8. ledna 2016 11:25, aktualizováno 10. 1 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci projednají ukradené e-maily šéfa rozhlasové rady a Sobotky

Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík | foto: rozhlas.czReprofoto

PRAHA Ukradené e-maily premiéra Bohuslava Sobotky budou řešit poslanci. Volební výbor totiž na středu svolal mimořádné jednání, kde chce probrat údajnou korespondenci předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

„Na středu jsem svolal výbor ke korespondenci předsedy Rady Českého rozhlasu s předsedou vlády,“ potvrdil serveru Lidovky.cz předseda výboru Martin Komárek (ANO). Na jednání je pozván i Šafařík, který byl v době, z nichž e-mailová komunikace pochází řadovým členem rozhlasové rady.

V reakci na útok hackerů však Šafařík pro Lidovky.cz zdůraznil, že e-maily s jeho jménem nejsou autentické. „Víc se k tomu vyjadřovat nebudu,“ dodal. Na otázky, které mu redaktor poslal do e-mailu, doteď nereagoval.

Ve Volebním výboru už zazněly hlasy, že by měl Šafařík skončit. „ Jestli tohle pan Šafařík dělal, tak to je na jeho rezignaci. Je to zdrcující informace,“ reagoval v úterý místopředseda výboru Vítězslav Jandák (ČSSD).

Členové Rady Českého rozhlasu zatím vyčkávají. „Dle jeho názoru nejsou autentické a tudíž se nemáme k čemu vyjadřovat. Když dospělý člověk prohlašuje, že něco nepsal, tak to beru jako realitu,“ reagoval bývalý předseda rady Michal Stehlík.

Hlavně diskrétně

„S prosbou o diskrétnost.“ Tak začínají všechny tři e-maily podepsané současným šéfem Rady Českého rozhlasu Petrem Šafaříkem, které doputovaly do soukromé elektronické schránky Bohuslava Sobotky.

Sobotka k ukradeným e-mailům:

"Za dva roky ve funkci premiéra jsme nikdy žádným mailem neposílal žádné informace, které by podléhaly jakémukoliv stupni utajení. Takové informace mají předepsaný režim, v jakém je s nimi možno nakládat," řekl Respektu Sobotka. "Nemám také obavu z žádné korespondence, kterou jsem kdy prostřednictvím internetu vedl."

První pochází ze 3. října. V té době rada řešila, zda tehdejší generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan neporušil zákon, když měl zaměstnávat svého syna. Další je datován o téměř dva týdny později, kdy už se probíral Duhanův dočasný zástupce.

„Informace o (zatím jen diskrétně) zvažovaném kandidátovi na prozatímního ředitele Ing. Karlu Zýkovi. Je to pro model ‚úřednické vlády‘, tj., že by pak nekandidoval v konkursu. Přišel s tím Michal Stehlík, nezdá se ale, že by to s dotyčným sám předem projednal,“ přistálo například v Sobotkově schránce. Tehdy Petr Šafařík působil jako řadový člen rady.

Další z dopisů nese datum 15. 12. 2015 – tehdy už Šafařík radě šéfoval. Téma je citlivé: pisatel popsal první kroky ve výběrovém řízení na nového ředitele vlivného veřejnoprávního média. Rada tehdy z formálních důvodů do klání nepustila pět uchazečů.

„Jak bude zveřejněno poté, co rada dostane notářský zápis (prý to může trvat až několik dnů), 5 kandidátů nepodalo správně přihlášku. Bude se tedy v pondělí od 14 hodin zužovat z počtu 26,“ stojí v textu podepsaném Šafaříkem. Zpráva je navíc doplněná o seznam oněch pěti vyškrtnutých kandidátů. Ten byl nakonec zveřejněný 16. prosince. „Dodávám, že jsem v radě velmi usiloval o to, aby rada zveřejnila co nejdříve jak seznam kandidátů, tak jejich projekty,“ napsal serveru Lidovky.cz Šafařík, který reagoval na původní informaci, že veřejnost se dozvěděla jména 21. prosince.

Kandidát na ředitele Českého rozhlasu Milan Brunclík tvrdí, že jeho jméno nebylo ze seznamu vyškrtnuto. Šafařík prý naopak premiéra informoval o pěti kandidátech na postup do závěrečného kola. Brunclík prý všechny náležitosti v přihlášce dodržel.

„E-mail pana Šafaříka premiérovi Sobotkovi sděluje naši pětici naopak jako kandidátní na postup do závěrečného kola. Byl to minimálně pro mne polibek smrti, neboť neobcuji s žádnou partají a všechny dohromady je publicisticky ostře kritizuji,“ tvrdí Brunclík

SOBOTKA A HACKEŘI

Hackeři zacílili na premiéra Bohuslava Sobotku a prolomili jeho soukromou e-mailovou adresu, kde řeší pracovní i privátní záležitosti. „Ano, víme o tom a v současné době se tím už zabývá policie," uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

Mailová korespondence Bohuslava Sobotky se dostala na veřejnost.

Mailová korespondence Bohuslava Sobotky se dostala na veřejnost.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!