Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ustojí Babiš kauzu Čapí hnízdo? O nedůvěře vládě se bude definitivně hlasovat pátek

Česko

  16:53
Praha - Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě hnutí ANO a ČSSD na pátek 23. listopadu v 09:00, jak se očekávalo. O svolání schůze informoval sněmovní tiskový odbor. Schůzi vyvolali poslanci šestice opozičních stran kvůli posledním informacím v případu Čapí hnízdo premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a o údajném únosu jeho syna na ukrajinský Krym anektovaný Ruskem.

Andrej Babiš během návštěvy Polska. foto: APČTK

U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. K vyjádření nedůvěry vládě jsou potřeba hlasy nejméně 101 ze 200 poslanců.

Tábor opozice čítá 92 hlasů. Aby se mu podařilo kabinet svrhnout, muselo by se k němu přidat nejméně devět poslanců z řad koaličních sociálních demokratů nebo komunistů, kteří vládu tolerují. Klub ANO se za Babiše postavil a žádný z poslanců vládního hnutí návrh opozice nepodpoří.

Vláda by měla pokračovat bez Babiše, míní Hamáček. Pro nedůvěru by teď nehlasoval

Vedení KSČM se bude záležitostí zabývat v úterý. V pátek ráno ještě zasednou komunističtí poslanci, na klub přijde sdělit svůj pohled na kauzu Babiš. Předseda KSČM Vojtěch Filip v pondělí napsal, že své hlasování přizpůsobí názoru stranického kolektivního orgánu a poslaneckého klubu. „Ale vzhledem k tomu, že takzvané novinářské zjištění nepřineslo nic nového, tak v tuto chvíli neuvažuji o tom, že bych podpořil návrh pravicové opozice,“ uvedl.

Rovněž pro místopředsedu frakce Lea Luzara bude rozhodující názor stranického vedení, neboť se, jak podotkl, nejedná o volbu jednotlivce, ale o ryze politickou věc. „I když jsem příznivcem odmítnout tento pokus o vyjádření nedůvěry,“ sdělil  Luzar.

U poslanců ČSSD byl premiér už minulý týden. Sociální demokraté naplánovali jednání předsednictva a svých poslanců na středu. Sociálnědemokratický poslanec Ondřej Veselý připomněl, že ve straně ještě konečné rozhodnutí nepadlo. Osobně je přesvědčen o tom, že Babiš, ostatně jako každý jiný trestně stíhaný člověk, by ve vládě být neměl. „Stejně tak mi však nedává smysl, pokud by ČSSD vládu opustila, Andrej Babiš by premiérem zůstal a místo ČSSD by se plnil program SPD. Což je situace, která v případě našeho vystoupení z vlády reálně hrozí,“ sdělil Veselý.

Dosavadní vyjádření představitelů ČSSD a KSČM zatím ukazují na to, že opozici se kabinet svrhnout nepodaří. Prezident Miloš Zeman navíc avizoval, že pokud by vláda padla, pověřil by jednáním o sestavení nového kabinetu opět Babiše.

Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně, uspěly zatím jen jednou. V březnu 2009 Sněmovna vyslovila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS).

Poslanci hlasují o vládě vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory. Předchází tomu zpravidla několikahodinová debata.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...