Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Volební kongres po vedení EU? Ne!

Česko

ODS volí předsedu - Na závěr kongresu pronesu buď děkovnou, či rozlučkovou řeč, říká premiér

Myslím, že se výrazně přeceňuje vliv Václava Klause, který je už šest let fakticky mimo stranu. Nemyslím ale, že by pro ODS bylo dobře, kdyby z ní odešel, říká premiér a šéf ODS Mirek Topolánek.

* LN Chystáte se v řeči po znovuzvolení šéfem ODS poděkovat Pavlu Bémovi s Václavem Klausem? Zdá se, že právě oni dva by vám k obhajobě postu mohli svými kroky pomoci ze všech nejvíc...

Začínáte trochu sarkasticky. Já se přiznám, že v posledních týdnech mě má obvyklá ironie a sarkasmus přešly. Jestli budu mít závěrečnou řeč děkovnou, nebo rozlučkovou, nejsem schopen předvídat. Primárky v regionech sice vypadají, jak vypadají, to ale ještě nic nevypovídá o tom, jací delegáti a s jakým názorem pojedou na kongres. Takže tu ironii neberu. Myslím, že motivace obou aktérů, které jste jmenoval, je rozličná. Spojil je pouze společný zájem v dané chvíli.

* LN V čem je odlišná?

Myslím, že Václav Klaus po šest let dlouhodobě čekal na možnost, kdy si bude moci prosadit svou. Před šesti lety se mu to úplně nepodařilo a teď tu situaci tak trochu uspěchal, abych to řekl slušně. Nicméně to nemíním komentovat.

* LN A Bém snad nečekal?

To se teď ale jen potkalo. Pavel Bém měl dlouhodobě ambici, má ji - a ta je legitimní. To je přece jen trochu rozdílný scénář od toho, co si myslím, že chce Václav Klaus.

* LN Postupují ale koordinovaně...

To je sice pravda. Myslím, že ta koordinace je velmi úzká a odvažoval bych si také tipnout, že projev Pavla Béma budou koordinovat Petr Hájek s Jiřím Paynem (Klausovi blízcí spolupracovníci - pozn. red.). Pořád mi to ale připadá normální, kdyby za tím nebyly polemiky o vznikajících stranách a o tom, co pokládám za opravdu nebezpečné. Postup Václava Klause a Pavla Béma nemusí být nebezpečný, pokud nebude tendence ODS rozštípnout, ukrást ji, když už ne formu a značku, tak aspoň obsah, případně členy, nedejbože voliče.

* LN Dostaneme se k tomu. Vraťme se ale o pár týdnů zpět. Tehdy se prý po volbách uskutečnila schůzka čtyř lidí. Na jedné straně vy s Markem Dalíkem, na druhé Pavel Bém s Romanem Janouškem. Vy jste prý tehdy byl ochoten ustoupit, nekandidovat na předsedu ODS, když Bém učiní to samé. Společně byste pak hledali třetí jméno kompromisního kandidáta. Bém s Janouškem to ale měli odmítnout. Je to pravda?

Vzhledem k tomu, že pokud by k takové schůzce opravdu došlo, a byli na ní jen tito čtyři lidé, tak je velmi nepravděpodobné, že byste od kteréhokoliv z nich dostal informace. Já to tedy popřu.

* LN A kdyby o schůzce věděl a informoval někdo jiný? Skutečně jste byl ochoten nekandidovat, kdyby nekandidoval ani Bém?

Nechme toho, to je nesmyslná diskuze. Pokud by k takové diskuzi náhodou došlo, tak zřejmě nedopadla. Že jsem měl dlouhodobě tendenci najít řešení tak, aby z toho ODS vyšla dobře, to jsme měli možná s Pavlem Bémem do jisté fáze oba. Myslím, že pořád není nic ztraceno, protože ten souboj je legitimní, probíhá více či méně korektně. Proběhly sněmy, na kterých nebylo ani tak nejcennější, koho nominovaly, ale že proběhla nutná, hluboká a poměrně ostrá diskuze. Nakonec stejně budeme muset koexistovat v rámci ODS, protože nepředpokládám, že by Pavel Bém udělal tu chybu, že by vstoupil do obskurního sdružení Libertas či nějaké nové Unie svobody, která by se tvářila jako lepší a důvěryhodnější ODS. Libertas, kdyby opravdu byla napojena na Ganleyho, člověka s velmi pochybnou pověstí, federalistu, který pouze odmítá Lisabonskou smlouvu, je natolik obskurní, že by nás to zcela jistě nepoškodilo. Strana typu Unie svobody pod pláštíkem CEP (Klausův think - thank - pozn.red.) může být větším rizikem, protože může chtít vybrat nejen některé lidi, ale i obsah politiky ODS. A to mi připadá daleko nebezpečnější.

* LN Sám Klaus se ale netají tím, že by nějakou stranu vznikající v jeho okolí mohl podpořit. Dokonce naznačuje, že vystoupí z ODS. Myslíte, že to udělá?

Václav Klaus nemůže vystoupit z ODS, protože není jejím členem. Je jejím čestným předsedou, což jsme ve stanovách zavedli jako speciální kategorii. Jeho náznaky, že by to tak nemuselo být, beru jako mediální vyjádření. Dokud se tak nestane oficiálně, tak se tím moc nezabývám. Pokud by chtěl zpřetrhat vazby na stranu, kterou zakládal, které dal liberálně konzervativní tvář, tehdy budovanou podle britských konzervativců, ke kterým se dnes díky zelenému programu Davida Camerona příliš nezná, tak bych to mohl jen respektovat. Víc se k tomu vyjadřovat nemíním.

* LN Může Klaus ovlivnit kongres?

Myslím, že se v dané chvíli výrazně přeceňuje vliv člověka, který je už šest let fakticky mimo stranu. A nemám pocit, že by měl přímo tendenci do ní zasahovat. Je evidentní, že se díky tomu, co dělá, dostal mimo koridor a mainstream ODS. Kongres ho samozřejmě přivítá jako prezidenta republiky a ikonu ODS 90. let, ale nemyslím, že by kongres chtěl, aby prezident nějak zasahoval do toho dění. A to on, myslím, ani neudělá.

* LN Nepomohlo by z vašeho pohledu, kdyby Klaus z ODS skutečně odešel? Z ODS by tak zmizelo napětí mezi předsedou a čestným předsedou ODS a prezidentem...

Napětí mezi předsedou a prezidentem, pokud budu na kongresu zvolen já, asi nezmizí. Ale máme spolu profesionální vztah a nedělá nám problém se na spoustě věcí domluvit. Nemyslím si, že by byl jeho odchod pro ODS dobře. To je vždycky komplikace. Nedovedu si představit, že by takovým způsobem odešla třeba Margaret Thatcherová, ikona britské konzervativní politiky. Trochu mě to mrzí, protože se nedomnívám, že bychom se zpronevěřili odkazu otce zakladatele. Ale musel bych to respektovat. Zatím jde ale jen o spekulace.

* LN Nebojíte se, že se po kongresu bude opakovat situace po „Sarajevu“ a část členů ODS odejde do některé ze vznikajících stran?

Pokud bych bral vznik nové Unie svobody jen jako spekulace, které se nemohou realizovat, byl bych špatný politik. Takže s tím scénářem počítám. Jestli to ale ohrozí ODS? Řekl bych, že od roku 1997 se ODS výrazně změnila a je dospělejší. Nevěřím, že by nějaká velká část relevantních politiků ODS byla ochotna jít do takovéhoto nejistého projektu, který navíc výrazně připomíná tu Unii svobody a „sarajevský atentát“.

* LN Hned několik krajů, například Praha, středočeský, královéhradecký, mluvil o tom i moravskoslezský Evžen Tošenovský, chtějí prosadit, aby se nyní na kongresu volilo pouze na necelý rok. Po evropském předsednictví by prý měl být nový volební kongreres ODS. A na něm by se zvolilo nové vedení včetně předsedy a lídra pro volby do sněmovny. Přistoupíte na takové řešení?

Myslím, že kdyby se ten lídr měl najít za rok, tak bychom už teď minimálně věděli, kdo to je. Kdyby byl, tak kandiduje nyní. ODS v tuto chvíli toho lídra nemá. Že bychom ho vyrobili za necelý rok, o tom silně pochybuji. Neznám nikoho, kdo by do vedení kandidoval s vědomím, že je tam pouze na špinavou práci, na největší problémy a nechá si okopávat kotníky, jako to bylo předtím. Budu usilovat o to, aby ten mandát byl plnohodnotný. Prostě odmítám nastupovat do funkce s tím, že moje odpovědnost bude neomezená a mandát omezený. Ty snahy beru jako určité dohrávání souboje a myslím, že to není dobře. Přestože jsem ochoten dělat krizový management a krizové řízení -a tím současně naznačuji, že to může být na přechodnou dobu. Ale nemyslím, že by ta přechodná doba byla kratší než dva roky.

* LN Úvahy směrem k dalšímu volebnímu kongresu po evropském předsednictví pramení i z toho, že jste podle řady členů ODS jako vedení strany i vlády udělali z předsednictví EU jakousi „posvátnou krávu“, kterou omlouváte nedostatek činnosti strany uvnitř republiky. Není to svým způsobem pravda?

Nemyslím, že bychom se na evropské předsednictví příliš upínali, ale ta odpovědnost je poměrně veliká. My se na to připravujeme nejen z hlediska agendy, ale i nejrůznějších tréninků a podobně. Nepodceňuji to, aniž bych z toho dělal posvátnou krávu. Že bychom kvůli tomu podceňovali fungování ODS v České republice? Jedním z dalších důvodů naší porážky je to, že jsme stranou, která nezvládla přechod z opozice do vlády. Protože jsme ten problém zažili poprvé. Část vrcholové reprezentace odešla do vlády a ti lidé tam skutečně pracují 24 denně. A v mezidobí se o stranu vlastně nikdo nestaral. Nesmí se opakovat to, co jsme podcenili zřejmě všichni: nemůžeme si dovolit nechat stranu ležet ladem.

* LN Zmínil jste termín krizový management. Co si pod tím máme vůbec představit? Někteří lidé z ODS to chápou pouze tak, že když budete zvolen, dosadíte si do vedení pouze své lidi a budete si pak dělat, co se vám zamane, bez ohledu na názory ostatních...

Krizovým managementem myslím, že v této situaci, kdy je mé jméno nejen těmi volbami lehce pošramoceno a fakticky ani ODS nebyla připravena na nějakou superrazantní změnu, což je vidět i na nominacích z regionů, se domnívám, že nové vedení musí mít mandát, aby provedlo razantní změny směrem dovnitř ODS, ale i směrem ven. Nejen z hlediska marketingu, ale i identifikace členské základny. Protože největším problémem těchto voleb bylo, že jsme konkrétně neoslovili nikoho.

* LN Vy budete mít jako premiér starosti s předsednictvím EU, mezi místopředsedy bude asi řada ministrů. Kdo se tedy bude starat o vnitřní chod ODS?

To byl přece největší problém posledních dvou let. Kdybych chtěl být jedovatý, tak starost o fungování strany, o volební kampaň a komunikaci s členskou základnou měl mít první místopředseda. To, že tomu tak nebylo, ukazuje na poměrně nezdravé fungování nejvyššího vedení. A byla to jedna z nepřímých příčin volební porážky, byť ne ta hlavní. V tom smyslu souhlasím, že v týmu musí být lidé, kteří jednoznačně převezmou řízení hlavní kanceláře a všech těch mechanismů. V krizovém managementu musí být daleko přesněji rozděleny role, zodpovědnost za mediální politiku, chod strany, za regiony a minimálně jedno jméno musí mít zodpovědnost za komunální volby za dva roky.

* LN Podle spekulací jsou dohody o místopředsedech hotové. Jistí jsou prý Ivan Langer, Petr Bendl, zřejmě Petr Gandalovič, za Prahu by prý 1. místopředsedou mohl být David Vodrážka a hraje se prý jen o to, zda tam bude Petr Nečas, nebo Miroslava Němcová. Je to pravda?

Nechám vás vašim spekulacím. Že dohody mezi regiony mohou probíhat, to nevylučuji, při tomto systému volby je to normální. Nicméně delegáty nelze v tajném hlasování zavázat. Na tyto předem připravené scénáře nevěřím, nikdy se nepotvrdily. Při mém prvním zvolení v roce 2002 měl také nejvíce nominací na předsedu Petr Nečas. Dnes bych řekl nejplatnější člen vlády a naprosto loajální člověk, se kterým jsme k sobě našli cestu.

* LN Opozice, ale třeba i Pavel Bém a jeho stoupenci volají po konci vlády a předčasných volbách v červenci, září příštího roku. Podle Práva to má být kromě personálních rošád i součástí vaší dohody s Jiřím Paroubkem o toleranci vlády při předsednictví EU. Je to pravda?

Samozřejmě to není pravda. Každý, kdo je členem ODS a kdo aspoň trošičku vnímá, co se děje ve společnosti, co se děje s ekonomickou krizí, s posunem preferencí celé řady voličských či občanských skupin, tak přece nemůže mít zájem na předčasných volbách. S Jiřím Paroubkem o ničem takovém nevyjednávám, a nebudu.

* LN Může ale váš kabinet vydržet do konce volebního období? Asi nemá smysl vyjmenovávat všechny nespokojené koaliční poslance a jejich postoje...

Od roku 1996 - s výjimkou opoziční smlouvy - tady vládnou vlády, které jsou závislé na jednom poslanci, nebo dokonce vlády menšinové. Tvářit se, že zrovna teď, kdy vláda stojí a padá s jedním hlasem, je to o něco horší než v roce 1996, 1997,1998, 2002, 2005 a podobně, je nesmysl. Je to stejné, je to dáno volebním systémem, celou neschopností realizovat takový volební systém, který by umožňoval trochu funkčnější koalice. Jsem ale přesvědčen, že jedna z reálných variant je, že kabinet dovládne do voleb 2010. Neumím ovlivnit nějaké exogenní vlivy, protože teď necítím podporu z Pražského hradu. Ale osobně udělám vše, aby kabinet do roku 2010 dovládl a splnil své programové prohlášení.

* LN Velkým tématem kongresu bude i postoj k Lisabonské smlouvě. Vy jste jejím zastáncem, část ODS ji odmítá a Bém chce navrhnout usnesení, které by poslancům a senátorům zakázalo pro smlouvu hlasovat. Co proti tomu hodláte podnikat?

Nemyslím, že to bude velké téma - a jsem proti takovým závazkům. To by bylo neústavní. Nelze zavázat poslance a senátory k hlasování, jestliže je jejich mandát nedělitelný a z Ústavy vyplývá něco jiného. Stejně tak necítím potřebu zavazovat kongres pro přijetí smlouvy. Jako předseda koaliční vlády jsem vázán jejím rozhodnutím. Jako předseda strany mám ale postoj k Lisabonské smlouvě velmi indiferentní. Hluboce se mýlíte, že bych byl zastáncem Lisabonské smlouvy. Jsem člověk, který toho o ní za čtyři roky řekl, možná po Václavu Klausovi, negativního nejvíce. A to nejen v České republice, ale i na mezinárodní scéně. Nejsem zastáncem Lisabonské smlouvy jako dokumentu, ale zastáncem její ratifikace v kontextu jiných dokumentů, které vytvářejí pilíře naší zahraniční politiky. Takže jsem pro ratifikaci smlouvy o umístění radarové jednotky. Za výnos z této euroatlantické orientace jsem zastánce ratifikace Lisabonské smlouvy jako nákladu za tuto věc. I v EU jsem vyhlásil, že ratifikaci Lisabonské smlouvy termínově vidím na první kvartál příštího roku, protože minimálně uvnitř ODS není dokončena diskuze a já nejsem ochoten garantovat hlasy pro smlouvu.

* LN Bém, Klaus a jejich stoupenci vám vyčítají přílišné rozkročení strany a útěk od kořenů ODS. V analýze prohry ODS ale stojí, že strana má být více rozkročena do středu, pokud má uspět. Vnímáte to jako zadostiučení?

O žádném rozkračování se ve zprávě nemluví. Pejorativní Zieleniecův termín rozkročení beru trochu jako klišé. ODS je široce posazená strana už tím, jaké má členy. Má je od pravice, liberálního středu až po křesťanské demokraty z pravicového spektra. Realizuje politiku, na které je schopna v tomto spektru se dohodnout. Že jsme v těchto volbách ztratili politický střed je evidentní. A nejde ani tak o to, že bychom se měli rozkračovat do středu, ale jestli jsme naší politikou vůbec schopni tyto lidi oslovit. Já nebudu protagonistou nějakého rozkračování. Všichni kolegové z vlády by naopak potvrdili, že jsem tím, kdo drží modré kořeny, zalévá je a výrazným způsobem na nich při koaličních jednáních trvá. Takže mi ta diskuze připadá směšná. Protože česká společnost je nějak orientovaná a my nemůžeme mít program, který se v prostoru a času totálně míjí s naším voličským elektorátem.

* Zítra přinesou LN rozhovor s druhým kandidátem na předsedu ODS Pavlem Bémen

***

Napětí mezi předsedou a prezidentem, pokud budu na kongresu zvolen já, asi nezmizí. Ale máme spolu profesionální vztah a nedělá nám problém se na spoustě věcí domluvit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!