Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volný se podle předsedy sněmovny Vondráčka mohl dopustit trestného činu, hlasovat ale může

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Nezařazený poslanec Lubomír Volný se podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) mohl dopustit trestného činu, když při čtvrteční schůzi dolní komory fyzicky napadl poslance. Vondráček novinářům řekl, že i když byl Volný pro dnešek vykázán z jednací síně, může hlasovat.

Incident, při kterém se Volný násilím domáhal puštění vypnutého mikrofonu, bude mandátový a imunitní výbor posuzovat v úterý, řekl večer Vondráček v České televizi. O termínu ho informoval předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Maximálním možným trestem je odebrání jednoho poslaneckého platu.

Členové imunitního výboru se zřejmě budou zabývat i tím, že Volný a další nezařazený poslanec Marian Bojko odmítli ve Sněmovně nosit roušky.

„Už vůbec to, že (Volný) vstoupil do prostoru předsedajícího a začal mačkat knoflíky a fyzickou silou se domáhal jednání, je nepřístojné jednání ve smyslu jednacího řádu, už to si zaslouží disciplinární řízení,“ uvedl Vondráček. Je podle něj otázkou, zda fyzickým napadením poslance, který přišel předsedajícímu pomoct, se nedopustil skutkové podstaty trestného činu a zda se tím nebude zabývat i policie.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček večer na twitteru uvedl, že podle jeho přesvědčení chování poslance Volného splňuje skutkovou podstatu trestného činu výtržnictví. Záleží ale na názoru orgánů činných v trestním řízení, dodal.

Vondráček je přesvědčen to tom, že nenošení roušek, které mají pomoci proti šíření epidemie koronaviru, není politický projev v souvislosti s výkonem mandátu, který je chráněn ústavou. „Tohle je spíš občanská neposlušnost a zjevné porušení vládního opatření,“ uvedl. Volný a Bojko podle něj přestupek spáchali. Roušku neměli nasazenou ani v kuloárech, ani v dalších běžných prostorech dolní komory. 

Na případ se podle něj nedá ani vztahovat pravidlo o nenošení roušky na pracovišti, protože poslanci nedodrželi rozestup dvou metrů. Podnět k prověření tohoto přestupku bude řešit policie. I v tomto případě se podle Vondráčka mohou poslanci odvolávat na imunitu, v tom případě by i to posuzoval mandátový a imunitní výbor.

Víc než vykázat Volného z jednacího sálu do konce dne nemůže Vondráček podle svých slov udělat. Konstatoval, že i tak má poslanec právo hlasovat, jako předseda Sněmovny tak dal Vondráček příslušné pokyny. „Každý si za svoji trapnost odpovídá sám,“ řekl Vondráček. Za naprosto nevhodné a neslušné považuje i to, že oba poslanci přišli do Sněmovny v tričku.

Pokud by poslanci znovu porušili povinnost nosit roušku, budou podle Vondráčka napomenuti, potom by mohli být vykázání z jednání. Bojko si po napomenutí roušku nasadil, dodal šéf Sněmovny.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Elektrotechnik LED osvětlení

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč