17. května 2017 13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrah z Klánovického lesa chce pro sebe doživotí. Podle psychologa je nenapravitelný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Vrah z Klánovic u soudu tvrdil, že se snažil svou obět pouze obrat o detektor... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrah z Klánovic u soudu tvrdil, že se snažil svou obět pouze obrat o detektor... | foto: ČTK

PRAHA Zloděj recidivista Oldřich Konrád, který zastřelil hledače pokladů v pražském Klánovickém lese a předtím střílel i na jiného muže, je podle středeční výpovědi soudního znalce zcela nenapravitelný. Názor psychologa může mít podle soudkyně významný vliv na výši uloženého trestu.

Konrádovi hrozí za vraždu a pokus o těžké ublížení na zdraví až doživotí, které sám požaduje - podle informací především kvůli své neutěšené finanční situaci.

Vražda z června 2014 zůstávala dlouho neobjasněná, protože Konráda s obětí nespojovalo vůbec nic. Třiatřicetiletý muž měl smůlu, že se s detektorem kovů dostal do blízkosti skrýše, kde si Konrád schovával kořist z desítek vloupání do rodinných domů. Obžalovaný tvrdí, že chtěl muži pouze sebrat detektor, střílet prý začal až po vzájemné rvačce. Svou oběť trefil třikrát do hlavy.

„Resocializace obžalovaného je nereálná a vyloučená,“ konstatoval u pražského městského soudu psycholog Jiří Klose. Na stupnici od jedné do sedmi označil možnost Konrádova opětovného začlenění do společnosti nejméně příznivým stupněm sedm.

Pachatel se doznal a při prověrce na místě činu ukázal takové podrobnosti, že...
Pachatel se doznal a při prověrce na místě činu ukázal takové podrobnosti, že...

Svůj názor zdůvodnil mimo jiné kriminální historií obžalovaného, jeho neukotveností v pracovních i společenských vztazích i jeho postojem k trestné činnosti. Jediné pozitivní faktory - tedy dobrá úroveň Konrádova intelektu a jeho přiznání - prý tento závěr nemohou zvrátit.

Neváhá jednat násilně

Klose dodal, že jedenapadesátiletý Konrád je osobnost s agresivním potenciálem, která v situacích ohrožení neváhá jednat protispolečensky a násilně.

U soudu vypovídal také L. M., kterého Konrád postřelil den po Štědrém večeru 2013 v pražských Dolních Počernicích. Svědek Konráda pronásledoval poté, co obžalovaný vykradl jeho sousedy. „To, že střílí, jsem pochopil až v okamžiku, kdy padly výstřely. Zbraň jsem vůbec neviděl,“ řekl. Při incidentu instinktivně vyskočil a natočil se ke střelci bokem, což mu možná zachránilo život. Střela ho tak totiž namísto do břicha zasáhla do stehna, odkud prošla do hýždě. Muž se domníval, že ho trefil pouze gumový projektil, a do nemocnice, kde ho poté operovali, se nechal odvézt až po několika hodinách. Konrád ke střelbě dříve uvedl, že zazmatkoval.

Konrád si v minulosti odpykal sedm let za pokus o vraždu, poté byl do roku 2006 ve vězení za krádeže. Od té doby nepracoval, pouze občas načerno na stavbách. Letos dostal pětiletý trest za 23 vloupání na Hradecku. Sám odhaduje, že kradl ve zhruba dvou stovkách domů.

ČTK získala kompletní text dopisu adresovaného soudu, v němž Konrád žádá o uložení doživotního trestu. Za jeho přáním nestojí lítost nad spáchaným činem, ale pragmatické důvody.

„Měl jsem na vazbě možnost přemýšlet o svém životě dost dlouho na to, abych dospěl k závěru, že můj další život na svobodě nemá v podstatě žádný smysl, protože po případném propuštění z dlouhodobého výkonu trestu nebudu mít kde bydlet, nikoho venku nemám, na koho bych se mohl obrátit, a budu opět muset řešit existenční problémy včetně dluhů a exekutorů,“ napsal. Dostal se prý do absurdního kolotoče „zločin, trest, dluhy a křivda“ a s pomocí soudu chce tento kolotoč konečně zastavit.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz