Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondruška byl brutální, řekl u soudu vězeň z Minkovic na exposlance

Bývalý vězeňský dozorce Josef Vondruška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý vězeňský dozorce Josef Vondruška | foto: ČTK

LIBEREC Liberecký okresní soud se za velkého zájmu veřejnosti začal zabývat případem bývalého vězeňského dozorce a komunistického poslance Josefa Vondrušky.

Žaloba jej viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, hrozí mu až deset let vězení. Na začátku 80. let údajně bil ve věznici v Minkovicích u Liberce politického vězně Jiřího Wolfa. Právě Vondruška i Wolf dnes před soudem vypovídali.

Vondruška ve své úvodní řeči popřel tvrzení, že se s Wolfem v Minkovicích pravidelně setkával. "Nebyl jsem jeho vychovatelem a režim v Minkovicích mi ani neumožňoval se k němu dostat," řekl.

Čtěte více

Zároveň reagoval na Wolfovu výpověď z přípravného řízení, která jej obviňuje z bití obuškem. "Tím jsem ho opravdu nemohl udeřit, protože jako vychovatel jsem ho ani neměl," podotkl.

Také Wolf dnes tuto část výpovědi poněkud zmírnil. "Vondruška při mlácení používal hlavně ruce a nohy. Ani si teď nevybavuji, jestli obušek měl," řekl. V dalších bodech už ale mírnější nebyl, pro Vondrušku prý nebyl problém se k němu dostat.

"V podstatě tam neexistoval žádný režim, mlátili nás tam naprosto všichni, každý si mohl chodit, kam chtěl. Vondruška patřil mezi ty brutálnější," prohlásil Wolf.

Bývalý vězeňský dozorce Josef Vondruška (vlevo) a bývalý politický vězeň Jiří Wolf (vpravo) u soudu

Při výpovědi měl problém vzpomenout si na některé detaily, například na počet napadení Vondruškou nebo na dobu, kdy se tyto údajné útoky staly. "Je to pro mě těžké. V Minkovicích jsme neměli k dispozici ani papír a tužku, abychom si nemohli psát deník, který by případně sloužil jako důkaz," dodal Wolf.

Soudce si vyslechl i znalce z oboru psychiatrie. Podle něj Wolf trpí posttraumatickou stresovou poruchou, jež vzniká, pokud je člověk dlouho vystaven enormnímu psychickému tlaku. Vypovídal i znalec v oboru lékařství, jenž však mohl ve své zprávě vycházet jen z toho, co Wolf uvedl v přípravném řízení. Potvrdil však, že popisované příznaky odpovídají ve většině případů uvedeným typům zranění.

Dnešní jednání sledovalo asi 30 lidí, soudce je několikrát musel za hlasité projevy napomínat. Bouřlivá atmosféra panovala i o přestávce před soudní síní, někteří z přítomných tvrdili, že byli také vězněni v Minkovicích a nemají s Vondruškou dobré zkušenosti.

Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků, termín soudce určí odpoledne.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...