V loňském roce se již v červnu konaly volby do Evropského parlamentu, na podzim následovaly krajské a senátní volby. Na všechny si posvítil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPS).
„Řada správních řízení spojených s volbami v roce 2024 ještě neskončila, nebo teprve začne. Správní řízení jsou ze zákona neveřejná, o těch probíhajících tedy bohužel informace poskytovat nemůžeme,“ řekla pro iDNES.cz členka ÚDHPSH Aneta Pinková.
Pokuta 10 tisíc pro ODS
Občanští demokraté si za kampaň zatím odnesli pokutu za deset tisíc korun. Provinili se v eurovolbách.
Podle úřadu totiž strana nezajistila, aby její propagace vedená v neprospěch konkurence, nesla informaci o zadavateli a zpracovateli.
V krajských volbách si ale strana vedla lépe, úřad zatím nenašel nic, co by mohl vytknout.
Piráti pozdě plnili povinnosti
Napomenutí a pak pokuta 30 tisíc korun. To jsou prohřešky Pirátů za evropské volby. Podle úřadu totiž nesplnili některé povinnosti, které „souvisí se zveřejněním údajů o financování volební kampaně, obsahem zprávy o financování volební kampaně, zasláním podkladů o účetnictví úřadu nebo o převedení prostředků z volebního účtu“.
Piráti podle úřadu pochybili i v senátních a krajských volbách. Za nezveřejnění požadovaných údajů o sponzorech dostali pokutu 25 tisíc korun.
Úřad však na začátku ledna upozornil na další prohřešek, které se strana dopustila. Tím byla pozdě odevzdaná zpráva ohledně financování senátních voleb.
„Správní řízení bylo nebo bude zahájeno se všemi subjekty, které neodevzdaly nebo odevzdaly po termínu zprávu o financování volební kampaně nebo účetnictví, jak u krajských, tak senátních voleb,“ doplnila pro iDNES.cz Pinková z ÚDHPSH.
Pochybilo hnutí ANO i KSČM
Hnutí ANO za volby do zastupitelstev krajů v loňském roce dostalo pokutu 25 tisíc korun. Důvodem byly podle úřadu nedostatečné informace o zadavateli a zpracovateli propagace šířené v médiích.
Za krajské volby dostala pokutu i KSČM, a to rovnou 40 tisíc korun. Podle úřadu za využití médií, které spadají pod kraje či obce.
Sto tisíc za kontrolu
Několik pokut od úřadu vyfasovalo i Právo Respekt Odbornost (PRO). Za pochybení v kampani do evropských voleb dostalo pokutu 35 tisíc korun. Dále pak úřad hnutí pokutoval částkou 100 tisíc za jiné řízení navazující na kontrolu. Šlo o pochybení ohledně porušení povinností se zveřejněním údajů o kampani, jejím financování i odevzdání závěrečné zprávy úřadu nebo převedení zbylých peněz z volebního účtu, stojí v závěrách kontroly, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici.
Redakce iDNES.cz v loňském roce na kontrolu a zjištěná pochybení úřadem upozornila. Úřad mimo jiné u strany Jindřicha Rajchla odhalil například sponzoring od 117letého muže. Takový ovšem v té době nežil nejen v Česku, jak zjistili kontroloři, ale ani na celé Zemi.
Úřad ale zjistil další pochybení. Například upozornil na používání osobního auta jednoho z kandidátů v kampani. Strana předložila knihu jízd a účetní doklad za benzin na 1 953 korun. V záznamech jsou však jen jednosměrné jízdy, obvykle z Ústí nad Labem do jiné destinace.
„Neobsahuje žádný záznam o cestě zpět. Ze záznamů v předložené knize jízd nadto vyplývá, že se kandidát předmětným vozem pohyboval průměrnou rychlostí 6,9 km/h,“ upozornil tehdy v kontrolní zprávě úřad.
Přísaha předložila novou zprávu
Bez prohřešku nezůstala ani Přísaha. Za nezveřejněné údaje o sponzorech v evropských volbách dostala pokutu 35 tisíc korun. Vedle toho úřad na začátku ledna upozornil, že šéf Přísahy Róbert Šlachta vykázal výdaje v senátních volbách výdaje přesahující limit.
Ve volbách do Senátu činí výdajový limit na kampaň dva miliony za každého kandidáta pro první kolo. Pokud se kandidát zúčastní prvního i druhého kola, limit je 2,5 milionu korun. „Na každý obvod je samostatný limit,“ poznamenala již v minulosti Pinková.
„Občanské hnutí poté předložilo novou zprávu o financování volební kampaně do senátních voleb, ve které již vykázala výdaje pod volebním limitem. Náš úřad samozřejmě podrobně prošetří, zda žádný z výdajů, které se objevily v původní zprávě, ale v opravené nejsou, není volebním výdajem podle zákona,“ uvedla pro iDNES.cz Pinková.
Pokud se podle jejích slov ukáže, že došlo k překročení výdajového limitu, nikoliv o administrativní pochybení v podobě zahrnutí nákladů, které ze zákona nejsou volebními výdaji, hrozí Přísaze pokuta až do výše jeden a půl násobku částky, o kterou byl překročen limit výdajů na volební kampaň, vysvětlila členka ÚDHPSH.
Pouze s napomenutím za krajské volby zůstalo SPD či za senátní volby hnutí Motoristé. Zatím bez sankce za loňské volby jsou KDU-ČSL, hnutí STAN či TOP 09.