Laura Janáčková na voliče z billboardů špulila pozadí a místo programu nabídla heslo Láska, sex a politika. Voliče na Praze 1 však zjevně nezaujala a se ziskem necelých 13 procent jí zavřeli cestu do druhého kola senátních voleb.
Vladimír Železný a Josef Řihák.
O něco lépe, s více než 16 procenty, skončil stranický turista Martin Bursík. Po odchodu ze Strany zelených se exministr životního prostředí postavil do čela Liberálně ekologické strany, dlouho mu to ale nevydrželo. Letos v červenci totiž ohlásil kandidaturu do Senátu za TOP 09, s níž našel „mnoho styčných bodů“. Hlasy jeho podporovatelů nicméně na druhé kolo Bursíkovi nestačily.
Pohled do Jančíkova volebního štábuVila Portheimka voní Jančíkovými doutníky a zašlou slávou. Konzervativní aliance 2014, kterou letos založil proslulý exstarosta Prahy 5 Milan Jančík spolu s bývalým starostou Prahy 1 Janem Bürgermeisterem, se sešla v kavárně President uvnitř vily, odkud Jančík kdysi řídil radnici Prahy 5. Zatímco před pěti šesti lety se tu dveře netrhly, teď sedí Milan Jančík pod stejným melancholickým obrazem sám, respektive jen s Janem Bürgermeisterem, předsedou aliance, třicátníkem Markem Libotovským, a několika ženami ze štábu. Průběžných ani ne 0,20 % v komunálních volbách a 1,33 % pro Jančíka do Senátu je pod ambicí strany. Milan Jančík tvrdí, že si mysleli na 1 % a alespoň jednoho zastupitele v jednom ze tří pražských obvodů, kde kandidovali. Někdejší heslo ODS "Jedeme dál" se však oběma mužům dostalo hluboko pod kůži. "Vůbec ne. Jsme nová strana, tím to je," řekl Jančík na otázku LN, zda ho výsledek po sečtení zhruba 35 % okrsků zklamal. "Rozhodně budu pokračovat dál. Hlavně předávat mladým manažerské zkušenosti z politiky, je to důležité," dodal. Jeho kolega Bürgermeister je podobně klidný a chce se "věnovat politice" i nadále. Na otázku, zda si nezájem voličů o alianci vysvětluje jako referendum o své vlastní důvěryhodnosti kvůli spojení jeho jména s řadou korupčních afér, odpověděl: "Člověk má vždycky dvě tváře - jednu mediální a druhou u sousedů. Která převáží, uvidíme až po volbách." (šaf) |
Nepochodil ani bývalý šéf TV Nova Vladimír Železný kandidující do horní komory za obvod Znojmo, kde dostal pouhých devět procent hlasů a skončil tak třetí odspoda. Voliče tak Železný odsouzený za daňové úniky nepřesvědčil, že díky němu jejich hlas bude slyšet, jak hlásal v kampani.
Velkým zklamáním jsou výsledky senátních i komunálních voleb pro kontroverzní postavu pražské politické scény Milana Jančíka, o kterého se několikrát zajímali kriminalisté. Jančík se po třech letech po odchodu z ODS pokusil o návrat do komunální politiky, za Konzervativní alianci 2014 chtěl proniknout i do Senátu. V prvním případě však jeho strana nedosáhla ani na procento, ve druhém sám Jančík získal něco přes procento.
Pohořel také aktivista Stanislav Penc, jemuž voliči v trutnovském obvodě vhodili pouhých 5,65 procent hlasů. Velký výprask dostal Vladimír Dryml, který obhajoval senátorské křeslo v Hradci Králové. V roce 2008 získal 18 347 hlasů, tedy přes 38 procent. Letos jako nezávislý obdržel pouhých 730 hlasů, tedy 1,9 procenta.
Neuspěla ani známá kritička českých dálnic Miloslava Pošvářová kandidující za Piráty a Stranu zelených. V obvodu Brno-město si připsala 10,3 procenta, což stačilo na pouhé páté místo.
Smutným hrdinou letošních voleb do Senátu se stal dosavadní senátor za Příbram Josef Řihák (ČSSD). Po nepříznivých počátečních číslech se postupně vyhoupl na první příčku. Jak ovšem přicházely nové a nové výsledky, spadl na třetí místo, z něhož už se neodlepil. Na druhou pozici mu přitom chybělo zhruba půl procenta (Více o podezřeních, které jeho politickou kariéru provázela, najdete ZDE).