7. března 2018 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondráček si vyžádal seznam hostů na inauguraci. Odpoledne řekne, zda pozve i rektora Beka

Radek Vondráček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Vondráček. | foto: MAFRA

PRAHA Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ODS) se ve středu odpoledne vyjádří k tomu, zda na inauguraci prezidenta Miloše Zemana ve čtvrtek dostanou pozvánku všichni rektoři a hejtmani. Podle ČTK ji zatím nedostal například rektor Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek. Podle některých poslanců ale pozvánku neobdrželi ani všichni hejtmani. Představitelé sněmovních klubů proto Vondráčka v úterý vyzvali, aby to napravil a pozval všechny.

„Teď zjišťuji oficiální údaje, a jestliže zjistím, že z nějakých důvodů, o kterých nemám potřebu spekulovat, nebyli pozvaní, tak to vyřeším,“ řekl Vondráček. „Odpoledne se k tomu vyjádřím,“ dodal.

Zatím si vyžádal oficiální seznam hostů, který údajně dosud neměl k dispozici. Zopakoval, že hosty na akt prezidentského slibu, který se uskuteční ve čtvrtek na Pražském hradě při společné schůzi Sněmovny a Senátu, vybírá prezidentská kancelář. Někteří poslanci tento jeho postoj kritizovali.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek

Vondráčka se ve středu zastal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Je tady dlouholetou zvyklostí, že hosty zve kancelář prezidenta republiky,“ řekl. Vondráček podle něj postupoval podle této zvyklosti. Skutečnost, že nebyli pozváni všichni rektoři a hejtmani, považuje Štěch za chybu. Podle něj by měly pozvánku dostat všechny významné osobnosti.

Bek patří k rektorům, se kterými měl Zeman v minulosti osobní spory. Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek v úterý uvedl, že podle jeho informací nebyli pozváni ani někteří hejtmani, kteří vystoupili při letošní prezidentské volbě proti Zemanovu znovuzvolení.

Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek jsou pozvánky výhradně v pravomoci předsedy Sněmovny a že při minulé inauguraci všech 700 pozvánek kontrolovala tehdejší šéfka dolní komory Miroslava Němcová (ODS).

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.