Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vondrova obrana se bortí

Česko

PRAHA Smlouvu mezi Úřadem vlády a firmou ProMoPro jsem ani nevyjednával, ani nepodepisoval a ani neviděl, tvrdí ministr obrany a místopředseda Alexandr Vondra. Dokumenty z Úřadu vlády ale dokazují, že zřejmě neříká pravdu.

Návrh rámcové smlouvy s firmou ProMoPro zajišťující ozvučení, osvětlení a servis pro přípravu akcí při českém předsednictví Evropské unie v roce 2009 totiž zpracovávali a připomínkovali podřízení ze sekce pro přípravu předsednictví při Úřadu vlády, které šéfoval tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Vondra. Až pak ji s jejich podpisy dostal na stůl tehdejší šéf Úřadu vlády Jan Novák.

V dokumentech lze nalézt i to, že Vondrovi podřízení psali o částce 85 milionů korun, která se posléze vyšplhala na 766 milionů, přičemž zhruba 150 milionů korun se někde „ztratilo“. Zřejmě mezi firmou ProMoPro a jejími subdodavateli. Zakázku totiž zajišťovala firma NWDC, která od ProMoPro dostala podle deníku Právo 378 milionů. Vondra tvrdí, že neví, kde chybějících 150 milionů je.

Sporné je i to, zda mělo ProMoPro exkluzivitu pro akce v Kongresovém centru Praha (KCP), jak stojí ve smlouvě a jak tvrdí Vondra. Vedení KCP to včera popřelo.

Věděl Vondra o smlouvě?

Alexandr Vondra tvrdí, že smlouvu nezná, a hájí se tím, že je pod ní podepsán šéf úřadu Novák (podle Nováka i expremiéra Mirka Topolánka má odpovědnost Vondra). Z referátníku na Úřadu vlády plyne, že rámcovou „smlouvu na zajištění pronájmu audiovizuálního vybavení a provozování audiovizuálních celků potřebných pro zajištění akcí v rámci CZ PRES“ předkládal tehdejší ředitel Odboru logistiky a organizace Radomír Karlík. Tento odbor byl jedním ze tří, který přímo spadal pod Sekci předsednictví ČR v Radě EU (SPP/ÚV), kterou řídil Vondra. Ke smlouvě se „bez připomínek“ vyjádřil i šéf odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko. I tento odbor podléhal Vondrovi. A „v zastoupení“ ji odsouhlasila i Vondrova tehdejší náměstkyně Jana Hendrichová. U jejího stanoviska je poznámka „kabinet MVEZ kopie na vědomí“ z 19. srpna 2008. Tedy kopie smlouvy putovala přímo do Vondrova kabinetu. Novák referátník dostal až poté, 27. srpna. Samotnou smlouvu pak podepsal 1. září 2008.

Proti Vondrově verzi mluví tehddejší šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina: „Vondra se věcí zabýval od roku 2008. To, že ty smlouvy nedělal, je lež. Volal mi, že bychom měli v té věci spolupracovat,“ „Na podnět tehdejšího místopředsedy vlády Vondry, který mě tehdy volal, vznikla skupina a chtěli po nás, abychom napsali, že jsou v časové tísni, že se to nestihne vysoutěžit,“ dodal Pecina (ČSSD).

Byla ve smlouvě suma 85 milionů?

Ještě předtím, 13. srpna, poslal Vondrův podřízený Karlík vedení úřadu dopis, v němž jasně stojí, že „SPP/ÚV zahájilo jednací řízení bez uveřejnění se společností ProMoPro, která je exkluzivním dodavatelem a provozovatelem těchto technologií v KCP“. V listu dále stojí, že „při současném stavu kalendáře akcí“ bude v KCP při předsednictví 170 akcí a „celková výše plnění pronájmu audiovizuální a tlumočnické techniky dosáhne pro tyto akce přibližně 70 mil. Kč“. Pro „jednání na ministerské úrovni“ pak „dle přiložených ceníků představuje výdaj ve výši přibližně 15 mil. Kč“. O jiné částce či možném navýšení se v dokumentu nemluví. Stejně jako ve smlouvě s ProMoPro. Oněch 85 milionů je z dostupných dokumentů jediná konkrétní cifra. Jinak je smlouva pro ProMoPro de facto bianco šekem. Mimochodem Karlík Novákovi předem poděkoval „s ohledem na časovou náročnost realizace za urychlený postup v této věci“. Vondra vše vysvětluje tím, že ProMoPro nakonec dělalo čtyři summity v Praze, tři v Bruselu, čtrnáct ministerských zasedání a zhruba 300 pracovních zasedání, z nichž byla zhruba polovina v KCP. Firma navíc prý nedělala jen ozvučení a osvětlení, ale celou logistiku včetně tlumočení. Mělo ProMoPro exkluzivitu?

Právě exkluzivita byla jedním z důvodů, proč bylo možné firmě ProMoPro dát smlouvu bez výběrového řízení. O exkluzivitě se mluví ve smlouvě, hájí se jí i Vondra. Podle vedení KCP firma nikdy exkluzivitu neměla. „ProMoPro má na základě smlouvy pronajatou část technického zázemí sálů, spravuje i některá zařízení a rozvody v centru. Nikdy však neměla exkluzivitu na poskytování audiovizuální techniky v prostorách Kongresového centra Praha,“ napsalo vedení KCP. „V našem oboru se těžko může operovat s tím, že máme exkluzivní postavení dodavatele pro velké kongresy v ČR,“ napsal v listopadu 2009 tehdejší Vondrově náměstkyni Janě Hendrichové majitel ProMoPro Veselý.

Firma, kde průměrný příjem je 75 tisíc

Před rokem 2007 byla pražská společnost ProMoPro, jejímiž vlastníky jsou manželé Jaroslav a Milena Veselí, malou firmou s obratem okolo 50 milionů ročně. O dva roky později ovšem firma, která se zabývá technickým zajištěním kongresů, uvádí ve svých účetních uzávěrkách tržbu 493 milionů za rok 2009 a 131 milionů za rok 2008. Na svých internetových stránkách včera zveřejnila prohlášení, ve kterém přiznává, že za služby během českého předsednictví EU fakturovala Úřadu vlády částku 496 milionů. To znamená, že v letech 2008 a 2009 pocházelo 79.5 procenta tržeb pouze ze zakázek pro vládu. Pozoruhodné je, že společnost ve svých účetních uzávěrkách uvádí mzdové náklady 38,6 milionu korun při počtu 43 zaměstnanců. To by znamenalo, že průměrný hrubý příjem zaměstnanců společnosti ProMoPro čítá částku 74 800 korun měsíčně. „Zveřejněné informace považujeme za zkreslené a neúplné, poškozující naši společnost,“ píše se v tiskovém prohlášení společnosti, která se už do doby prošetření události odmítá dále mediálně vyjadřovat.

tin

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...