Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vondrův konec je tragédie, říká Schwarzenberg

Česko

  15:36aktualizováno  17:01
PRAHA - Demise ministra obrany Alexandra Vondry je smutnou zprávou pro jeho dlouholetého přítele, předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. V rozhovoru pro Lidovky.cz vyzdvihl Vondrovo pracovní nasazení i znalosti a připomněl, kdo je kmotrem jeho syna.

Karel Schwarzenberg. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Lidovky.cz: Konec Alexandra Vondry ve vládě. Co to pro vás znamená? Jak to hodnotíte? Znáte se dlouho…
Je mi to velice líto, poněvadž se známe a jsme přáteli asi čtvrt století. A považuji to za velkou ztrátu pro českou zemi, že odchází z politiky, neboť měl opravdu výjimečné znalosti v zahraničně-bezpečnostní politice a pracoval s plným nasazením. Vlastně od té doby, co před více než třiceti lety vstoupil do Charty 77, podepsal ji, tak pracoval.

ČTĚTE VÍCE:

Měl opravdu plné nasazení. Pro mne je to tragédie. Je to opravdu smutné pro nás všechny. Já vím, že mu spousta lidí vyčítalo, že nebyl oblíbený. Ale byl opravdu výborný ministr. Je to také osobní tragédií pro něho, poněvadž on tou politikou žil.

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil rezignaci. Tiskové konference se zúčastnil i premiér Petr Nečas

Ministr obrany Alexandr Vondra oznamuje rezignaci

Vondru chválí i opozice

Nejen Karel Schwarzenberg chválí odcházejícího ministra, uznáním nešetřil ani stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček. "Chci říci, že mi bylo ctí se s panem ministrem Vondrou politicky a odborně utkávat. By to ministr, který rozuměl resortu obrany," poznamenal Hamáček. Stínový ministr ocenil Vondrovu odbornou kompetenci. Doufá také, že Vondru ve funkci nahradí někdo přinejmenším stejně kvalitní.

 

Lidovky.cz: Ale jeho demisi požadovali i vaši spolustraníci. Stačí se podívat na dobu před rokem a půl, jak vystupoval pan Kalousek nebo pan Gazdík.
To je politika. Ano, popravdě řečeno, on Saša také útočil dosti na Kalouska. Takže bych řekl, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. To je jedna věc. Druhá věc je můj osobní vztah k němu. Jsem kmotr jeho syna, rozumíte.

Lidovky.cz: Hodně se mluví o změnách ve vládě. Mluví o vámi pan premiér o složení vlády? Nebo do toho TOP 09 nijak nevtahuje?
Je to výlučné právo premiéra navrhnout panu prezidentovi člena vlády.

Lidovky.cz: Vy připouštíte nějaké změny v řadách svých ministrů?
Prozatím ne. Ale koho si ODS vymění, do toho premiérovi nebudu kecat. 

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!