů. Ještě horší byla podle ČSÚ situace v senátních volbách na Jablonecku, kde bylo neplatných obálek 4569, tedy 10,85 procenta.

Před dvěma lety byl souběh senátních voleb na Liberecku s komunálními volbami, neplatných bylo v prvním kole jen 3,3 procenta hlasů.

VÍCE O VOLBÁCH 2012:

"Ve větší míře dávali voliči do urny prázdné obálky a tam, kde je souběh krajských voleb se senátními, byla častým problémem záměna obálek pro hlasovací lístky," řekla ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegerová.

Lidé do obálky pro volby do Senátu dali lístky krajské a opačně. Obě pak byly neplatné. Kolik takových hlasů bylo, ale ČSÚ podle Riegerové nesleduje. Hlavně pro starší lidi bylo hlavně obtížné rozlišení šedomodré obálky určené na lístek pro krajské volby a světle žluté obálky pro volby senátní.

Házejte prázdné obálky

Neplatné hlasy mohla zapříčinit i internetová výzva, která lidi nabádá, aby odevzdávali prázdné obálky. Docílí tak prý toho, že politické strany nedostanou za hlasy peníze. Strany však dostávají peníze pouze za volby do poslanecké sněmovny. Výzva je také zavádějící v tom, že není pravda, že pokud občan k volbám nejde, jeho 'hlas' si poté strany rozpočítají a peníze stejně dostanou. Jediným efektem je tak neplatným hlasem veřejně proklamovaná nespokojenost se současnou politickou reprezentací.

Pomohlo by viditelné označení

Ve volebních místnostech byly přitom obálky vyvěšeny jako vzor s jasným označením. "Pomohlo by, kdyby jedna z obálek byla viditelně označena třeba razítkem Senát, už jsme to navrhovali v minulosti, zatím se ale nic nezměnilo, zkusíme to prosadit znovu," řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

V Libereckém kraji přišlo ke krajským volbám 38,55 procenta z 351.263 oprávněných voličů. O 45 křesel v krajském zastupitelstvu se utkalo 761 kandidátů z 20 politických stran a hnutí. Krajské volby překvapivě vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, před komunisty a Změnou pro Liberecký kraj.

Čtvrtá skončila ČSSD a až za ní ODS. Nikdo další se do zastupitelstva nedostal. O místo v Senátu za Jablonecko se ucházelo deset kandidátů a ve druhém kole se utkají majitel továrny na hračky Detoa Jaroslav Zeman (ODS) a končící liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Lidovky.cz, ČTK