Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volno 2019: Letos budou tři prodloužené víkendy. Kdy Čechům svátky ušetří dovolenou?

Poslední prodloužený víkend zajistí nejvýznamnější tuzemský státní svátek 28. října (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední prodloužený víkend zajistí nejvýznamnější tuzemský státní svátek 28. října (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Dohromady 251 dní čerstvě započatého roku 2019 je pracovních. Letos zbude na odpočinek o jeden den méně, než měli Češi k dispozici v roce 2018. Ze 13 svátků připadají tři na sobotu či neděli, zbylých deset poskytne pracovní klid. Čekají nás pak tři prodloužené víkendy. Díky účelnému nakládání s dovolenou si navíc lze o Vánocích užít devět volných dní.

První prodloužený víkend mohou Češi očekávat v druhé půli dubna. Dnem pracovního klidu si 19. dubna si připomeneme Velký pátek, mytické vzkříšení Ježíše Krista uctíme 22. dubna o Velikonočním pondělí. Půjde o jediný čtyřdenní prodloužený víkend, jejž si mohou v letošním roce Češi vychutnat.

Nicméně i tak můžeme v klidu odpočívat ještě o dvou třídenních víkendech. Tím prvním bude hned jeden z úvodních víkendů léta, protože v pátek 5. července nám den volna slibují slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Poslední prodloužený víkend zajistí nejvýznamnější tuzemský státní svátek. Den vzniku samostatného Československa strávíme bez práce v pondělí 28. října. Další dva svátky spojené s národní identitou volno naopak nepřinesou. Den české státnosti oslavíme v sobotu 28. září, výročí Sametové revoluce vyšlo na neděli 17. listopadu.

S minimálními „náklady“ v podobě vyčerpané dovolené je možné strávit o letošních Vánocích plných devět dní doma. Vánoce letos započnou Štědrým dnem v úterý 24. prosince, uzavře je 2. svátek vánoční ve čtvrtek 26. prosince. Vybráním dvou dní dovolené, v pondělí a v pátek, bude možné si svátky klidu a míru užít mezi blízkými měrou vrchovatou.

10 dní volna je o den méně než loni

Svátky 2019

1. ledna - Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok (úterý) 
19. dubna - Velký pátek
22. dubna - Velikonoční pondělí
1. května - Svátek práce (středa) 
8. května - Den vítězství (středa) 
5. července - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (pátek) 
6. července - Den upálení mistra Jana Husa (sobota) 
28. září - Den české státnosti (sobota) 
28. října - Den vzniku samostatného Československa (pondělí) 
17. listopadu - Den boje za svobodu a demokracii (neděle) 
24. prosince - Štědrý den (úterý) 
25. prosince - Boží hod vánoční (středa) 
26. prosince - 2. svátek vánoční (čtvrtek)

S deseti dny letošního volna budou mít Češi pouze o jeden den pracovního klidu méně, než měli k dispozici v loňském roce. Tehdejších 11 volných dní bylo přitom největší porcí za posledních 18 let, takže i letošní nadílka klidu se řadí mezi nadprůměrné.

S vybranými svátky jsou pak úzce spojeny dny, kdy musí mít supermarkety zavřeno. Pravidlo vychází ze zákona platného od roku 2016, jenž zapovídá prodej zboží v provozovnách rozprostírajících se na ploše větší než 200 metrů čtverečních.

Zákazníky tam neobslouží o Velikonočním pondělí, 8. května (Den vítězství), 28. září (Den české státnosti), 28. října (vznik Československa) a v průběhu celých Vánoc.

Pro žáky a studenty se výuka v probíhajícím školním roce završí v pátek 28. června, kdy se rozdává vysvědčení. Do školních lavic se vrátí v pondělí 2. září. Ještě ve stávajícím školním roce si mohou odpočinout v pátek 1. února o pololetních prázdninách. Velikonoční prázdniny startují už 18. dubna, den před Velkým pátkem. V průběhu února a března se pak podle okresů budou žáci a studenti odebírat na jarní prázdniny.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...