Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Babiš v debatě iDNES.tv odmítl, že by ‚pral‘ nějaké peníze. Nechme konat orgány, vyzval Hamáček

Volby 2021

  10:58aktualizováno  19:16
Lídři sedmi stran, hnutí a koalic s největší šancí uspět ve volbách do Sněmovny se utkali ve volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES. Diskutovali, někdy dost vášnivě, o zdražování, bytech či migraci. I o nákupu nemovitostí přes offshore firmy. „Poskytl jsem půjčku, která byla řádně zdaněna,“ řekl premiér Andrej Babiš k aféře Pandora Papers.

Předseda vlády odmítl, že by nákupem přes neprůhlednou firmu v Karibiku „pral“ nějaké peníze. Aféru, která se podle webu Investigace.cz týká nejen Babiše, ale i dalších tří stovek Čechů, kteří si pořizovali majetek přes offshorové společnosti, prověří Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Babiš si podle webu investigace.cz za téměř 400 milionů korun (za 15 milionů eur) koupil šestnáct nemovitostí na francouzské Riviéře.

„Nechme konat orgány činné v trestním řízení,“ řekl ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Nemám nemovitost ve Francii, řekl Babiš. Je to ve svěřenských fondech, připustil později

Premiér odmítá, že by se dopustil čehokoli nelegálního. „Nemám žádnou nemovitost ve Francii, nemám žádný offshore a že jsem tam poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna. A ta půjčka se potom vrátila do České republiky, do české banky před tím, než jsem se stal politikem,“ prohlásil v debatě Babiš. Je to podle něj jen další pokus o ovlivnění voleb. Zdůraznil také, že to je 12 let stará věc.

Později večer pro web tn.cz připustil, že nemovitosti nakoupené ve Francii nyní pravděpodobně spadají do jím založených svěřenských fondů.

„Samozřejmě politik si to nemůže dovolit, ale já jsem tu transakci dělal před 12 let,“ prohlásil předseda vlády v rozhovoru pro Českou televizi. 

Káže vodu a pije francouzské víno, řekl Bartoš

Většinu politických protivníků v debatě iDNES.cz a MF DNES svým přesvědčováním Babiš nepřesvědčil.

„Proč je potřeba využívat nějakých offshorových firem? Já jsem si koupil domek v Pohořelicích napřímo,“ vytkl Babišovi jeho nákupy šéf Přísahy a bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Hlasování čtenářů iDNES.cz o lídrech stran v debatě

Petr Fiala 38 procent
Ivan Bartoš 26 procent
Andrej Babiš 15 procent
Tomio Okamura 7 procent
Robert Šlachta 6 procent
Jan Hamáček 5 procent
Vojtěch Filip 3 procenta

„Pro mě je důležité, že káže vodu a pije francouzské víno,“ reagoval na aféru Pandora Papers, která se týká i českého premiéra, volební lídr koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš. Vytkl Babišovi, že říkal, že bojuje proti daňovým rájům, ale přitom je sám využívá.

„To je mezinárodní skandál, který se týká velkého množství lidí,“ řekl volební lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala.

„Důležité je, jestli je to v souladu s českými zákony,“ uvedl předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Podle šéfa KSČM a právníka Vojtěcha Filipa se nemusel Babiš dopustit ničeho nelegálního. Využívání offshorých společností s nejasným vlastíkem ale považuje za neetické.

V mezinárodním novinářském projektu Pandora Papers, který se zabývá využíváním offshorových společností, figurují v uniklých dokumentech i bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka, uvedl web Investigace.cz.

Je třeba něco dělat s Babišovou drahotou, řekl Fiala. To je fakt trapné, opáčil premiér

Jako další téma diskutovali lídři sedmi stran, hnutí a koalic „Chudé Česko“. Podle lídra koalice Pirátů a STAN Ivana Bartoše je třeba při řešení problémů chudoby pracovat s flexibilními pracovními úvazky. „Je třeba lidem nabídnout lepší a pohodlnější práce za více peněz, transformovat ekonomiku,“ řekl Bartoš.

„Je třeba něco udělat s Babišovou drahotou,“ prohlásil lídr koalice Spolu Petr Fiala. „To je fakt trapné,“ ohradil se proti tomuto termínu Babiš. Nesouhlasí ani s termínem „chudé Česko“.

Hamáček mluvil o tom, že je škoda, že se jeho ČSSD ve vládě nepodařilo ve vládě prosadit zvýšení minimální mzdy z 15 200 na 18 tisíc korun a vyšší platové ohodnocení státních zaměstnanců. O potřebě zvýšit minimální mzdu hovořil i šéf komunistů Filip.

„Pojďme všechny ty věci nastavit mechanismem automatické valorizace,“ řekl Bartoš k tomu, jak by měla růst nejen minimální mzda, ale i životní minimum.

Okamura mluvil o nutnosti zvýšení slevy na poplatníka či o zkrácení pracovního týdne za plnou mzdu. Je podle něj také třeba skoncovat se zneužíváním dávek nepřizpůsobivými. „Díky nám dostanou děti pracujících rodičů o pětistovku měsíčně navíc, byl to náš návrh,“ řekl Okamura.

Předseda Přísahy Robert Šlachta hovořil o nutnosti flexibilních pracovních úvazků. Zmínil také potřebu snížení DPH u potravin z 15 na 10 procent. Šéf ODS Fiala mluvil o potřebě více flexibilního zákoníku práce, před čímž Hamáček varoval, protože by to podle něj mohlo vést k výpovědím bez udání důvodu.

Hamáček chce obsadit polovinu neobsazených bytů v Praze, které podle něj drží spekulanti

Politici se střetli i na téma drahých bytů v Česku. „Jediná cesta je víc stavět,“ řekl lídr koalice Spolu Petr Fiala. 

„Ty byty se staví, jenže lidé na to nemají,“ řekl Hamáček. Když šéf ODS mluví o výstavbě 40 tisíc bytů ročně, tak podle něj vůbec nehovoří o tom, že v Praze skupují byty ruští investoři, kteří si to mohou dovolit při vysokých maržích developerů. Je podle něj třeba obsadit v Praze alespoň polovinu bytů, které nyní drží spekulanti.

„Proč pan Hřib nestaví, když má Praha 90 miliard na účtě?“ ptal se premiér Babiš a poukázal přitom na pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Podle šéfa Pirátů Bartoše je potřebný zákon o dostupném bydlení. O jeho potřebě mluvil i Hamáček. Postěžoval si, že se ho v tomto volebním období nepodařilo projednat, i když se o to jeho ČSSD snažila.

„Návrhy jsou obdobné,“ řekl lídr Přísahy Robert Šlachta. Jak vypadá debata předsedů o bydlení je podle něj jen ukázka toho, jak se nyní lidé v aktivní politice nejsou schopni mezi sebou domluvit.

Žádný lockdown nebude. Zdravotní sestry dostanou 7 procent přidáno

Většina lídrů se shodla na tom, že je především třeba naočkovat ty lidi, kteří se zatím vakcinaci vyhýbají. „Musíme dotáhnout očkování, nelhat a obnovit důvěru,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Žádný lockdown nebude. Situace je, chvála Bohu, stabilizovaná,“ prohlásil premiér Andrej Babiš. „My jsme dnes dojednali s odbory, že zvýšíme platy ve zdravotnictví o 7 procent,“ oznámil. Bude to podle něj znamenat dalších 8 miliard do zdravotnictví.

„Je třeba zacílit opatření na rizikové skupiny. Kdo se chce očkovat, ať se očkuje, ale kdo nechce, ať není diskriminován. Odmítáme nátlak na očkování,“ řekl šéf SPD Okamura. Stát musí podle něj uznávat protilátky těm, kdo je mají.

Hlasování čtenářů vyhrál Petr Fiala s přízní 38 % čtenářů, druhý skončil Ivan Bartoš, třetí Andrej Babiš.

Pozvání do superdebaty iDNES.cz a MF DNES přijali šéf ANO Andrej Babiš, předseda koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš, lídr koalice SPOLU Petr Fiala, předseda KSČM Vojtěch Filip, šéf ČSSD Jan Hamáček, lídr SPD Tomio Okamura a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Debatu moderovali šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl a moderátor iDNES.tv Vladimír Vokál.