Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Voliči kroužkovali a vyhodili Langera ze sněmovny

Česko

  17:26
PRAHA - Lídr olomoucké ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer bude muset po 14 letech opustit Poslaneckou sněmovnu. Kvůli preferenčním hlasům jej přeskočilo tolik lidí z ODS, že se už poslancem nestane.

"Trochu smutný vítěz," komentoval Langer rozhodnutí voličů. "Měl jsem jinou práci a neměl jsem tolik času být ve svém regionu, což je realita, a pokud voliči rozhodli tak, jak rozhodli, tak to musím vzít jako realitu," dodal. Zdůraznil přitom, že kvůli vedení volební kampaně se nemohl věnovat vlastní prezentaci v regionu.

Pro ODS chce prý nicméně pracovat dál. Nečas poděkoval Langrovi za to, že vedl "nesmírně efektivní a úspěšnou kampaň ODS". "Ještě před týdnem by si řada z vás nevsadila na to, že
sociální demokraté nevyhrají o šest, osm, deset procent. To je jasnou výpovědí o jeho (Langrových) kvalitách," řekl Nečas. Politici podle něj ale musí počítat s tím, že o jejich osudu rozhodují voliči.

Preferenční hlasy vynesly do sněmovny také řadu lidí z velmi nízkých pozic na kandidátkách. Například v Praze občanského demokrata Marka Bendu, který kandidoval až z 18. pozice, s ním u ODS v hlavním městě uspěje i devátý na kandidátce starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Rozdělená pražská ODS

Do sněmovny se dostane i pražský primátor a dvojka kandidátky ODS v Praze Pavel Bém, i když ho dva lidé přeskočili.

ODS sleduje výsledky voleb hned na dvou místech - v Malostranské besedě mají mít sídlo celostátní špičky strany, v restauraci Mánes pak pražská ODS. Ani na jednom místě se to však politiky příliš nehemží. V Malostranské besedě je jen minimum politiků, v Mánesu není vůbec nikdo.

Oficiální oslava ODS v Praze.

Volební štáb ODS.

Podle zdroje serveru Lidovky.cz pořádá část pražské ODS vlastní oslavu voleb v areálu Žlutých lázní, což je objekt spojený s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem napojeným na primátora Pavla Béma.

Anketa

Jak hodnotíte výsledky voleb?

Jsem spokojen, takhle jsem to čekal 3458
Nelíbí se mi, čekal jsem víc hlasů pro levici 840
Nelíbí se mi, čekal jsem víc hlasů pro pravici 578
Je mi líto stran, které se do parlamentu nedostaly 1130

Žluté lázně jsou však dnes pro veřejnost naprosto uzavřeny a bodyguardi odmítají kohokoli bez pozvánky vpustit dovnitř. Fotoreportér LN však viděl z objektu lázní vycházet známého podnikatele Antonína Charouze.

FOTOGALERII Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ NALEZNETE ZDE. 

Ivan Langer

Narodil se 1. ledna 1967 v Olomouci, vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (1993) a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1998). V současné době je  místopředsedou ODS. Do ODS vstoupil v roce 1991. V letech 1998 až 2002 byl místopředsedou strany a po dvouleté pauze se jím opět stal v roce 2004. V letech 2003 až 2006 byl stínovým ministrem vnitra. Poslancem je od června 1996, v letech 1998 až 2006 byl místopředsedou sněmovny. Ministrem vnitra byl v obou vládách Mirka Topolánka. Je ženatý; s manželkou, která je soudkyně, mají dceru a syna.

Langrovu politickou kariéru provázela řada sporů a afér. V říjnu 2007 dostal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) pokutu za to, že v roce 2006 umožnil únik části údajů z takzvané Kubiceho zprávy.

V září 2008 napsal deník MfD, že Langer byl dalším významným politikem, jehož v minulosti údajně využíval později zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek a jeho spolupracovníci. MfD to dokládala přepisy policejních odposlechů z roku 2000. Langer, kterému údajně lidé kolem Mrázka přezdívali "Íčko", se hájil tím, že se v Mrázkově zorném poli ocitl nevědomky a že o ničem nevěděl.  Z policejních odposlechů podle MfDnes vyplývá, že o Langerovi a jeho využití hovořil Mrázek se svým spolupracovníkem Igorem Šafrankem a s realitním magnátem Luďkem Sekyrou. Za Sekyrovy zájmy podle MfD Langer v roce 2000 lobboval. Langer MfD řekl, že Sekyrovi pomáhal z patriotismu.

Letos v březnu bezpečnostní výbor sněmovny Langra vyzval, aby v souvislosti s policejním spisem Krakatice zvážil své postavení ve veřejném životě. Výbor na uzavřeném zasedání vyslýchal v přítomnosti ministra vnitra Martina Peciny a policejního prezidenta Oldřicha Martinů bývalého elitního detektiva Karla Tichého, který na spisu o údajném prorůstání zločinu a politiky pracoval. Server Aktuálně.cz napsal, že podle svědectví Tichého Langer v minulosti "skutečně pomáhal zločinecké organizaci zavražděného bosse Františka Mrázka". Expolicista Tichý prý navíc tvrdil, že Langer musel vědět, komu pomáhá.

Autoři: ,