Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební stroje jsou hitem na eBay

Česko

Největší zájem mají o zařízení demokraté, které stále trápí floridská porážka z roku 2000. Po nesrovnalostech tehdy soud přiřkl vítězství Georgi W. Bushovi.

ST. PETERSBURG Od kontroverzního vyhlášení výsledků amerických prezidentských voleb ve státě Florida uplynulo již osm let. Jim Dobyns ale stále žije obklopen pozůstatky tehdejšího hlasování. Před třemi lety skoupil 1200 hlasovacích strojů Votomatic III použitých při floridských volbách, ze kterých dodnes vypadávají ústřižky volebních lístků. Ústřižky Dobyns pravidelně nachází ve své kuchyni i v obývacím pokoji. Nezřídka uvíznou i v srsti jeho kocoura.

Volby na Floridě v roce 2000 skončily rozdílem pouhých několika set hlasů a volební stroje se tehdy staly středem pozornosti při trpkém boji mezi tábory republikánů a demokratů. Přepočítávání hlasů provázelo několik nesrovnalostí a federální nejvyšší soud nakonec pět týdnů po volbách přiřkl prezidentství republikánskému kandidátovi Georgi W. Bushovi.

Mnozí demokraté svalovali porážku mimo jiné i na nespolehlivé hlasovací stroje a Florida je od té doby nahradila modernějšími typy. Ty původní Dobyns nyní nabízí na serveru eBay v ceně 75 dolarů (asi 1400 korun) za kus a těší se velkému zájmu. Nedávno zapůjčil 26 kusů pro natáčení televizního filmu Recount (Přepočítání), který o kontroverzních prezidentských volbách v roce 2000 pojednává.

Stroje, z nichž každý má velikost příručního kufříku, od něho koupili například také člen Kongresu, jistý newyorský advokát, několik prezidentských knihoven a středoškolští učitelé historie. Podle Dobynse si ale většinu jeho strojů pořizují demokraté, které stále trápí osm let stará volební porážka.

Palinová může vydražit brýle Dobynsovy zásoby se tenčí, zbývá mu už jen 50 strojů, a tak se chystá zvlášť prodávat i volební ústřižky. I v letošní prezidentské kampani vidí Dobyns mnoho výdělečných příležitostí. Demokratický kandidát Barack Obama by podle něho měl například po skončení kampaně prodávat své kravaty. A kdyby je rozstříhal a prodával po kouskách, vydělal by na nich ještě víc.

A republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová? Dobyns se domnívá, že dražba jejích brýlí, které na sobě měla při debatě se svým protějškem Joem Bidenem, by mohla vynést až 250 000 dolarů (zhruba 4,7 milionu korun). „Měli by prodávat i její vlasy,“ říká Dobyns o Palinové a dodává: „Ty by šly na odbyt i po pramíncích.“

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...