Má-li fungovat stát, musí mít záruku ve vyspělé justici. Zrychlíme uměle protahované soudní spory a vymýtíme poptávku po kauzách na politickou objednávku. Zároveň ale justice sama musí přijmout větší díl odpovědnosti.
ČTĚTE TAKÉ: |
Dokončení reformy soustavy státních zastupitelství a soudů vidí jako prioritu všechny strany, které LN představují v předposledním díle seriálu o uskupeních, které se ucházejí o hlasy voličů.
Účinnější vymahatelnost práva a nezávislost justice si tak za jeden z klíčových cílů vetkli ODS, hnutí Změna, Piráti i Romská demokratická strana. Konkrétně letitý lídr pravice -ODS - přitom sám na emancipaci justice doplatil. Právě proto nyní apeluje na větší nároky na práci žalobců. V programu strany stojí, že činnost „musí být vyvážena odpovědností konkrétního žalobce“.
Volební tvář ODS Miroslava Němcová to vysvětluje. „Nechceme zase dveře nezávislosti vyšetřování zavřít. Ať se ukáže, že kroky státních zástupců, které vedly k pádu Nečasovy vlády dávají logiku. Mně to ale zatím přijde spíše jako amatérismus či kombinace nějakých profesních ambicí,“ tvrdí Němcová.
Předposlední díl seriálu LNPředposlední díl seriálu LN o kandidujících stranách představí rozmanité kvarteto: někdejší hegemon pravice ODS bojuje o setrvání v dolní komoře, Piráti lákají hlavně mladé ročníky, Změna těží z popularity lídra na severu Čech a chce ji přenést do dalších krajů. A vlastní stranu ve sněmovně chtějí mít už poněkolikáté i Romové. |
Hnutí Změna zase klade důraz na urychlení „doby odbavení“ jednotlivých kauz. „Zvýšit se ale má i odpovědnost soudců za jejich práci, při zachování nezávislosti,“ píše hnutí v programu.
V tom se shodne i s Piráty, kteří rovněž chtějí „osobní odpovědnost soudců za zjevně chybná rozhodnutí či nepřekročitelné a pevné lhůty pro rozhodování soudů“. Zároveň Změna hodlá prosadit minimálně miliardu korun navíc pro protikorupční policii. Prý to bude investice, která se vyplatí. V tom se shodne i s romskou stranou, která slibuje nemilosrdný, leč blíže nespecifikovaný boj proti korupci.
Internet bez pomluv, či bez zásahů?
Mimo justici však strany představují už často úplné názorové protipóly. Třeba Změna klade velký důraz na ochranu životního prostředí (včetně neodkladných kroků kvůli změně klimatu), zato ODS se ekologie dotkne jen letmo, a navíc řekne, že ministerstvo životního prostředí se má sloučit s dalšími resorty.
Krach jednání Změny a Strany zelených |
Stejně tak občanští demokraté narážejí s Piráty, když se dostane na přetřes chování na internetu. Zatímco exministr spravedlnosti Pavel Blažek navrhuje citelné sankce pro pomlouvače na internetu, pirátská strana chce internet bez cenzury. Nelze na něj prý aplikovat stejná pravidla jako pro tisk či televizi.
Částečnou shodu tak zase strany naleznou až v otázce financování studia na vysoké škole a tamní vědy. ODS zmiňuje, že podpora tzv. excelence ve vědě je nezbytná. A že stabilizuje finanční zázemí univerzit. Piráti přihazují ještě jeden příslib: učebnice budou studentům volně přístupné ke stažení na webu.