Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Vonnová obhájila malý glóbus

BANSKO Vítězné tažení americké lyžařky Lindsey Vonnové pokračuje. Během dvou dnů v bulharském Bansku získala malý glóbus za triumf ve Světovém poháru ve sjezdu, a navíc udělala výrazný krok k obhajobě celkového prvenství ve Světovém poháru.

Vedoucí žena celkového pořadí seriálu obhájila malý glóbus dokonce v předstihu, přestože v sobotním sjezdu skončila až dvanáctá, což je v této sezoně ve sjezdu její nejhorší výsledek. Vonnová na rakouskou vítězku Andreu Fischbacherovou ztratila 2,19 sekundy.

V čele pořadí má nicméně před finále SP nedostižný náskok před Švýcarkou Dominique Gisinovou, jež obsadila deváté místo.

„Letos mi cesta za malým glóbem trvala trochu déle a ani teď jsem nejela nejlépe. Ale pořád mám radost, je to velký úspěch. Vyhrát Světový pohár je těžké, ale obhájit ho je ještě náročnější,“ řekla Vonnová.

Vonnová se stala druhou americkou lyžařkou, která dokázala SP ve sjezdu vyhrát ve dvou sezonách po sobě. V letech 1995 a 1996 se to povedlo Picabo Streetové. „Že jsme spolu s Picabo jediné Američanky, kterým se to povedlo, je skvělé,“ radovala se Vonnová. „Přijde mi to jako včera, kdy jsem byla na její autogramiádě... Od té doby byla mým velkým vzorem,“ dodala.

V Super-G neměla konkurenci Ještě větší důvod k radosti měla úřadující mistryně světa ve sjezdu a Super-G o den později, kdy na sjezdovce Banderiza vyhrála závod v superobřím slalomu a v průběžném hodnocení seriálu zvýšila svůj náskok před druhou Marií Rieschovou z Německa na 391 bodů.

Druhá v Bansku skončila se ztrátou 58 setin sekundy Fabienne Suterová ze Švýcarska. Čtyřiadvacetiletá Vonnová si připsala dvacáté vítězství v závodu SP v kariéře. V průběžném pořadí seriálu zvýšila náskok v čele před druhou Rieschovou, která obsadila páté místo, o 55 bodů a šest závodů před koncem seriálu jich má už 1556.