130 let
Inzerát v Blesku

Inzerát v Blesku | foto: Blesk

Původní zpráva

Na lži ve volební kampani jsme krátcí, přiznalo vnitro

Česko
  •   7:00
PRAHA - Předvolební boj opět ukázal, že v Česku chybí možnost, jak potrestat nekalosti ve volební kampani. Kritik korupčníků David Ondráčka navrhuje, aby porušení volebního zákona trestal speciální úřad.

Lze jen spekulovat, jaký vliv měl lživý inzerát v deníku Blesk na výsledek prezidentské volby (o inzerátu více zde). Téměř s jistotou však nepravdivá tvrzení o Karlu Schwarzenbergovi v den voleb porušila zákon (viz box).

Ze zákona

  • Zákon o volbě prezidenta republiky uvádí:

§ 35 (2) Volební kampaň musí probíhat čestně a poctivě, zejména nesmí být o kandidátech zveřejňovány nepravdivé údaje.

Jenže co se od té doby stalo? Kdyby Schwarzenbergův tým nepodal trestní oznámení, nedělo by se vůbec nic. Samo ministerstvo vnitra totiž připouští: "O kandidátech nesmí být zveřejňovány nepravdivé údaje. Volební orgány ale nemají žádné nástroje, jak prošetřovat a sankcionovat porušení pravidel volební kampaně."

Policie případ odloží, tipuje Ondráčka

Ministerstvo vnitra tedy žádné kroky podnikat nebude. Jak vysvětlilo, nemá k tomu žádnou povinnost. Zadavatel celostránkové inzerce, bývalý důstojník StB a nyní advokát Vladimír Zavadil, tak může být potrestán jedině za předpokladu, že Schwarzenberg uspěje s trestním oznámením.

K TÉMATU:

Sankce by se v takovém případě mohla týkat i vydavatelství Ringier Axel Springer CZ, pod které deník Blesk spadá. "Obě strany si musí být vědomy, zda v souladu se zákonem jednají či nejednají," uvedl Řepka.  

Avšak podle šéfa Transparency International Davida Ondráčky s postihem prakticky počítat nelze. "Policie ten případ na 99 % odloží," odhadl v rozhovoru pro Lidovky.cz. Stačilo by přitom podle něj málo, aby autory podobných podpásovek čekal jistý postih - vytvořit úřad, který by měl pravomoc nejen tyto případy prošetřovat, ale zároveň i okamžitě sankcionovat.

"Zatím nejsem zcela skeptický, že se úřadu nedočkáme"

Server Lidovky.cz hovořil s šéfem české pobočky Transparency International Davidem Ondráčkou o nedostatcích v kontrole volebních kampaní a o tom, jak by se problémy daly řešit.

Lidovky.cz  Během kampaně média vznesla řadu podezření, že došlo k porušení volebního zákona. Ať už jde o financování kampaní nebo lživou reklamu. Ale nic se nestalo. Kde je chyba?
Chyba je, že tu nejsou žádné instituce, které by na to měly jakoukoli páku. Chybí úřad dohledu, který by mohl sankcionovat kandidáty nebo strany, které nedodržují pravidla, a zároveň by upřesňoval výklad pravidel, co přesně znamenají a jak se mají dodržovat .Protože bez toho se ta pravidla budou permanentně účelově obcházet. Jako jsme to viděli v této kampani, ale i v jiných.

Lidovky.cz  Takže se bavíme o stejném úřadu, který měl kontrolovat financování politických stran a který vláda nedávno smetla ze stolu?
Ano, přesně tento orgán by tu měl být. A na příkladu té lživé reklamy se ukazuje, proč by byl užitečný. Fungoval by jako správní orgán, který říká - něco jsi nesplnil a za to ti udělím tuto finanční pokutu. Zároveň by pokuta padla hned, 'v přímém přenosu', což by odrazovalo od podobného jednání. To je ponaučení, ale teď už s tím nikdo nic nenadělá.

Lidovky.cz  Ve věci lživé reklamy v deníku Blesk ale padlo alespoň trestní oznámení.
Ano, policie může otázku pomluvy řešit, ale ten případ nakonec odloží, na 99 procent to nikam nepovede.

Lidovky.cz  Dohledový úřadu, o kterém mluvíte, ale vláda odmítá. Jaké je potom řešení? Mohlo by se toho úkolu zhostit třeba vnitro?
Já ještě nejsem úplně skeptický, že to je uzavřená cesta. Je to totiž ta správná systémová změna. Ty ostatní věci - transparentní účty, losování auditorů a podobně - jsou důležité, ale bez možností sankcí a přezkumu to nefunguje. Dát tento úkol na bedra ministerstva vnitra není řešení. Ten úřad dohledu by měl kontrolovat politické strany a kampaně, takže by měl být na všech ostatních úřadech nezávislý.

Autor: spa
  • Vybrali jsme pro Vás