Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební sliby V.: Programy ČSSD a zelených se sblížily

Česko

  8:00
PRAHA - Více práce, kvalitnější zdravotnictví, důstojné stáří nebo levnější energie. Politici se předhánějí v tom, jak v příštích letech změní Česko. Na voliče čeká rozhodnutí, jak radikální úpravy jim povolí. Správa věcí veřejných v České republice rozhodně nefunguje tak, jak by si občané zasloužili. Na tom se shodne čtveřice stran, které LN představují jako poslední z adeptů o vstup do sněmovny.

Stínový ministr životního prostředí Vladimír Špidla na programovém shromáždění ČSSD. foto: ČTK

Programy sociální demokracie, Strany zelených nebo Suverenity – Strany zdravého rozumu spojuje snaha zvýšit starobní důchody a zajistit kvalitnější vzdělání i zdravotní péči. Strana Volte Pravý blok by pak od základu přeuspořádala politický systém v zemi.

Volební sliby V.

Snaha získat do svého elektorátu voliče zelených vedla ČSSD už dříve k tomu, že začala akcentovat i zelená témata. V roce 2009 dokonce strana dosadila na svoji pražskou kandidátku pro předčasné sněmovní volby bývalou poslankyni SZ Olgu Zubovou. Tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek to doplnil slovy, že má jít o významné posílení ekologické platformy. Volby byly nakonec ale až v květnu 2010 a Zubová na kandidátce nevydržela.

Zelené body sbírá ČSSD Špidla

Letos šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka bodoval u ekologických organizací, když na post stínového ministra životního prostředí usadil Vladimíra Špidlu.

„Spojuje tři velké přednosti: myslí dopředu, má sociální cítění a dobrý rozhled po světě,“ liboval si nad volbou například programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. Jako si ČSSD ukousla díl z ekologické agendy, zkouší nyní zelení naopak pokrýt oblasti, které v minulosti v programu neakcentovali.

Předvolební seriál LN:

Poslední díl seriálu LN o kandidujících stranách uvádí rozmanitou čtveřici, ve které jednotlivé subjekty spojuje například zájem o zdravotnictví, školství a penze. Sociální demokraté usilují o silné vítězství, zelení by se rádi po čtyřleté odmlce do sněmovny vrátili a v úspěch věří také Suverenita. Volte Pravý blok kandiduje spíš ze setrvačnosti a neaktualizoval ani svůj web.

Průnik obou stranických vizí proto nabízí snahu nastartovat ekonomický růst a vytvořit nová pracovní místa. Ale také snížení účtů za energii, důstojné stáří, pomoc mladým rodinám a obranu před lichvou a exekutory.

Sociální demokraté mají navíc ještě třeba slib postupného navyšování minimální mzdy, osvobození léků od DPH a přísnější kontrolu kvality potravin. Zelení zase chtějí voliče chránit před těžbou.

Sobotka varuje před malými stranami ve vládě

„Fungující stát může prosadit jen vláda nezávislá na politickém vydírání malých stran, pletichách a hájení parciálních zájmů. Jen silná vláda může odřezat státní penězovody vedoucí k soukromým skupinám,“ hlásá nyní šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Lídr SZ Ondřej Liška zase věří, že jeho strana se do sněmovny může po čtyřleté odmlce vrátit i bez nákladné kampaně. „Do volebního týdne vjíždíme symbolicky na kole – jako levném a rychlém prostředku, pro nějž chceme v obcích a městech více prostoru,“ uvedl včera Liška, když zelení začali vozit lidi po Praze rikšou.

Suverenitu a Volte Pravý blok spojuje pak snaha docílit přímé odvolatelnosti politiků. Petr Cibulka ji má už v názvu, Petr Hannig ji vetkl jako první bod do stranického desatera. Jeho volební tahák ale tento bod sám o sobě nestačí, letos ho nabízejí i jiní zájemci o sněmovnu.

Zbylé díly seriálu si přečtěte zde:

Program Suverenity tak jako perličku nabízí zavedení trestní odpovědnosti soudců, bezplatnou dopravu pro seniory nad 65 let nebo zákaz brutality v televizi během denní doby. Volte Pravý blok pak vyzývá lidi, aby měli odvahu povstat z občanského bezvědomí a postavit se „skryté totalitě a otrokářství vyššího řádu“.

Autor: