Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

První v Česku vrhnutý vombat je samička. Dostala jméno podle Tasmánie

Malý vombat vyrůstá v mámině kapse od září 2023 a ještě tam pár měsíců vydrží, než ji úplně opustí. foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Mládě vombata, které v září přišlo na svět v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno Mersey, které vychází z topografie Tasmánie. Je prvním mládětem tohoto vačnatce vrhnutým v České republice. Začíná už opouštět matčin vak, ve kterém doposud žilo.
  16:26

Jméno a pohlaví nového vombata v sobotu návštěvníkům představili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a jeho kmotr, herec Ondřej Sokol.

Rodiči mláděte je první chovný pár vombatů obecných v Česku, a sice pětiletá Winkleigh a tříletý Cooper. Patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje šedivější srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí českého podnebí.

„Jsou to vačnatci, takoví baculatí, takoví plyšáci, a opravdu budí ohromný zájem návštěvníků. Řekl bych, že jsou to jedni z nejpopulárnějších zvířat. Samozřejmě o to větší máme radost z tohoto mláděte,“ řekl Bobek. Také matka Mersey, Winkleigh, má podle něj jméno podle jedné vesničky v Tasmánii.

Mláďata vombatů se rodí v embryonálním stadiu a následně se vyvíjí v matčině vaku. „Musíme si uvědomit, že se narodí úplně malinkaté jako hrášek a přeleze do vaku. Tam jsme jeho přítomnost poprvé zaznamenali loni v listopadu, ale začalo vykukovat až v březnu,“ řekl ředitel Zoo Praha.

„Samec Cooper to zpočátku neměl se svou družkou Winkleigh jednoduché. Přímo z Tasmánie pocházející samice proháněla Coopera po výběhu a uštědřila mu při seznamování nejeden kousanec. Neexistuje ale lepší potvrzení toho, že si k sobě našli cestu, než narozené mládě, první svého druhu v českých zoologických zahradách,“ doplnil Bobek.

Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....