Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nerudová poprvé ve volebním modelu poráží Babiše i Pavla. Všichni tři navíc ještě posílili

Bývalá rektorka Danuše Nerudová si studenty získala klidným a rozvážným vystupováním a nekontroverzními názory. (1. prosince 2022) foto: Jakub Watzek

Preference ekonomky Danuše Nerudové výrazně posílily a v listopadovém průzkumu společnosti Median by ji volilo 28 procent lidí. Dosavadní dva favorité, expremiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel, by získali 26,5 a 23,5 procenta. Nerudové se podle autorů průzkumu daří oslovovat i jiné než mladé voliče.
  14:07

„Prohloubil se rozdíl mezi třemi hlavními kandidáty na prezidenta a zbytkem. Trojice všech těchto kandidátů posílila,“ podotkl Přemysl Čech z Medianu. Na delší dobu favorizovanou dvojici Andrej Babiš a Petr Pavel se dotáhla Danuše Nerudová a měsíc před volbami se dokonce poprvé dostala do čela průzkumu.

Preference Nerudové poskočily o 13 procentních bodů. Podle výzkumníků se jí podařilo nejen zvýšit povědomí o své osobě, ale také zaujmout u starší skupiny voličů. Nejsilnější podpora Nerudové zůstává mezi mladšími voliči, ve skupině do 34 let ji chce volit více než polovina dotázaných, výrazně ale posílila i mezi voliči staršími 65 let.

„Na vrcholu vždy nejvíce fouká. Věřím ale, že s oporou, kterou ve vás mám, vše ustojím. Věřím také, že útoky, které teď budou bezpochyby sílit, nezviklají ani vás. Děkuji za neskutečnou podporu, je to obrovský závazek. Společně to dokážeme!“ vzkázala svým podporovatelům na sociálních sítích Nerudová, která v tomto týdnu zrušila několik debat kvůli nachlazení.

Pavel by skončil před branami druhého kola

Druhým nejsilnějším kandidátem je podle průzkumu bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Tomu by svůj hlas hodilo do urny 26,5 procenta lidí. Oproti ostatním kandidátům se může opřít o nejsilnější voličské jádro, které tvoří lidé starší 65 let a absolventi středních škol bez maturity.

„Paní Nerudové gratuluji,“ řekl Babiš bez dalších podrobností novinářům po své talkshow před občany Sokolova v Karlovarském kraji, ve kterém měl celodenní program v rámci prezidentské kampaně.

Na třetím místě je aktuálně Petr Pavel, který by na Babiše ztrácel jen tři procenta, třetí místo by pro něj nicméně znamenalo konec v prezidentském klání – do druhého kola by se neprobojoval. Podporovatele má na rozdíl od dvou prvních kandidátů ale rovnoměrně ve všech věkových generacích.

Podle autorů průzkumu možná Pavlovi ve finiši dochází dech. „Byl jedním z prvních známých kandidátů, kdy do voleb bylo ještě daleko. Generál Pavel se svým týmem byl první solidní snahou postavit kandidáta, který může být alternativou proti tomu tehdejšímu duopolu Zeman-Babiš,“ hledal odpovědi na třetí místo Pavla analytik Čech z Medianu s přirovnáním, že Pavel přece jen táhl peleton půlku závodu.

„Vyhrát nebude lehké, ale lehké souboje mě nikdy nelákaly. Očekávám tvrdou kampaň, ale platí, že ta moje nebude o útocích, ale o tom, kdo má dost zkušeností, rozvahy a pokory, aby svou službou nejvíce prospěl,“ reagoval na výsledky průzkumu Pavel.

Koho budete volit za prezidenta?

celkem hlasů: 9281

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 16. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

Danuši Nerudovou3534
Petra Pavla3124
Andreje Babiše1171
Pavla Fischera571
Jaroslava Baštu208
Ještě nevím173
K volbám nepůjdu156
Marka Hilšera136
Karla Janečka63
Josefa Středulu52
Karla Diviše35
Tomáše Zimu33
Denisu Rohanovou25

Za trojicí favoritů zeje v průzkumu velká mezera. Čtvrtého Pavla Fischera by volilo 5,5 procenta oslovených, pátý Marek Hilšer a šestý Josef Středula pak získali shodně po 3,5 procentu hlasů.

„Tím, jak se všechny tyto průzkumy i volby obecně diskutují, dochází k větší diferenciaci mezi trojicí vepředu a ostatními kandidáty, kdy většina lidí pravděpodobně dochází k názoru, že se mezi nimi rozhodne a Pavlovi i Nerudové procenta rostou,“ dodal k výsledkům Čech.

Šanci porazit Babiše v případném druhém kole mají Nerudová i Pavel téměř totožnou. Namísto lídra opozičního hnutí ANO by je volilo šedesát procent oslovených. Těsnou šanci ale mají i senátoři Fischer a Hilšer. Babiš by z nejvýraznějších kandidátů porazil pouze odborářského šéfa Josefa Středulu. Jak by dopadlo druhé kolo Nerudová vs Pavel se výzkumníci neptali.

Nerudové i Babišovi přibývají pevní voliči

Nejsilnější volební jádro si mezi kandidáty nadále drží expremiér Babiš, jeho základna pevných voličů navíc oproti minulému modelu posílila na 19 procent. Vzrostl i Babišův volební potenciál – na 35,5 procenta. Ten ukazuje, kolik hlasů by mohl aktuálně hypoteticky získat, pokud by ho volili všichni, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb.

Vyšší volební potenciál než Babiš mají Nerudová i Pavel. Ekonomku dle průzkumu zvažuje 41,5 voličů, generála 39. Nejen lídrovi opozičního hnutí se daří utvrzovat své voliče, volební jádro posílilo i Nerudové, a to o 9 procentních bodů na 15. Pavel v tomto ohledu za oběma zaostává. Takzvaných pevných voličů, kteří si jsou jistí jednak tím, že půjdou k volbám, a také tím že budou volit jeho, má nyní dle průzkumu 11 procent.

Autoři průzkumu ale upozorňují, že s čísly mohou zahýbat ještě hlasy nerozhodnutých voličů. Těch rozhodnutých však přibývá. Respondentů, kteří jsou si jisti jak účastí, tak i volenou osobou, byla v průzkumu skoro polovina. „Do voleb se toho ale může odehrát ještě hodně,“ upozorňují výzkumníci.

Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat