12. října 2012 14:00, aktualizováno  14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začaly volby. Bude se opakovat oranžová tsunami?

Senátní volby (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátní volby (ilustrační foto) | foto: ČTK

Volební místnosti po celém Česku se otevřely. Ve třinácti krajích rozhodují lidé o vládě nad hejtmanstvími a ve třetině obvodů volí i svého senátora. Lidé mohou k urnám v pátek do 22:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin.

O senátní křeslo se letos uchází celkem 233 kandidátů ve 27 obvodech, ve nichž se se do senátu letos volí počtvrté. Nejvíce křesel, celkem čtrnáct, obhajuje ODS, ČSSD pak pět. TOP 09 a STAN potřebují obhájit minimálně tři z pěti svých mandátů, aby uchránily svůj společný senátorský klub.

ČTĚTE TAKÉ:

Výsledek obou voleb je klíčový zejména pro ČSSD. Ve volbách do Senátu se totiž rozhodne, zdali bude mít opět většinu. Tu získala po volbách před dvěma lety, kdy v Senátu obsadila celkem z 81 křesel celých 41. Její výchozí pozice přitom není špatná, k získání většiny potřebuje získat osm senátorů.

Obhájí ČSSD třináct hejtmanů?

Těžký boj naopak sociální demokraty čeká v krajích. Ve volbách do zastupitelstvech krajů v roce 2008 získali nečekaně všech třináct hejtmanských křesel, což je výsledek, který bude mimo jiné i díky četným skandálům se zneužíváním evropských dotací těžké zopakovat.

Zisk alespoň jednoho hejtmana je klíčový pro předsedu ODS Petra Nečase. Ten čelí rebélii poslanců ve vlastní straně a případný neúspěch ve volbách by jeho pozici ještě více mohl podkopat. Největší naděje pro ovládnutí kraje má ODS ve středních Čechách, kde by voliči mohli ČSSD spočítat Rathovu korupční kauzu.

ČTĚTE VÍCE:

Krajské volby jsou příležitostí i pro různá regionální uskupení, která se vymezují vůči krajským koalicím ČSSD a ODS nebo KSČM. Uspět mohou také komunisté, kteří by mohli těžit z nízké volební účasti zapříčiněné obecným znechucením politikou a věrností svých vlastních voličů.

Hlasy začnou počítat okamžitě po uzavření volebních místností v sobotu ve 14:00, předběžné výsledky by mohly být známy již v sobotu v noci.

GRAFIKA: Senátní volby 2012.

Kde všude se volí do Senátu?

jkzJan Kaczor

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz