Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Průzkum: ANO má nejvyšší podporu za poslední rok, PirSTAN opouštějí voliči

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš foto: Tomáš KristMAFRA

Pokud by se v listopadu konaly volby do Sněmovny, vítězem by bylo se ziskem 29,5 procenta hnutí ANO. Procentuálně by si oproti zářijovému modelu polepšila koalice SPOLU, na ANO však ztrácí 3,5 procenta. Koalice Pirátů a STAN pak ztrácí voliče i volební potenciál. Do Sněmovny by se stejně jako ve volbách dostala i SPD. Vyplývá to z průzkumu agentury Median.
  7:45

Preference hnutí ANO jsou v listopadu na úrovni 29,5 procenta. Podle modelu Median se jedná o nejvyšší zisk od srpna 2020. Podpora ANO je nejsilnější mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity a nižším. Hnutí má nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let. Podpora je vyšší u žen.

Koalici SPOLU by v listopadu podpořilo 26 procent respondentů, mírně tak ztrácí na hnutí ANO. SPOLU podporují především středoškoláci s maturitou. Voličské jádro je nejsilnější ve věkové skupině 18 až 34 let, významný podíl tvoří také voliči ve věku 45 až 54 let. O něco častěji by koalici SPOLU volili muži oproti ženám.

Pokud by se v listopadu konaly volby do Sněmovny, vítězem by bylo se ziskem 29,5 procenta hnutí ANO. (7. prosince 2021)

Koalice Pirátů a STAN se drží s 16,5 procenty na třetí pozici. Největší podporu má stále mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním a u voličů do 34 let věku. Mírně převažují ženy.

Do Sněmovny by se dostalo také hnutí SPD se ziskem 8,5 procenta hlasů.

Piráti a STAN však podle průzkumu ztrácí volební potenciál. Podobně jsou na tom v porovnání se zářijovým modelem také hnutí a strany ČSSD a KSČM (obě by získaly 4,5 procenta hlasů), Přísaha (4 procenta) nebo Trikolóra (3 procenta).

Deklarovaná volební účast je nadále silná, stejně jako při říjnových volbách. V listopadu by do volebních místností přišlo dle svého vyjádření 68 procent respondentů. Určitě by se nezúčastnilo 27 procent dotázaných.

Více než polovina respondentů (61 procent) si je jistá tím, že by přišla k volbám, i tím, kterou stranu by podpořila. Více než čtvrtina dotázaných (27 procent) si je jistá svou účastí, ale není pevně rozhodnutá o volené straně.

Výzkumu, který probíhal v období od 1. listopadu do 2. prosince, se zúčastnilo 1 073 respondentů starších 18 let. Statistická chyba činí zhruba 1,5 procentního bodu u menších stran a až 3 procenta u nejsilnějších stran.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat