Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko

Volební systém USA je podle exprezidenta Klause na úrovni rozvojové země

Bývalý prezident Václav Klaus poskytl 12. listopadu 2020 v Praze rozhovor České tiskové kanceláři (ČTK). foto: ČTK

Praha - Korespondenční hlasováni bývalý prezident Václav Klaus považuje za zradu demokracie. Kritizuje i další části amerického volebního systému. Je podle něj na úrovni rozvojové země před 100 let. Klaus to řekl v rozhovoru v reakci na americké prezidentské volby z minulého týdne.
  9:22aktualizováno  21:38

Rouškaři jsou vítači migrantů, prohlásil exprezident Klaus. Sám ji záměrně nenosí, omlouvat se nebude

„To, co se při těch volbách dělo, je pro nás Evropany a Středoevropany absolutně nepřijatelné, a ta chatrnost, a tím i spornost amerických voleb, je do očí bijící a jenom to vybízí toho existujícího prezidenta (Donalda Trumpa), aby se tomu nějakým způsobem bránil,“ řekl Klaus. Způsob amerických voleb přirovnal k rozvojové zemi před 100 lety. Za dokazatelné případy považuje například hlasy od mrtvých voličů. Kritizuje také, že voliči nemuseli prokazovat svou totožnost nebo korespondenční hlasování.

V USA existuje možnost volit na dálku už mnoho desetiletí a i v roce 2016, kdy byl zvolen prezidentem Trump, ji využily desítky milionů Američanů. Jeho protikandidátka Hillary Clintonová ji tehdy nezpochybnila. Ani letos, kdy byl součet odevzdaných korespondenčních hlasů ještě vyšší, zatím v souvislosti s tímto procesem nebyly zdokumentovány žádné případy rozsáhlých podvodů. Letos je to poprvé, co je zpochybňován přímo z Bílého domu.

Bývalý prezident Václav Klaus poskytl 12. listopadu 2020 v Praze rozhovor České...
Bývalý prezident Václav Klaus poskytl 12. listopadu 2020 v Praze rozhovor České...

Mimořádný povolební vývoj ve Spojených státech neočekává. „Amerika je a bude rozpolcená, pokud vyhraje (Joe) Biden, tak k žádné občanské válce nedojde, protože ta pravice je ukázněná a přece jenom státotvorná, pokud by vyhrál Trump, tak dojde k občanské válce, protože ta levice to nepřijme,“ řekl. Myslí si ale, „že to dopadne bidenovsky“.

Vláda opatřeními omezuje svobodu a likviduje ekonomiku, prohlásil exprezident Klaus

Výhra Bidena bezprostředně podle Klause pro Českou republiku nic znamenat nebude, pro svět a pro budoucnost svobody a demokracie ale důsledky vidí. Jeho vítězství bude znamenat „absolutní prohru role národního státu v dějinách“ a adoraci integračních světových i kontinentálních organizací, řekl Klaus. „Takže to považuji za hrůzu hrůz a v tomto nepřímém působení to na Českou republiku vliv samozřejmě mít bude,“ dodal.

Trumpa považuje do budoucna za jedinou představitelnou brzdu vítězství neomarxistické levice v USA i na celém světě. Je podle něj také jasné, že spousta lidí v „té republikánské rozměklé, rozmělněné, nevýrazné, nedůrazné straně“ nechtěla některé jeho výroky slyšet, a nechtěla ho proto volit. Zdůraznil zároveň, že pro Trumpa hlasovalo asi 49 procent voličů „té staré, dobré Ameriky, která prostě pořád chce ještě hodnoty minulých dekád a staletí udržovat, a která nechce, aby se Amerika převrátila v něco úplně jiného“. V tom vidí ještě naději.

Joe Biden je novým prezidentem USA, zvítězil v Pensylvánii. Volby zdaleka nejsou u konce, reaguje Trump

Naopak neočekává, že se změní přístup Ameriky k Evropě v oblasti obchodu a ekonomických vztahů. Bude to podle něj „obchod jako obvykle“.

Klaus důrazně odmítl korespondenční hlasování. „Já považuji korespondenční hlasování za totální zradu myšlenky voleb a zradu myšlenky parlamentní demokracie,“ řekl. Jde podle něj o zrušení tajnosti voleb či zrušení povinnosti přijít na místo hlasování, kde poté dotyčný odvolí. „To je základní myšlenka voleb, jinak když toto v nich není, tak to přestává být volbami,“ poznamenal.

Nesouhlasí proto se zavedením korespondenčního hlasování v České republice, a to ani pro krajany. Krajanství si podle něj drtivá většina lidí zvolila dobrovolně. „Když chce žít v Arizoně, nebo v Jižní Austrálii nebo já nevím kde, tak z toho něco vyplývá. Nemohu chtít se zásadním způsobem vměšovat do života země, ve které jsem se byť před 50, 100 lety narodil,“ řekl. Volby jsou podle něj především například o otázkách školství, zdravotnictví či důchodů, které se krajanů netýkají. „Nemluvě o tom, že mám strach, že ti krajané většinou netuší, co ty politické strany ve skutečnosti žádají,“ dodal.

Autor: