Vonnová a Cuche - to jsou světoví vládci sjezdu

CRANS MONTANA / KVITFJIELL Americká vládkyně. Královna bílých svahů. Lyžařský fenomén...

Říkejte si Lindsey Vonnové, jak sami chcete. Stejně na ni jakékoliv podobné srovnání bude snadno pasovat. Teď se o ní zase mluví.

Ve švýcarské Crans Montaně totiž znovu ovládla sjezd (pošesté ze sedmi závodů v této sezoně), čímž získala malý křišťálový glóbus.

Krásná Američanka totiž v téhle disciplíně vyhrála Světový pohár už třetí rok po sobě. „Ulevilo se mi, že jsem titul udělala už tady. Ale rozhodně mám v plánu ještě mnohem víc,“ řekla po svém triumfu.

No právě... Ten celkový ve Světovém poháru má na dosah, protože na prvním místě průběžné klasifikace má pět závodů před koncem náskok 197 bodů před druhou Marií Rieschovou z Německa.

25letá Vonnová letos vyhrála už malý křišťálový glóbus v superkombinaci a superobřím slalomu.

Svou nadvládu navíc stvrdila ziskem olympijského zlata ve sjezdu a bronzu v superobřím slalomu.

Cuche na hry nezapomněl Jenže sjezd není jen o Lindsey Vonnové, mezi muži mu vládne Švýcar Didier Cuche. Stejně jako Američanka se po triumfu v Kvitfiellu dočkal svého třetího glóbu v kariéře.

„Že jsem vyhrál počtvrté za sebou některý z glóbů, to ukazuje na mou stabilní výkonnost,“ prohlásil Cuche, který loni kraloval superobřímu slalomu a sjezd vyhrál už v letech 2007 a 2008. „Je mi ale pořád líto, že se mi nedařilo na hrách.“

Ve Whistleru 35letý Cuche startoval jako favorit, ale na olympiádě skončil ve sjezdu až šestý. Ve Světovém poháru ho ovšem už nikdo předstihnout nemůže.