Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební drama v Chorvatsku: s kým do EU?

Česko

Podle předběžných výsledků vyhrála vládní strana HDZ. Sociální demokraté byli ale jen o necelá dvě procenta pozadu. ZÁHŘEB/PRAHA Budoucnost v Evropské unii, nebo budoucnost v Evropské unii? O směřování své země mají Chorvaté jasno. Včera tak v parlamentních volbách rozhodovali jen o tom, kdo je do prestižního evropského klubu dovede – zda současná vláda Ivo Sanadera, nebo neokoukané tváře dosud opozičních sociálních demokratů.

Předvolební průzkumy uváděly tak těsné preference, že se vítěz hlasování nedal odhadnout. A podobně to vypadalo i včera po uzavření volebních místností. První odhady po uzavření volebním místností dávali mírný, zhruba procentní náskok opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP). První předběžné výsledky, po sečtení pouhých 10 procent hlasů ze 6000 volebních místností, už ale přinesly opačný výsledek. Podle nich naopak těsně vedlo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ) premiéra Sanadera s 32,6 procenty a SDP měla jen 30,3 procenta. I to však byl jen minimální náskok a analytici považovali výsledek za zcela otevřený. Jasné bylo jen to, že žádná z velkých stran nedokáže sestavit vládu sama a Chorvatsko čekají vleklá koaliční jednání.

Volby byly pro Chorvatsko velmi důležité – vláda, která z nich vzejde, totiž může zemi dovést k vytouženému členství v EU a NATO. „Nemohu říct, že Balkán nenávidím. Jsme součástí tohoto regionu, vstup do Evropské unie nám ale zajistí stabilitu,“ citovala agentura AFP jednoho z voličů, 72letého Marijana Gašparoviče. Svůj hlas hodil současné vládní straně. A doufá, že Sanader bude pokračovat v „proevropské politice“. „SDP by to sice dělala stejně, bojíme se ale toho, že by začali zase od začátku, takže bychom za čtyři roky na tom byli stejně jako teď,“ dodal. Chorvatsko zahájilo přístupové rozhovory o vstupu do EU v roce 2005. Členem unie by se mohlo stát v roce 2009.

J 54 letý Ivo Sanader je populární

Bez jasného vítěze

Chorvatské demokratické společenství (HDZ) 32,6% Sociálnědemokratická strana (SDP) 30,3% především u starších voličů, žijících mimo velká města. Naklonil si je i tím, že právě on dovedl tuto bývalou jugoslávskou zemi před brány NATO a EU. O třináct let mladší opoziční vůdce Zoran Milanović, kterého jeho příznivci často přirovnávají k Tonymu Blairovi, mu ale vytýká korupční skandály, které jeho vládnutí provázely.

„Nezáleží na tom, kdo vyhraje. Důležité je, že nová vláda bude mít před sebou množství úkolů... musí se hlavně postarat o to, aby byly splněny všechny podmínky potřebné pro naše členství v Evropské unii,“ citovala agentura Reuters chorvatského prezidenta Stipeho Mesiče.

Podobný názor měli i někteří voliči. „Lidé očekávají lepší životní podmínky, to souvisí s ekonomickým rozvojem nejlépe v rámci Evropské unie,“ uvedl Tomislav Marić, volič SDP. „Nezáleží na tom, kdo nás dovede do Evropy, je důležité jen to, aby k tomu došlo. Čím dříve, tím lépe,“ dodal.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!