Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
23. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební čísla v Praze: nejpopulárnější jsou Klaus, Schwarzenberg, Stropnický a Feri

Na Praze 8 odvolil Václav Klaus mladší i s pěti dětmi. Klaus je trojka na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Praze 8 odvolil Václav Klaus mladší i s pěti dětmi. Klaus je trojka na... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Nejvyšší volební účast v hlavním městě zaznamenala část Praha-Křeslice. Ze 748 oprávněných voličů jich odevzdalo hlas 598, tedy 79,95 procenta. Přes 78 procent se účast dostala v Přední Kopanině a Troji. Jsou to ale oblasti s méně než 1000 voliči. Naopak nejmenší účast hlásila Praha 14, a to 61,95 procenta. V seznamu měly komise v tamních okrscích 32 506 voličů, hlasovalo 20 139 z nich.

Vyplývá to z webu volby.cz Českého statistického úřadu (ČSÚ). V Praze byla tradičně nejsilnější účast ze všech regionů. Hlasovalo 67,13 procenta voličů, ve sněmovních volbách v říjnu 2013 to bylo 64,14 procenta.

Ve většině z 57 pražských částí zvítězilo hnutí ANO. Občanská demokratická strana byla úspěšná v Přední Kopanině, Dolních Chabrech, Ďáblicích, Dolních Počernicích, Klánovicích, Dolních Měcholupech, Šeberově, Lipenci, Velké Chuchli a Slivenci. Piráti vyhráli v Praze 6, Praze 7, Praze 2, Praze 3 a Praze 5, což jsou všechno velké centrální části s desetitisíci voličů. TOP 09 ovládla Prahu 1, ovšem pouze o 13 hlasů před ODS. Lysolaje, kde volilo 685 lidí, pro sebe získalo STAN.

Nejvíce preferenčních hlasů v celé Praze získal Václav Klaus mladší, který byl na třetím místě kandidátky ODS. Zakroužkovalo ho 2 635 lidí. V celorepublikovém pořadí se zařadil na druhé místo za předsedu ANO Andreje Babiše, kterému dalo preferenční hlas 48 645 Středočechů. V Praze se dařilo také čestnému předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Získal 19 370 preferenčních hlasů, třetí největší počet z celé republiky.

S nevelkým odstupem za Schwarzenbergem skončil v hlavním městě ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s 18 449 hlasy. Více než 15 tisíc preferenčních hlasů získal i Dominik Feri (TOP 09), který se tak ve 21 letech stane vůbec nejmladším poslancem v české historii.

Karel Schwarzenberg ve volebním štábu TOP 09.
Martin Stropnický ve volebním štábu ANO.

Klaus získal nejvíce preferenčních hlasů v Praze 4, a to 2206. Přes dvoutisícovou hranici se dostal také v Praze 8. Schwarzenberg byl nejúspěšnější v Praze 6, kde ho kroužkovalo 2219 voličů. V Praze 6 bodoval i Feri, když tam získal 1663 preferenčních hlasů.

Někde 21letý Feri porazil 79letého Schwarzenberga

Přestože byl Schwarzenberg na prvním místě pražské kandidátky TOP 09 a Feri až na posledním, našly se některé obce, kde Feri 79letého Schwarzenberga porazil. Jednalo se o Ďáblice, Dolní Měcholupy, Koloděje, Křeslice, Lipence, Satalice a Štěrboholy. Ve všech případech to ale jsou velmi malé okrsky, a tak například v Kolodějích byl poměr preferenčních hlasů u těchto dvou kandidátů 17 proti 20, v Křeslicích deset proti 16 a v Satalicích 19 proti 22.

V předčasných volbách v říjnu 2013 v Praze zvítězila TOP 09 se ziskem 23,03 procenta. Letošní vítězné ANO bylo před čtyřmi lety na druhé pozici se ziskem 16,46 procenta, ČSSD na třetí příčce získala 14,09 procenta a ODS na čtvrtém místě dostala 11,99 procenta. Pátí komunisté dostali 8,52 procenta hlasů, šestí Zelení 6,45 procenta a sedmí lidovci 5,46 procenta.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.