Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební sliby II.: Sází na zlobu, slibují přísnost či jiný styl

Česko

  7:00
PRAHA - Česko je plné schopných lidí, ale kvůli špatné vládě se jeho ekonomika potácí, a navíc v zemi kvete korupce a zneužívání dávek.

Předvolební seriál Lidových novin 2. díl. foto: Lidové noviny

Takový pohled sdílejí komunisté, hnutí ANO, volební blok Hlavu vzhůru i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

Právě KSČM dávají předvolební průzkumy a politická realita naději, že se po více než dvacetiletém půstu přiblíží k moci i na celostátní úrovni.

Křesla ministrů z toho sice zatím asi nebudou, ale výměnou za toleranci menšinového kabinetu ČSSD by se komunisté mohli dočkat míst ministerských náměstků a postů ve vedení sněmovny. (Poslední předvolební průzkum čtěte ZDE).

Předvolební seriál LN:

Ve druhé části mapování kandidujících stran a hnutí představují LN pětici stran, které chtějí těžit z odlivu voličů od bývalé vládní koalice. Nejvíce zklamaných voličů zatím podle průzkumů vábí ANO Andreje Babiše, komunisté zase cítí šanci podílet se po třiadvacetileté odmlce na vládě. Na nižších úrovních už to KSČM dokázala.

„Hlavním cílem naší politiky je zlepšení celkové situace jak České republiky, tak jejích občanů, vzhledem k tomu, že neexistuje, aby prosperoval stát, pokud budou nespokojeni jednotliví občané a nebudou mít jak pracovní, tak sociální jistoty,“ shrnuje místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.

Současné komunisty vidí jako lidi, kteří nehledají v politice prospěch a kteří chtějí, aby „se nám všem v naší malé a překrásné zemi dobře žilo, bez propastných rozdílů mezi bohatými a chudými“.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko pro děti

Hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše (Babiš je vlastníkem společnosti Mafra, která vydává deník Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz - pozn. red.) pak jako klíčové poselství zdůrazňuje: „Žijeme a pracujeme v České republice. Chceme, aby zde žily i naše děti.“ ANO slibuje lepší podmínky pro podnikání, ale i pro mladé rodiny, sociálně slabé nebo seniory. Šéf hnutí neopomene vždy zdůraznit, že je potřeba skončit „se zlodějnami“ a lépe ohlídat daňové úniky.

Hnutí si najalo americké poradce z agentury PSB, která v minulosti spolupracovala s ČSSD, a míří vysoko. Cílovou odměnu bude firma inkasovat, pokud ANO získá ve volbách aspoň 12 procent hlasů. Podle posledních průzkumů už hnutí tuto metu zdolalo.

Šéfka volebního bloku Hlavu vzhůru Jana Bobošíková zase občanům vzkazuje, že pouze její strana jasně říká, jak vytvářet společenské bohatství.

Jedna z příznivkyň komunistů se brání fotografům.

Bobošíková chce rozvázat ruce podnikatelům a vytvořit podmínky pro tvorbu tisíců pracovních míst. Totéž v programech přitom zmiňují prakticky všechny strany. „Snížíme daně včetně DPH a spotřebních daní z benzinu a nafty, včetně ekologických daní,“ vábí šéfka bloku Hlavu vzhůru. Rázně chce postupovat proti těm, kdo zneužívají sociální dávky.

První díl seriálu o volebníh slibech čtěte zde:

Přísnost na lidi, kteří si pro výplatu chodí na „pracák“, je základní mantrou i zbylých stran. Senátor Tomio Okamura si v čele hnutí Úsvit vytyčil za cíl zavedení přímé demokracie. „Musíme mít právo hlasovat o změnách ústavy a o daních – jak to je obvyklé ve vyspělých zemích typu Švýcarska,“ míní.

Jeho populistické hnutí láká voliče i na zavedení odvolatelnosti politiků, jejich hmotné trestní odpovědnosti a uzákonění obecného referenda. Okamura sám neblaze proslul i výroky, že „cikáni mají mít svůj stát – tzv. Romanistán“. Boj s těmi, kdo štědrosti státu jen využívají, je klíčový i pro DSSS. „Bojujeme za práva slušných občanů,“ hlásí beze studu šéf strany Tomáš Vandas.

Sympatizanti DSSS jsou běžnými účastníky násilných střetů ve městech po celé republice. Vandasovci mají v programu i znovuzavedení trestu smrti za masové vraždy či těžké zločiny na dětech a starých lidech.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!