21. prosince 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Houskovu vrahovi jsme se přiblížili, v lednu se posuneme, slibuje žalobce

Policie při práci za domem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie při práci za domem. | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA Policie se více než měsíc po vraždě kontroverzní postavy severu Čech Romana Housky přiblížila k jeho vrahovi. Serveru Lidovky.cz to řekl šéf ústeckých státních zástupců Jan Jakovec. Nové informace podle něj kriminalisté zveřejní v lednu.

Jan Jakovec

Jan Jakovec

Lidovky.cz: Přesně před měsícem jste říkal, že pokud za tuto dobu nedopadnete vraha, bude to pak velmi složité. Mám to tedy chápat tak, že nejspíše unikne?
Co jsem říkal, je obecné pravidlo. Na druhou stranu policie určité důkazy a skutečnosti zjistila, ale ještě to pořád nevede k identifikaci pachatele. Je velmi problematické sdělit, jak jsme blízko, někdy vás přiblíží malý detail. Verzí je stále víc než jedna, pachatel tedy identifikován není.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz:  Dopadení pachatele tedy věříte stále stejně?
Ano, i s vědomím toho, co za ten měsíc policie zjistila.

Lidovky.cz:  A co zjistila? Lze říct, že jste se k vrahovi přiblížili?
Já myslím, že ano.

Lidovky.cz:  Bylo to díky výslechu svědků?
Určitě. Detaily ale říkat nemohu.

Lidovky.cz:  Ptám se proto, že váš kolega Vladimír Jan tvrdil, že výslechy nic zásadního nepřinesly...
Lidí policie vyslechla celou řadu. Podstatou je sestavit časový snímek samotného průběhu události a v tom nám výslechy pomohly. Ale aby nám někdo řekl, že viděl konkrétní osobu a udělal popis, to ne. Výpovědi ale smysl mají.

Lidovky.cz:  Přibyly, nebo ubyly vyšetřovací verze?
Nastavili jsme je obecně a pořád se v jejich drtivé většině pohybujeme.

Lidovky.cz:  Souvisí vražda s politikou, nebo s byznysem pana Housky?
Motiv je v podstatě klíčová stopa k pachateli, ale nyní o něm hovořit by byla čirá spekulace. Pokud nemáte pachatele, nebo silné podezření, mluvit o politice, nebo majetku je absolutní spekulace. Nechte ještě chvilku času, v lednu se posuneme.

Lidovky.cz:  Co to znamená?
Provádí se stále řada důkazů.

Více než měsíc po vraždě

Roman Houska

Roman Houska

Housku zastřelil 18. listopadu večer neznámý pachatel u vily, kde žil s náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou. Jeho tělo našel podnikatel, stavař Vlastimil Rindoš, který měl s Houskou domluvenou schůzku.

Kriminalisté připustili, že za vraždou mohlo být půjčování peněz či rozdělování evropských dotací. Podle informací ČTK se zabývají i možností, že by vražda mohla souviset s regulací heren v Chomutově.

Houska byl vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Do budovy chomutovského magistrátu tehdy vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska žádost o úplatek popřel.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky