Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební sliby III.: Válčí mezi sebou. O milion podnikatelů

Česko

  7:00
PRAHA - Tvořivost malých a středně velkých podnikatelů musí stát lépe podporovat. To je jedna z hlavních vizí stran, které LN představují ve třetím díle seriálu o politických uskupeních, která se ucházejí o hlasy voličů.

Předvolební seriál Lidových novin 3. díl. foto: Lidové noviny

Na nutnosti starat se o zájmy drobných živnostníků se TOP 09, SPOZ, Soukromníci, KAN i ANEO shodnou. Vzájemně se však osočují z toho, kdo tento bod jen předstírá a je naopak hlavním viníkem stávajícího stavu. Strana soukromníků ho vidí ve všech politicích minulých let.

„Levice je nepřijatelná, snaží se malé podnikání zadusit. Velký problém máme i s TOP 09. Ta je pro soukromníka vlastně nepřátelská také. Naopak domluvu si umíme představit třeba s hnutím ANO,“ vypočítává místopředseda Strany soukromníků, lídr pražské kandidátky Aleš Hemer.

První a druhý díl seriálu o volebních slibech čtěte zde:

To je pikantní v tom, že právě lídr ANO Andrej Babiš během kampaně zažehl přestřelku o podpoře pro malé a střední firmy. Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 jej po výroku, že podpora malým a středním firmám jsou klišé a kecy, nařkl, že do politiky jde jen proto, aby posílil svoji podnikatelskou pozici.

Předvolební seriál LN:

Třetí díl seriálu LN o kandidujících stranách představuje partaje, které cílí na podnikatele. Řada z nich zároveň vrací do hry výrazné tváře minulosti. Udržet pozice z vládního angažmá se bude snažit TOP 09, prezidentská strana SPOZ chce zase poprvé vstoupit do Poslanecké sněmovny.

„Cílem je propojení státní moci a vytvoření politicko-podnikatelského mocenského komplexu,“ nechal se slyšet Kalousek s tím, že TOP 09 zlikvidování malých podnikatelů odmítá. Podle Babiše byl výrok vytržený z kontextu. A Kalouskovi útok vrátil. Byl to prý on, kdo jako ministr financí nedokázal podnikatelům nabídnout stabilní prostředí, a ještě jim dvakrát zvýšil daně.

A právě na tuto notu chtějí voličům hrát i Zemanovci. Prezidentská partaj si heslo „Řekněte ne zlodějům! Zastavili jsme Kalouska“ dokonce vetkla jako jedno z předvolebních hesel. „TOP 09 reprezentuje směr, který nese odpovědnost za reformy a vládu, proti které se vymezujeme. Nechceme, aby se tato Kalouskova vláda vrátila k moci,“ tvrdí místopředseda strany Vladimír Kruliš.

ČTĚTE TAKÉ:

Přidává zároveň hlavní lákadla, která SPOZ zamýšlí podnikatelům po volbách nabízet. „Snížíme do roku 2018 jejich administrativní zátěž o třetinu, daně z příjmů právnických osob necháme na úrovni 20 procent, aby nebyly demotivovány ve své činnosti,“ vyjmenovává Kruliš.

Zahanbit se nechce nechat ani topka. Slibuje v programu, že se bude „usilovně snažit podnikatelům co nejméně překážet“. „Určitě jim nebudeme klást překážky v podobě třeba registračních pokladen,“ popisuje místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. Stehlík: Je čas znárodňovat!

Soukromníci už odmítají na falešné politické sliby slyšet. Vyzývají proto více než milion podnikatelů, kteří v Česku jsou, aby se spojili a volili „sami sebe“. „Vidíte, kam politici zemi dovedli. Zájmy OSVČ, živnostníků či malých podnikatelů jsou jim cizí, nezajímají je, mnohdy je přímo poškozují. Musíme se hájit sami, nikdo jiný to nedokáže,“ argumentuje Hemer.

Politici se o nás postarat neumí, tvrdí Hemer

Dodává, že jeho strana prosadí odvod DPH jen ze zaplacených faktur, legalizuje švarc systém či podpoří zkrácené pracovní úvazky pro rodiče s malými dětmi. „Vývoj v zemi ukázal, že politici se o nás postarat neumí. A my se nemůžeme tak spolehnout na ty, kdo Česko vedli a vedou,“ říká Hemer. V tom se shodne i se zbývajícími stranami. Klub angažovaných nestraníků, který kandiduje jen v Pardubickém kraji, usiluje o to, aby změnu nastartovala občanská společnost.

Za ANEO promluvil zase středočeský lídr, bývalý šéf Poldi Kladno Vladimír Stehlík. Chránil by prý jen menší živnostníky. V době krize by se podle něj mělo i více investovat a vyrábět. Bývalý ocelářský magnát ale přispěchal i s jinou divokou teorií – nebránit se znárodnění majetku. „Řekněte, co s velkým majetkem jeden člověk udělá? Byl bych první, kdybych podnik vlastnil, kdo by ho navrhl do znárodnění,“ zmínil se Stehlík v ČT.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!