Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrah dostal doživotí. Ovšem až na pátý pokus

Česko

PRAHA Čtyřikrát Krajský soud v Plzni osvobodil Roberta Tempela a čtyřikrát Vrchní soud v Praze verdikt zrušil. Nakonec ovšem vrchní soud prosadil svou. Případ přesunul na středočeský krajský soud, ten konečně názoru odvolací instance porozuměl. Tempelovi včera za dvojnásobnou vraždu vyměřil doživotí.

Obhájce mnohonásobného lupiče a zloděje Tempela, známý advokát Kolja Kubíček, neskrýval po verdiktu nespokojenost. „Taková právní praxe je nepřípustná,“ mínil. Pravdou ovšem je, že vrchní soud má na přesunutí případu právo.

Podle soudu Tempel v srpnu 2008 na parkovišti u Sokolova zastřelil a ubil dva muže: Lukáše Svobodu a Michaela Vičara. Důvodem bylo Svobodovo auto za 400 tisíc, které, jak se později ukázalo, bylo kradené.

„Ping-pong“ obou soudů zavinila klasicky sporná situace. Na místě činu byli kromě obětí jen dva podezřelí - pětatřicetiletý Tempel a Lubomír Václav. Oba muži přitom tvrdili, že vraždil ten druhý. Václav obviňoval Tempela, že vraždil kvůli autu, Tempel zase přišel s historkou, že se Václav s oběťmi nepohodl kvůli obchodu s drogami,

Plzeňský soud ctil zásadu, že v případě pochybností má rozhodnout ve prospěch obžalovaného, a čtyřikrát proto Tempela osvobodil. Vrchní a včera i středočeský soud pochybnosti neměly a označily Václava za relativně věrohodného, což pro recidivistu Tempela znamenalo doživotí. Tempel se včera již popáté odvolal k vrchnímu soudu. Kubíček ale nepředpokládá, že by zde uspěl. Chce proto ve sporu pokračovat u Nejvyššího soudu.

Autor: