130 let
Vojenský radar (ilustrační foto)

Vojenský radar (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Vondra chce zrušit újezd Brdy, kde měl stát radar

USA
  •   17:49
PRAHA - Ministerstvo obrany plánuje redukci vojenských újezdů, kterých je podle vedení úřadu mnoho. Připravovaná bílá kniha obrany počítá s možností zrušit újezd v Brdech a posunout hranice ostatních újezdů, řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Podle původních plánů USA měl v brdském výcvikovém prostoru stát americký radar protiraketové obrany.

"Já nenavrhuji v bílé knize zrušit přímo újezd Brdy. Ale vojenských újezdů je příliš mnoho. Máme největší plochu újezdů na jednoho vojáka v Evropě a určitě chceme provést redukci," řekl Vondra.

Čtěte také

Když nebude radar, Brdy můžeme zpřístupnit
Podle ministra je nicméně zrušení brdského výcvikového prostoru, kde měl podle původních plánů USA stát americký radar protiraketové obrany, jednou z nejzajímavějších možností. "Prostě radar nebude, tak můžeme uvažovat, že bychom Brdy kompletně zpřístupnili veřejnosti," vysvětlil Vondra.

Brdy

Rozloha prostoru Brdy je 260 kilometrů čtverečních. Z toho 90 procent tvoří lesní porosty, zbytek využívá armáda. Na území se nachází specializovaná dělostřelecká, tanková, protitanková a letecká střelnice. Už několik let ji využívají rovněž vojáci členských zemí NATO v rámci cvičení Létající nosorožec.

Kolik bude případně zrušení újezdu Jince a zmenšení těch ostatních stát, nebo kolik naopak státnímu rozpočtu ušetří, údajně ministerstvo obrany vyčísleno nemá. "Finální analýzy ještě dokončujeme. Každopádně tu redukci chceme provést," dodal Vondra. Konečně rozhodnutí hodlá úřad učinit ještě letos. Realizace plánů stanovených v bílé knize podle Vondry zabere dva až tři roky.

Zbytečné investice
Starosta městyse Jince Josef Hála se v souvislosti s plány ministerstva obává o další osud regionu. Podotkl, že v okolí vojenského újezdu je velká nezaměstnanost a řada lidí je na přítomnosti vojenské posádky existenčně závislá. V Jincích navíc počítali s rozvojem a přizpůsobovali tomu infrastrukturu. Investovali mimo jiné 45 milionů korun do nové čistírny odpadních vod, přestavěli školu a zdravotní středisko. Pro vojáky připravili také lokalitu na výstavbu 49 rodinných domů a plánovali vybudovat bytový dům pro 46 rodin. "Tyhle projekty zůstanou všechny na stole. Jenom v těch rodinných domcích máme utopeno 15 milionů korun," zalitoval starosta.

Čtěte také

Případné otevření vojenského prostoru veřejnosti podle něj přinese jen těžkosti. Obce v okolí újezdu podle něj totiž doplatily už na dřívější částečné zpřístupnění areálu o víkendech. Výletníci po sobě zanechávají nepředstavitelné množství odpadů a krajinu navíc křižují jezdci na čtyřkolkách, upozornil Hála. "Ta příroda se tam ničí už teď, ale zatím je tady ještě vojenská policie, která to hlídá. Až odejde, bude už konec," dodal.

Co bude s kasárnami
Deník E15 uvedl, že zrušení cvičiště u jinecké dělostřelecké posádky navrhl generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Kvůli novelizaci příslušného zákona bude nutný souhlas vlády a parlamentu, s převodem území budou muset rovněž souhlasit krajské a místní samosprávy, poznamenal list.

Zdroje blízké ministerstvu se shodují, že rozhodování bylo obtížné, protože generální štáb dlouhá léta úporně trval na zachování všech pěti vojenských výcvikových prostorů - Boletic, Brd, Březiny, Hradiště a Libavé. Vylita nakonec upřednostnil Jince, neboť jejich roční provoz vyjde zhruba na 100 až 150 milionů korun."Nedovedu si vůbec představit, co armáda zamýšlí s kasárnami jako takovými, protože to jsou atypické objekty, které se dnes budou horko těžko využívat," upozornil Hála.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás