16. července 2008 15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Voliči zelených litují, jak volili

Martin Bursík se raduje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Bursík se raduje | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Zhruba pětina voličů, kteří šli před dvěma roky volit své zástupce do parlamentu, dnes podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM přiznává, že tehdy měli volit jinak. Nejčastěji svého výběru litují voliči Strany zelených.

Téměř 40 procent z nich, ale také třeba i více než čtvrtina voličů ODS, dnes říká, že se před dvěma roky nerozhodli správně. Tři měsíce po volbách litovalo svého hlasu 15 procent voličů.

Naopak jasná většina voličů KDU-ČSL, ČSSD a KSČM považuje i dnes svůj hlas pro tyto strany v roce 2006 za správnou volbu. Myslí si to více než devět z deseti komunistických a zhruba čtyři pětiny sociálnědemokratických a lidoveckých voličů. V případě KSČM a ČSSD je to stejně jako v září 2006. V případě lidovců se podíl lidí spokojených s jejich volbou zvýšil ze 67 procent v září 2006 na nynějších 80 procent.

Svoji volbu před dvěma lety považuje i dnes za správnou více než sedm z deseti voličů ODS a zhruba tři pětiny voličů zelených. V září 2006 to ale bylo více než devět z deseti voličů ODS a skoro čtyři pětiny voličů zelených. STEM ale upozorňuje, že údaje u KDU-ČSL a zelených jsou jen orientační.

Dnešní rozpaky voličů zelených dokládají podle analytiků STEM nestabilitu jejího voličstva. Naopak nejvíce si za svým dva roky starým rozhodnutím stojí voliči KSČM - 56 procent z nich i dnes říká, že se určitě rozhodli správně. Stabilitu voličstva KSČM, ale i sociální demokracie považuje STEM za vysokou.

Zklamání z volby v roce 2006 se podle STEM přenáší i do odhodlání zúčastnit se voleb příštích. Z voličů pevně přesvědčených o tom, že si před dvěma roky vybrali správně, by se příštích voleb do sněmovny zúčastnili téměř všichni. Naopak z voličů, kteří dnes svoji dva roky starou volbu nepovažují za správnou, teď více než polovina buď pochybuje o tom, že půjdou volit, nebo tvrdí, že volit nebudou.

Průzkum STEM se konal ve dnech 13. až 23. června 2008. Bylo při něm dotázáno 1244 lidí starších 18 let. Sněmovní volby v roce 2006 vyhrála ODS, kterou volilo přes 35 procent voličů. Druhá ČSSD dostala přes 32 procent hlasů, třetí KSČM skoro 13 procent, čtvrtá KDU-ČSL více než sedm procent a pátá Strana zelených přes šest procent. Tyto strany by se podle různých průzkumů dostaly do sněmovny i nyní, kdyby se konaly volby. V porovnání s volebními výsledky před dvěma roky má ale teď dlouhodobě největší voličskou podporu ČSSD, ODS je druhá. Řádné volby do sněmovny se mají uskutečnit za dva roky.
Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...