27. května 2012 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondra: Atentát á la Heydrich by armáda zvládla i dnes

Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Atentát na Reinharda Heydricha byl svým způsobem nejúspěšnější a nejdůležitější vojenskou akcí Československa v celém minulém století. Na vzpomínkové akci věnované 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora to na pražském Václavském náměstí prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra.

Novinářům posléze řekl, že podle něj by byla armáda schopná stejnou akci naplánovat i dnes. "Pokud by nebylo zbytí, tak jsem přesvědčen, že české speciální síly jsou velice profesionální a že určitě by to dokázaly," řekl Vondra.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody dodnes udivuje okamžitá připravenost vojáků, s níž byli ochotni nasadit život v akci, jejíž naděje na úspěch byla krajně diskutabilní.

Na velkoplošných panelech v dolní části Václavského náměstí mohli návštěvníci vidět fotografie a další dokumenty z archivů Vojenského historického ústavu. Z reproduktorů zněly dobové zvukové záznamy z archivů Českého rozhlasu s českými i německými zprávami o atentátu, Heydrichově pohřbu i následných represáliích.

Dobový mercedes

Vystaven byl i dobový mercedes. Nešlo však o vůz, v němž Heydrich v den atentátu cestoval. Jeden z pořadatelů Jiří Kunc upozornil na to, že vůz má šedozelenou barvu, a nikoli černou, jak se někdy lidé mylně domnívají na základě dobových černobílých fotografií.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na Heydricha zaútočili českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš vyslaní z Británie. Stalo se tak v ostré zatáčce pod Vychovatelnou v Libni, v místě, kterému dodnes řada lidí přezdívá "Heydrichova zatáčka". Šlo o největší protinacistický čin odboje v Evropě.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.