Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební billboardy očima expertů. Reklama na olej, říkají o KDU-ČSL

Česko

  14:06aktualizováno  15:10
PRAHA - Politické strany opět sází na billboardy a ladí předvolební slogany. Některé jsou racionální, jiné emocionální nebo nesplnitelně slibovací. Server lidovky.cz oslovil mediálního experta, psychologa a profesionální grafiky z reklamních agentur, aby ohodnotili stranické snažení.

Lidovecké billboardy? s volebními hezky. foto: Lidovky.cz

ODS

Občanští demokraté pro předčasné volby zvolili neobvyklou kampaň. Prostřednictvím počítačového symbolu zacílili především na mladší generací. 

ODS spustila kampaň Volím pravici

Za nepodepsaný billboard strana sklidila kritiku. "Tato volba by se mohla proti ODS obrátit," varoval mediální odborník Daniel Köppl. "Tato internetová komunita sociálních sítí je trochu jako gang," podotkl.

Sociální sítě od té doby zahltily ironické variace na propagované heslo. "Myšlenka, že by strana získala nové voliče, je naivní a tím, že je krátké období před volbami, se může stát, že se objeví nové kauzy. A na Twitteru by to mohlo způsobit spíš negativní reklamu - kampaň ovlivní negativní události, přičemž strana nebude připravená na dotazy," říká Daniel Köppl.

Tomáš Vlach z reklamní agentury REMA 93 podotýká: "Ptáček místo ptáka… Viditelně menší ambice dříve velké pravicové strany. To je signál k jejím dřívějším voličům, nebo nábor ptáčat?"

Hodnocení psychologa

"Je jasné, že hesla 'nesplnitelně slibovací' budou znít lépe lidem, kteří chtějí věřit a neposuzují realitu racionálně, jsou nevyléčitelně naivní. Do této kategorie řadím hesla KSČM, zelených, KDU-ČSL, ČSSD, TOP 09.

Hesla emocionální míří na skupinu naštvaných - Piráti, ANO. Kupodivu hesla spíše racionální mají obdobná ODS i SPOZ. Osobně bych uvítal úvahy typu 'současný politický a volební systém je ve slepé uličce, hledejme lepší'," zhodnotil slogany politických stran psycholog Jiří Brančík z Vojenské nemocnice v Brně.

Slogany politických stran:

 • ODS: Volím_pravici
 • KSČM: S lidmi pro lidi!
 • TOP 09: Vaši důvěru bereme odpovědně víc, než si myslíte
 • SZ: Zvítězíme nad korupcí, máme plán!
 • SPOZ: Já dám hlas Zemanovcům. A vy?
 • KDU-ČSL: Dáme zemi do pořádku
 • ANO: „Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ 
 • ČSSD: Prosadíme dobře fungující stát
 • Piráti: Ryjeme držkou v zemi

SPOZ

Strana Zemanovců vsadila na korespondenční lístek. Podle mediálního experta Petra Žantovského se dá celý význam kampaně pochopit tak, že se strana hlásí k myšlenkám prezidenta, což je obecně známo. "Je tu i snaha navázat na úspěch prezidentské volby, který byl založen výhradně na intelektuálním potenciálu a řečnických schopnostech Miloše Zemana," myslí si Žantovský. 

Předvolební billboard

Grafici oslovení serverem Lidovky.cz se shodují. "Poštovní známka na billboardu v jemných konturách je chyba. kdyby nešlo o Zemana, pak ji z auta nikdo nikdy nerozpozná. Zde však přesto každý ví, kdo na známce je. Pokud budou voliči Miloše Zemana volit podle jimi zvoleného a tudíž svého prezidenta, pak je zacílení skvělé," tvrdí Tomáš Vlach. Kreativní ředitel grafického a webového studia Omega Design Petr Humlíček je skeptičtější: "Graficky nevýrazný billboard, vtip s poštovní známkou asi nezabere tolik, jako by zabrala řádná portrétní fotografie."

KDU-ČSL

KDU-ČSL vsadila na slunečnici a Pavla Bělobrádka. Podle grafiků to však nebyl dobrý tah. "Ta slunečnice je tak dominantní, že já spíš vidím reklamu na slunečnicový olej a ještě včelku Máju (nebo je to čmelák?) a k tomu ten nešťastně splývající slogan s logem," říká kriticky Ivan Bílek z reklamní agentury REMA 93. 

Billboard KDU-ČSL s Pavlem Bělobrádkem.

Humlíčkovi se grafická stránka billboardu také nelíbí. "Na rozdíl od ODS či ČSSD se nepodařilo ve vizuálním stylu KDU dodržet jednotnou barevnou linku. Ačkoli z webu strany a dalších grafických výstupů se zdá, že žluto-modrá barevná kombinace je standardem, z billboardů se modrá vytratila. A to je škoda, protože barevnost billboardů je pro identifikaci se značkou zásadní." Žantovský dává lidovcům šanci. "Heslo je dobré, protože slovo 'pořádek' je v přímém protikladu ke slovu 'nepořádek', což je v mysli veřejnosti přesně ten stav, v němž se země nachází," tvrdí. 

ČSSD

Sociální demokraté zvolili pro svou volební kampaň jednoduchou a konzervativní grafiku. Podle Žantovského vychází heslo z předpokladu, že občan není spokojen s fungováním státu. "To je ale trochu sofistikovaná úvaha. 

Kampaň ČSSD

Občan není především spokojen s politiky a politici nejsou vždy nutně totéž, co stát. V heslu je skryto tradiční přesvědčení ČSSD o všemocnosti státu," tvrdí Žantovský. Odborník Ivan Bílek nechápe, proč všichni používají verzálky. "Je to tak úderné jako z 50. let a navíc pan Sobotka je zobrazen ve zvláštní póze - podivně se hrbí a jako kdyby tělo mělo jinou hlavu," říká.

O TRANSPARENTNÍCH ÚČTECH STRAN ČTĚTE ZDE:

ANO

Předvolební billboard politického hnutí ANO

Strana ANO překvapila voliče svým jednoduchým, dobře čitelným billboardem, avšak také utrápeným pohledem Andreje Babiše. 

"Billboardy mají dobrou úroveň fotografií, díky bílému pozadí jsou dobře odlišeny od ostatních a nejsou přeplácané. Je diskutabilní, zda jsou sebevědomé slogany 'šéfa firmy' aplikovatelné pro vedení politické kampaně. Stát není firma," říká Humlíček. Žantovský dává plus za odkaz na Facebook, který je podle něj moderní a chytrý.

Piráti

Pirátská strana

Piráti vsadili opět na provokaci a pro svou kampaň mimo jiné použili i fotografii Karla Kryla. "Teď by se měla ozvat vdova Marlen Krylová a zažalovat Piráty za neautorizované užití tváře Karla Kryla. Užití argotu na plakátu opět vychází z předpokladu, že Piráty budou volit ti, jimž je toto vyjadřování vlastní. Grafické členění černobílá/barevná a využití detailů tváří je pěkné, moderní, odlišuje se od ostatních, a tím se zviditelňuje," myslí si Žantovský. Podle specialisty na grafiku Petra Humlíčka však Piráti vizuálně jako serózní strana nepůsobí.

TOP 09 a KSČM zatím billboardovou kampaň neodstartovaly, zelení dávají přednost sociálním sítím

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Pronájem bytu 3+kk s balkonem
Pronájem bytu 3+kk s balkonem

Pražská, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
13 650 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat