Předvolební příloha, kterou právě držíte v ruce, přináší souhrn toho, co relevantní politické síly nabízejí jako návod na budoucí uspořádání České republiky. Připravili jsme proto pro všechny voliče výtah z volebních programů stran pro nejrůznější obory.
Programy povinně působí lákavě a tváří se přívětivě, leč leckteré problémy tyhle tiskoviny zakrývají a zamlžují. Jejich přehledné uspořádání a srovnání vám může pomoci při rozhodování, kterou stranu volit - anebo určitě nevolit.
Co nás čeká volbám navzdory Volební programy všech stran nabízejí například standardy ve zdravotnictví. To je hit, který nás provází déle než deset let, a žádná vláda - ať levicová či pravicová - se zatím nedostala dál než ke konstatování, že je chce zavést. Přitom je to krok, který je pro posouzení jakékoli zdravotnické politiky klíčový. Strany ničím nedokládají, že by právě letos jejich „tradiční“ slib měl přinést ovoce.
Každý máme své priority, někdo je přesvědčen, že od ráje na zemi nás dělí jen zrušení třicetikorunového poplatku za recept a návštěvu lékaře, další zas vidí, jak systém který nežádá spoluúčast, vybízí k plýtvání. Ve zdravotnictví se diskutuje a diskutovalo hlavně o podružnostech.
Souhrn volebních programů může ale být i zdrojem „předpovídání“ budoucnosti. Nemusíte mít doktorát z politologie, aby vám bylo zřejmé, že po volbách jakákoli vláda zavede vyšší daňovou progresi pro nejlépe placené zaměstnance (mírnou progresi již máme i při pseudorovné dani), zvýší spotřební daň na tabák a alkohol.
Také zvednutí stropů na výběr sociálního i zdravotního pojištění politici víceméně všech stran nevylučují - čili nás nemine. Velice pravděpodobné je zvýšení některých daní, zejména majetkových, též daň z přidané hodnoty bude pro politiky lákavou jistotou. Ze souhrnu programů se budoucnost opravdu tak trochu vyčíst dá.
Dále jsou tu i tradiční „pyramidální“ problémy, jakým je volba prezidenta. Všichni zúčastnění nejméně od první volby Václava Klause prezidentem slibují, že ta další volba bude přímá. O mnohém vypovídá, že dnešní předvolební schůze sněmovny projednává návrh na přímou volbu prezidenta. Politiky, kteří se na režii tohoto populistického divadla podílejí, ovšem nelze brát vážně. Vyžadujme plnění slibů Předvolební příloha je zboží rychle se kazící. V okamžiku, kdy se zavřou volební místnosti, je polovina slibů zapomenuta, další podstatná část vezme zasvé při sestavování koalice. Jako nejčestnější z toho paradoxně vyjdou ti, na které nezbude místo ve vládě. Ještě že nejsou programy vázané v tvrdých deskách. Jen těžko by totiž lídři mohli hudrat na nízkou politickou kulturu, kdyby je někdo mlátil po hlavě svazkem jejich vlastních slibů.
KDY A JAK VOLIT DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY
Kdy se bude volit? Volby se budou konat v pátek 28. května od 14.00 do 22.00 a v sobotu 29. května 2010 od 08.00 do 14.00. Kdo může volit? Právo volit má občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl 18 let a je podle zákona způsobilý. Občané, kteří budou v době voleb mimo trvalé bydliště, si mohou předem od příslušného obecního úřadu, kde jsou vedeni ve stálém seznamu voličů, vyžádat voličský průkaz. S ním pak mohou hlasovat v kterémkoliv okrsku. Jak se volí? Hlasovací lístky obdrží volič nejpozději tři dny před volbami. Po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost pasem nebo občanským průkazem. Pokud má voličský průkaz, odevzdá ho komisi. Poté dostane prázdnou obálku, komise mu také může vyměnit chybějící či poškozené hlasovací
lístky. Pokud se nemůžete dostavit do volební místnosti např. ze zdravotních důvodů, můžete požádat obecní úřad a okrskovou volební komisi, aby za vámi přišli s urnou. Jak se lístky upravují? Volič musí v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vložit do obálky jediný lístek - kandidátní listinu vybrané strany. Na něm může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u čtyř jmen vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy nemají vliv. Jak volit v zahraničí? Lidé s českým občanstvím, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí, mohou hlasovat na zastupitelských úřadech. Musí se ale předtím zapsat do zvláštního seznamu voličů. Pokud chce v cizině hlasovat český občan, který vyjel pouze na krátkodobou návštěvu, stačí mu voličský průkaz. red