Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební model CVVM: ČSSD vede o devět procent před ODS

Radost sociálních demokratů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost sociálních demokratů. | foto: ČTK

PRAHA Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by v prosinci ČSSD získala 31 procent hlasů. Za sociálními demokraty následují ODS (22 procent), TOP 09 (19,5 procenta) a KSČM (12 procent). Nejmenší vládní strana Věci veřejné by získala 6,5 procenta voličských hlasů. Pod pětiprocentní hranicí nutnou ke vstupu do Poslanecké sněmovny skončili lidovci (3,5 procenta) i zelení (2,5 procenta).

Dopoledne jsme vydali článek o průzkumu od agentury Factum Invenio, která se od modelu CVVM mimořádně liší. 

Čtěte více:


Podle výzkumu CVVM si sociální demokraté oproti listopadovému průzkumu o dva procentní body pohoršili. Procentní bod ztratila také TOP 09, kterou v nynějším průzkumu přeskočila ODS. Věci veřejné si naopak polepšily, když v listopadu by dostaly pět procent hlasů.

Volební model uvádí předpokládané výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v období konání průzkumu. Model CVVM vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. Model nepočítá s nerozhodnutými voliči a s nevoliči.

Agentura CVVM se v průzkumu dotázala 1037 obyvatel České republiky starších 15 let. Z nich 980 mělo volební právo.

Na otázku, zda by šli příští týden volit, odpovědělo kladně 58 procent dotázaných občanů s volebním právem. Deklarovaná volební účast je v současnosti o něco nižší, než byla skutečná účast v květnových parlamentních volbách, kdy k volbám přišlo téměř 63 procent voličů.

Nezájem o účast ve volbách deklarovalo 38 procent potenciálních voličů. Voleb by se rozhodně neúčastnilo 26 procent občanů, "spíše ne" odpovědělo 12 procent. Čtyři procenta občanů odpověděla, že neví, jestli by k urnám šla.

CVVM dnes zveřejnila i stranické preference. Ty započítávají i přibližně třetinu populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb. I v preferencích vede ČSSD se ziskem 21,5 procenta hlasů. ODS a TOP 09 se dělí o druhé místo, když by jim hlas dalo 13 procent voličů. Vládní VV mají v preferencích pět procent, komunisté osm. Lidovci a zelení by získali po dvou procentech hlasů.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!