14. března 2017 11:55, aktualizováno  17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrah z Klánovic tvrdí, že oběť nechtěl zastřelit. Šlo mu o jeho detektor kovů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Obžalovaný Oldřich Konrád přichází v doprovodu policistů k městskému soudu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Oldřich Konrád přichází v doprovodu policistů k městskému soudu v... | foto: ČTK

PRAHA Oldřich Konrád, který zastřelil hledače pokladů v pražském Klánovickém lese, se v úterý u soudu hájil tím, že muže nechtěl zabít. Údajně se mu pouze snažil sebrat detektor kovů, protože muž se pohyboval zhruba sto metrů od skrýše, kde si Konrád ukrýval kořist z krádeží.

Svou oběť zasáhl třikrát do hlavy, poslední výstřel popsal jako „ránu z milosti“. Pachateli, který se podle vlastního odhadu vloupal do dvou stovek domů, hrozí výjimečný trest. Soudkyni požádal dopisem o doživotí.

„Dělal jsem špatný věci, ale byly na mě uvaleny velký exekuce. Já nemůžu za to, že svět funguje tímto způsobem - na penězích. Nechtěl jsem nikomu nic udělat,“ řekl u pražského městského soudu padesátiletý Konrád.

K tomu, že 11. června 2014 zastřelil v Klánovicích třiatřicetiletého Uzbeka, se přiznal - oběť prý byla „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“. Konrádova verze události se však liší od toho, jak ji popisuje obžaloba. Zatímco podle státní zástupkyně střílel pachatel z dálky, Konrád tvrdí, že vystřelil při vzájemné rvačce.

„Chtěl jsem mu pouze sebrat ten detektor, ale prostě se to zvrhlo a začal se bránit. Sekl mě lopatkou do hlavy, já jsem v pudu sebezáchovy začal střílet. První dvě rány šly do lesa, na to pan poškozený nereagoval,“ prohlásil. Muže prý zasáhl dvakrát. Třetí ránu do spánku přidal po pěti minutách, protože „se na to už nemohl dívat“.

„Když o tom přemýšlím zpětně, asi by stačilo postavit se k té skrýši. Určitě by mě neodstrčil a neřekl: ‚Já se podívám, co tady máš‘,“ připustil. Den po činu se na místo vrátil, mrtvého kvůli zahlazení stop polil benzinem a zapálil. Tvrdí, že nad hořícím tělem pronesl „modlitbu“, konkrétně „promiň kamaráde, ať je ti země lehká“.

Svůj lup po vraždě vykopal a zhruba po týdnu znovu ukryl nad obcí Srbsko. Z Klánovic ho prý chtěl tak jako tak přemístit, protože cennosti mu tam už jednou předtím vyhrabali divočáci. Právě kvůli zvířatům chodil skrýš každý týden kontrolovat.

Vrah z Klánovic u soudu tvrdil, že se snažil svou obět pouze obrat o detektor...

Vrah z Klánovic u soudu tvrdil, že se snažil svou obět pouze obrat o detektor kovů a nechtěl muže zastřelit.

Obžalovaný Oldřich Konrád byl už v minulosti ve vězení za pokus o vraždu.

Obžalovaný Oldřich Konrád byl už v minulosti ve vězení za pokus o vraždu.

Padesátiletý Oldřich Konrád se u soudu přiznal k zastřelení uzbeckého hledače...

Padesátiletý Oldřich Konrád se u soudu přiznal k zastřelení uzbeckého hledače pokladů.

Vedle obvinění z vraždy a nedovoleného ozbrojování čelí Konrád obžalobě i za vloupání a pokus o těžké ublížení na zdraví. Půl roku před událostí v Klánovicích totiž vykradl dům v Dolních Počernicích a postřelil svědka. „Chtěl jsem ho odradit od pronásledování a zazmatkoval jsem místo toho, abych vystřelil do vzduchu,“ uvedl. Myslel si, že použitá ráže „nemůže nadělat takovou škodu“, dodal.

Vražda z Klánovic zůstávala dlouho neobjasněná. Jediným vodítkem bylo to, že v lese se střílelo ze stejné zbraně jako v Počernicích. Policisté proto museli pachatele chytit při obdobném vloupání, což se jim podařilo v prosinci 2015. K vraždě se přiznal po čtvrt roce. Konrád policii také popsal, že rodinné domky vykrádal vždy od listopadu do března v různých krajích. Vždy čekal, až padne tma, loupil ale pokaždé zkraje večera, protože „chodí brzo spát“. V minulosti si odpykal sedm let za pokus o vraždu, poté byl do roku 2006 ve vězení za krádeže. Od té doby nepracoval, pouze občas načerno na stavbách. Minulý týden dostal pětiletý trest za 23 vloupání na Hradecku.

Soudkyně Hana Hrnčířová v úterý přečetla Konrádův dopis, v němž po ní muž žádá doživotí, protože „všechno je lepší než dlouhodobý trest“. „Anebo si snad opravdu myslíte, že po takové době vyjde z vězení dobrý a vyrovnaný člověk? Doživotní trest je nejlepším řešením nejen po vás a pro společnost, ale i pro mě. Věřím tomu, že nebudete mít problém tento trest zdůvodnit,“ napsal. Hlavní líčení bude pokračovat v květnu, a to výpověďmi znalců.

ČTK
  • 1Diskuse