Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Volný se podle předsedy sněmovny Vondráčka mohl dopustit trestného činu, hlasovat ale může

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Nezařazený poslanec Lubomír Volný se podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) mohl dopustit trestného činu, když při čtvrteční schůzi dolní komory fyzicky napadl poslance. Vondráček novinářům řekl, že i když byl Volný pro dnešek vykázán z jednací síně, může hlasovat.
  18:36aktualizováno  22:36

‚Dostaneš flákanec, jasné?‘ Šarvátka ve sněmovně. Poslanec Volný se chtěl zmocnit mikrofonu předsedajícího

Incident, při kterém se Volný násilím domáhal puštění vypnutého mikrofonu, bude mandátový a imunitní výbor posuzovat v úterý, řekl večer Vondráček v České televizi. O termínu ho informoval předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Maximálním možným trestem je odebrání jednoho poslaneckého platu.

Členové imunitního výboru se zřejmě budou zabývat i tím, že Volný a další nezařazený poslanec Marian Bojko odmítli ve Sněmovně nosit roušky.

„Už vůbec to, že (Volný) vstoupil do prostoru předsedajícího a začal mačkat knoflíky a fyzickou silou se domáhal jednání, je nepřístojné jednání ve smyslu jednacího řádu, už to si zaslouží disciplinární řízení,“ uvedl Vondráček. Je podle něj otázkou, zda fyzickým napadením poslance, který přišel předsedajícímu pomoct, se nedopustil skutkové podstaty trestného činu a zda se tím nebude zabývat i policie.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček večer na twitteru uvedl, že podle jeho přesvědčení chování poslance Volného splňuje skutkovou podstatu trestného činu výtržnictví. Záleží ale na názoru orgánů činných v trestním řízení, dodal.

Poslanec Volný nerezignuje na svůj mandát. Novinářům řekl, že nyní se cítí ještě více povolán

Vondráček je přesvědčen to tom, že nenošení roušek, které mají pomoci proti šíření epidemie koronaviru, není politický projev v souvislosti s výkonem mandátu, který je chráněn ústavou. „Tohle je spíš občanská neposlušnost a zjevné porušení vládního opatření,“ uvedl. Volný a Bojko podle něj přestupek spáchali. Roušku neměli nasazenou ani v kuloárech, ani v dalších běžných prostorech dolní komory. 

Na případ se podle něj nedá ani vztahovat pravidlo o nenošení roušky na pracovišti, protože poslanci nedodrželi rozestup dvou metrů. Podnět k prověření tohoto přestupku bude řešit policie. I v tomto případě se podle Vondráčka mohou poslanci odvolávat na imunitu, v tom případě by i to posuzoval mandátový a imunitní výbor.

Víc než vykázat Volného z jednacího sálu do konce dne nemůže Vondráček podle svých slov udělat. Konstatoval, že i tak má poslanec právo hlasovat, jako předseda Sněmovny tak dal Vondráček příslušné pokyny. „Každý si za svoji trapnost odpovídá sám,“ řekl Vondráček. Za naprosto nevhodné a neslušné považuje i to, že oba poslanci přišli do Sněmovny v tričku.

Pokud by poslanci znovu porušili povinnost nosit roušku, budou podle Vondráčka napomenuti, potom by mohli být vykázání z jednání. Bojko si po napomenutí roušku nasadil, dodal šéf Sněmovny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!