Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Volný blok hájí svou sněmovní kandidátku Lipovskou jako členku Rady ČT. ‚Jde jim jen o své politické zájmy‘

Hostem Rozstřelu je Hana Lipovská. (5. srpna 2021) foto: Petr TopičMAFRA

Radní České televize (ČT) Hana Lipovská neporušuje podle Volného bloku právní předpisy, když za toto uskupení kandiduje v říjnových volbách do sněmovny. Pokus o její odvolání z rady má za cíl zbavit televizní radu kritika generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, řekl v pondělí novinářům lídr Volného bloku, nezařazený poslanec Lubomír Volný.
  12:25

Odvolání Lipovské minulý týden doporučil dolní komoře její volební výbor, který má ve své působnosti média.

„Budu respektovat usnesení Sněmovny. Mrzí mě, že paní Sommerová upřednostnila...
Jana Bobošíková, která byla šéfkou zpravodajství České televize na přelomu...

Volební výbor se záležitostí zabýval na návrh poslankyně za TOP 09 Olgy Sommerové (LES). Důvodem bylo politické angažmá Lipovské a údajná ztráta nezávislosti, kterou zákon pro členství v radě vyžaduje. Pro návrh hlasovalo všech osm přítomných členů výboru. „Je zřejmé, že poslanci volebního výboru svévolně upřednostnili své vlastní politické zájmy a zájmy generálního ředitele ČT Petra Dvořáka před zákonem,“ míní Volný.

Zákon o České televizi stanoví mimo jiné to, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

Sommerová na jednání výboru uvedla, že je zřejmé, že Lipovská od počátku působení v radě a také ve veřejném prostoru aktivně propaguje vyhraněný politický a názorový směr. „Je tak naprosto zřejmé, že svým celkovým jednáním porušuje zákaz platný pro člena Rady České televize podle zákona o České televizi,“ soudí poslankyně.

Volný také ohlásil, že bude prosazovat, aby sněmovna jednala o odvolání celé televizní rady pro údajně neplnění jejích povinností. Na poslední řádné schůzi před volbami se poslanci sejdou v úterý odpoledne. Volný blok navíc začne sbírat podpisy pod petici za odvolání rady i Dvořáka. Předložit ji hodlá podle Volného nově zvolené dolní komoře.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat