Osm zbraní vraha z fakulty: v arzenálu měl i obávanou karabinu. Psychotesty ale nejsou nutné

Premium

Do bezpečí. Pachatel ve čtvrtek střílel v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na Palachově náměstí, zabil 14 lidí. Z ochozu budovy pak zasáhl a zranil i tři lidi na ulici. Prostřelil rovněž jeden civilní vůz a jedno policejní auto. Mnoho studentů skončilo v péči lékařů, s různými zraněními nebo v šoku. | foto: Anna Kristová, MAFRA

  5:00
24. února 2015 krátce po poledni vstupuje 63letý Zdeněk Kovář do restaurace Družba v Uherské Brodě a bez varování začíná střílet. Tehdy zabil osm lidí, dalšího člověka těžce zranil. K útoku použil pistoli a revolver, obě zbraně měl v legálním držení. Dvě hodiny po útoku jednou z nich spáchal sebevraždu.

On, ale i jeho manželka byli ve svém okolí známí jako podivíni. Místní policisté s oběma několikrát řešili přestupky proti veřejnému pořádku. Žena prý několikrát vyhrožovala, že všechny zabije. Kovář ale neměl kriminální minulost a dle tehdejšího vyjádření policistů nebyl do dne spáchání útoku důvod mu zbrojní průkaz a povolení k držení zbraní odebrat.

O téměř osm let později střílel 24letý David K. v Praze v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v Praze. Opět legálně drženými zbraněmi. Výsledkem je čtrnáct mrtvých, desítky zraněných.

Muž měl povolení k držení osmi zbraní včetně dvou dlouhých zbraní a tlumiče. Pušku (dle expertů buď AR-10, či AR-15) použil k útoku, brokovnicí se dle všeho střelil do hlavy při sebevraždě.

Vstoupit do diskuse (14 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.