Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kolekce podpásovek: hajlování na hradě, podraz kamarádky a otec kolaborant

Česko

  7:00
PRAHA - Slibovali, že se v prezidentské kampani zdrží podpásových úderů. V posledních duelech ovšem míří rány proklatě nízko. Server Lidovky.cz proto sestavil seznam lživých či manipulativních ataků, které dosud v předvolebním boji padly. Špínu přitom na světlo nevytahují jen kandidáti. Nejzákeřnější útoky za ně obstarávají jejich sympatizanti.

Oba prezidenští kandidáti před prezidentským duelem. foto: MAFRA-Dan Materna

PODPÁSOVKY MILOŠE ZEMANA

Zeman: lex Schwarzenberg

TVRZENÍ: Zeman se na protikandidáta pokusil při jedné z debat zaútočit zákonem, jímž Schwarzenbergům Československo zabavilo majetek. "Jestliže byl pan Schwarzenberg vlastenec, a já o tom nemám informace, proč Národní shromáždění přijalo tento zákon?" rýpl si Zeman, když jeho rival hájil svého předka Adolfa, který byl neprávem vyvlastněn.

SKUTEČNOST: Odpovědí Zemanovi bylo bučení v sále, jelikož Schwarzenbergové byli prokazatelně vyvlastněni neprávem. Lex Schwarzenberg je typickým příkladem zákona, jímž legislativa překročila své kompetence, a učí se o něm na právnických fakultách. Servítky si nebrala bývalá šéfka Akademie věd Helena Ilnerová. "Historií si nikdo nesmí vyplachovat ústa," vzkázala Zemanovi.

Co slibovali

"Sám věřím, že pana Schwarzenberga porazím argumenty, a nikoliv osobními a podpásovými útoky." Miloš Zeman, 19. 1. 2013, Právo

„Vracet podpásovky. Víte, tohle já dělat nebudu, mířit dolů já neumím." Karel Schwarzenberg, 21. 1. 2013, HN

Zeman: hajlování u manželky na hradě

TVRZENÍ: Schwarzenbergovi Zemanův tým předhodil tchánovo nacistické angažmá, od antisemitského publicisty Adama B. Bartoše pak převzal informaci, že na hradě rodiny Therese Schwarzenbergové visí obraz s hajlujícími lidmi a hákovými kříži.

SKUTEČNOST: Velmi rychle se ale ukázalo, že památka rodině už 300 let nepatří. Zeman se Schwarzenbergovi omluvil, ještě před ním tak učinil Bartoš. Rýpnutí do možné nástupkyně si neodpustila ani současná první dáma Livia Klausová, když jí nepřímo vytkla, že neumí česky.

Klaus mladší: otec kolaborant

TVRZENÍ: Do kampaně se zapojil i Václav Klaus mladší, ředitel gymnázia PORG, když se v emailu s hlavičkou školy vysmál slovy "S pozdravem ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“ Schwarzenbergově zpěvu české hymny. Potom, co schytal kritiku od studentů, pedagogů i šéfa správní rady školy Martina Romana, opřel se do Schwarzenbergova otce, jemuž předhodil členství v kolaborantském hnutí Vlajka. "Nevím, jaké důvody měl Schwarzenbergův otec ještě v lednu 1939, kdy cestoval spolu s Krychtálkem a Teunerem za Goebbelsem do Berlína s plánem projednání likvidace II. republiky a vytvoření měnové unie s Německem," tvrdil Klaus.

ČTĚTE VÍCE:

SKUTEČNOST: Podle renomovaných historiků byl Schwarzenbergův otec vlastencem, který z Vlajky vystoupil právě kvůli antisemitským postojům. "Je to zcela jednoznačné. Karel Schwarzenberg starší v době před Mnichovem vystupoval ve vlasteneckém duchu. Obhajoval český národ, české národní hodnoty a byl vlastencem," uvedl například historik Jaroslav Šebek.

Zeman: podraz na kamarádku

TVRZENÍ: Zeman v jedné z debat zpochybnil Schwarzenbergova slova, že chce "být ochráncem chudých a slabých". "Když jste privatizoval zámek v Čimelicích, působilo tam učiliště pro zdravotně postižené děti, vy jste učilišti nasadil takové nájemné, že se děti musely vystěhovat," vpálil Schwarzenbergovi a tvrdil, že jeho dávná známá, učitelka Táňa Bílá, kvůli tomu přišla o služební byt.

ČTĚTE VÍCE:

SKUTEČNOST: Jenže tehdejší ředitel učiliště v 90. letech naopak veřejně prohlásil, že Schwarzenberg měl pro ústav pochopení. Druhé obvinění Schwarzenberg odrazil s tím, že Bílá se stěhovala do Písku za povoláním. "Jsme dodnes velcí kamarádi," bránil se. A jeho slova serveru Lidovky.cz potvrdila i sama Bílá. "Pan Schwarzenberg dostal zámek zpět o devět, deset let později, takže mě skutečně nevyštípal. Nevím, kdo nezodpovědný tohle Zemanovi řekl, asi nějaký trouba," vtipkovala.

Zeman: zneužívání vězňů z pracovního tábora

TVRZENÍ: Člen týmu Miloše Zemana v úterní debatě vytáhl knihu historika Paula Polanského, který tvrdí, že Schwarzenbergovi rodiče využívali vězně z pracovního tábora v Letech. "Měla vaše rodina s nechvalně známým táborem něco společného?" zeptal se.

SKUTEČNOST: Schwarzenberg se ale bránil, že jediné, co měla jeho rodina s táborem společné, je sousedství pozemků. "Vím o knize, která tvrdila, že jsme s tím měli co do činění, mezitím to několik historiků prozkoumalo a zjistili, že je to bohapustá pomluva," odrazil útok Schwarzenberg. 

PŘEŠLAPY KARLA SCHWARZENBERGA

Ve výrocích Karla druhého kandidáta Karla Schwarzenberga zatím nelze o jednoznačných podpásovkách hovořit. Ostatně, server Lidovky.cz požádal i Zemanův tým, aby sám vypočítal Schwarzenbergovy údery, které považují za podpásové. Ani šéf štábu Vratislav Mynář, ani další člen Zemanova týmu Vladimír Kruliš žádný podraz neuvedli. Na každý pád Schwarzenberg se dopustil minimálně několika přešlapů a chyb.

Spor o Mosteckou uhelnou

TVRZENÍ: Během slovní pře o odpovědnosti Zemana za podezřelou privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) Schwarzenberg řekl, že byl proces zahájen během Zemanovy vlády a ukončil se za Tošovského. Zeman mu však obratem připomněl, že jeho vláda přišla na řadu až po Tošovského kabinetu. Zeman trvá na tom, že jeho vláda prodala menšinový podíl v MUS za výhodnou cenu. Navíc obchod nenazývá privatizací: "Když prodáváte menšinový podíl, tak přece firmu neprivatizujete," tvrdí.

SKUTEČNOST: Zemanova vláda skutečně přišla na řadu až po Tošovském. Tvrzení o výhodném prodeji podílu v MUS však šéf Fondu národního majetku Roman Češka odmítl. Částku 650 milionů, kterou stát z prodeje získal, označil v rozhovoru pro iDnes.cz za směšnou. Vláda prý dostávala varování, aby podíl za tu cenu neprodávala, tvrdí Češka. Exmanažeři firmy jsou obviněni z privatizačního podvodu za 1,6 miliardy korun, který se stal v době Zemanovy vlády. Firma, které Zemanova vláda podíl prodala, je ve Švýcarsku obžalována z praní špinavých peněz.

Neplatné Benešovy dekrety

TVRZENÍ: Rozruch vyvolal výrok Schwarzenberga v jedné z televizních debat, kdy prohlásil: "Benešovy dekrety už neplatí 20 let, páč přijetím Listiny základních práv a svobod skončila platnost Benešových dekretů." Vysloužil si tím řadu negativních reakcí, včetně kritiky prezidenta Václava Klause. Ten dokonce pronesl, že mu větu o neplatnosti dekretů nemůže nikdy odpustit. Schwarzenberg později upřesnil, že nechtěl říci "neplatné", nýbrž "právně vyhaslé".

ČTĚTE VÍCE:

SKUTEČNOST: Listina základních práv a svobod uvádí, že všechny zákony, které porušují lidská práva, pozbývají platnost. Avšak dekrety podle odborníků pouze vytvořily podmínky pro odsun německého obyvatelstva z českého pohraničí a se zločiny druhé světové války nemají nic společného. Dekrety jsou tedy stále součástí českého právního řádu.

Autoři: , ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.