Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby ve výrocích: pohádky ovčí babičky i virtuální legenda z JZD

Česko

  19:01
PRAHA - Ministr dopravy Antonín Prachař označil svou soupeřku v senátních volbách za ovčí babičku. To Alena Gajdůšková, která křeslo v horní komoře parlamentu ztratila po 12 letech, nazvala svého protivníka Františka Čubu virtuální legendou. Ani letošní volby do Senátu zkrátka nebyly výjimkou a kromě děkovných řečí zazněly také peprné výroky. Server Lidovky.cz vybral některé z nich.

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) nebyl zvolen do Senátu. V Přerově ho porazila bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (na archivním snímku). foto: ČTK

Ano, díky lidovcům bude líp

Zleva Marian Jurečka , Daniel Herman, Jan Bartošek, Jan Wolf a Pavel Bělobrádek...

„Při pohledu na výsledky KDU-ČSL za poslední dva roky věřím, že ano, bude líp a dáme zemi do pořádku,“ napsal o volební sobotu na Twitter ministr zemědělství Marian Jurečka. Neopomněl okomentovat také volební účast, která byla pouze 16,69 %, tedy nejnižší účast v historii voleb do dolní komory parlamentu. „Dnes ve volebním studiu by mohli jmenovitě přečíst, kdo přišel volit. S ohledem na účast by to nebyl problém,“ tweetoval Jurečka.

Virtuální legenda jde do voleb

Alena Gajdůšková čeká na výsledky voleb.

„Prohrála jsem s penězmi bůh ví odkud, s marketingovou kampaní, s jakousi virtuální legendou a s takovým vzpomínkovým optimismem. A proti tomu se téměř nedalo bojovat. Mám za sebou dvanáct let práce, za kterou se nestydím, ale tak to dopadlo,“ uvedla v České televizi Alena Gajdůšková. Tu porazil František Čuba, člověk spjatý s komunistickým JZD Slušovice.

VOLEBNÍ GLOSY NA LIDOVKY.CZ:

Kandidát, který s nikým nemluvil

Ve volbách ve Zlíně vyhrál bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba (na...

„S nikým jsem nehovořil, takže nemohu říct, jaké měli (voliči; pozn. redakce) pohnutky, že hlasovali pro mě. Musíte se těch lidí zeptat,“ reagoval úspěšný kandidát do Senátu František Čuba na dotaz redaktora serveru Lidovky.cz, proč mu lidé dali svůj hlas. Dodal, že podle jeho názoru musí poražená senátorka Alena Gajdůšková „hledat nějaký jiný způsob hlasování, aby mohla vyhrát“.

Pohádky ovčí babičky

Antonín Prachař (ANO)

„Nezbývá mi než poblahopřát doktorce Seitlové k vítězství ve volbách do Senátu. Občané uvěřili sladkým slibům a pohádkám, jak já říkám, ovčí babičky. Co k tomu dodat? Myslím, že slibů dala hodně. Je otázka, jak to budou vnímat voliči v následujících obdobích, a co z těch slibů bude schopná reálně splnit,“ reagoval na svou prohru ministr dopravy Antonín Prachař. Přitom svou nevýhrou si zřejmě ušetřil jedno velké rozhodnutí. Těsně před volbami totiž šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že se mu Prachařova kandidatura nelíbí, a pokud by zvítězil, musel by si vybrat: místo v Senátu, nebo židle ve vládě.

Po neúspěchu následuje reforma

Karel Schwarzenberg. ve volebním štábu TOP 09 v Praze sleduje 18. října...

„My jsme tyto volby prohráli. Zajisté se nad tím zamyslíme,“ uvedl na tiskové konferenci TOP 09 předseda strany Karel Schwarzenberg. „Uděláme analýzu toho, co vedlo k této bezpochybné porážce, a uděláme reformu ve straně,“ dodal. TOP 09 totiž od voličů utržila jasný výprask: do horní komory parlamentu se neprobojoval ani jeden kandidát.

Miroslav Kalousek čeká ve volebním štábu na první průběžné výsledky.

A podobně hodnotil výsledek senátních voleb i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tyto komunální a senátní volby musí TOP 09 vyhodnotit jako neúspěch,“ řekl pro Českou televizi. Strana žádného kandidáta v senátora neproměnila, podle jeho názoru je ale na analýzu ještě brzy. „Na objektivní hodnocení si musíme nechat čas,“ dodal.

Síla malé strany

Předseda ODS Petr Fiala ve volebním štábu ODS.

„Jsme a budeme po těchto volbách nejsilnější opoziční silou v Senátu. To jsou všechno dobrá východiska pro další cestu občanských demokratů vzhůru,“ komentoval výsledek voleb předseda ODS Petr Fiala. Strana obhajovala tři mandáty, ve volebním klání ale nakonec získala jen dva senátory.

Zleva Marian Jurečka , Daniel Herman, Jan Bartošek, Jan Wolf a Pavel Bělobrádek...
Za volební obvod Brno-město v Senátu zasedne středoškolský pedagog Zdeněk...
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a jeho ministr vnitra Milan...
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Druhé kolo je někdy kruté. Souhrn voleb do Senátu 2014:

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...