Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrak se těžko hledá. Je hluboko

Česko

Tragédie letu AF 447 – Zbývá 26 dní, pak se sonary v letadle odmlčí. Air France prý někdo vyhrožoval

Dva dny před záhadným zmizením letu AF447 prý někdo vyhrožoval společnosti Air France bombovým útokem.

PAŘÍŽ/PRAHA Odpověď na otázku, co zavinilo pád letadla společnosti Air France, leží hluboko na dně Atlantského oceánu. A podle všeho v obtížně přístupných nebo ve zcela nepřístupných místech.

Dosavadní vyšetřování nasvědčuje tomu, že vrak skončil v oblasti, kterou tvoří četné vulkanické hřebeny a strmé příkopy, z nichž mnohé jsou hlubší než americký Grand Canyon (1600 metrů).

Letadla, která včera už třetí den prozkoumávala oblast, zaznamenala další trosky, tentokrát rozměrnější. Vrak ale podle posledních odhadů leží v hloubce od 2,7 do 4,2 kilometru, kde má voda pouhé 4 stupně Celsia a tlak vody dosahuje dvou tun na čtvereční centimetr. Černou skříňku bude muset z takové hloubky vyzvednout robot.

Z letadla teď vysílá akustické signály sonar, velký zhruba deset centimetrů, a to pravidelně každou sekundu. Sonar je připojený na černou skříňku, která je umístněna v ocasní části trupu letadla. Další sonar je napojen na záznamové zařízení v kokpitu letounu. Ani signály sonarů ale nezaručují, že se vrak podaří lokalizovat.

Problém představuje už zmiňované zvrásněné oceánské dno. Trosky byly sice objeveny severně od souostroví Fernando de Noronha, v oblasti, ze které se letadlo naposledy hlásilo, ale vítr a oceánské proudy mohly vrak zanést kilometry daleko.

Zbývá už jen 26 dní Vyvrátit se zatím nedá ani spekulace jednoho z brazilských specialistů Jorgeho Amarala, podle kterého je možné, že se piloti pokoušeli stroj na poslední chvíli obrátit. I v takovém případě by vrak ležel na kilometry daleko od místa, odkud se letadlo hlásilo, nebo kde se našly trosky. Pátrací týmy mají každopádně jen 30 dní (dnes už jen 26), pak se v sonarech v letadle vybijí baterie.

„Určení polohy bude hodně obtížné,“ předpověděl Thomas A. Greenacre, expert americké firmy Dukane, která vyrábí sonary.

O příčinách záhadného zmizení letounu se tak stále jen spekuluje. Zcela vyloučit přitom nelze ani teroristický útok. Včera totiž vyšlo najevo, že jen dva dny před tragédií někdo vyhrožoval společnosti Air France bombovým útokem. Úřady kvůli tomu ten den odložily start letu z argentinského Buenos Aires do Paříže. Letadlo prohledala policie, ale na jeho palubě nic nenašla.

***

Na dně Atlantiku Pátrací týmy musejí prozkoumat stovky kilometrů čtverečních oceánu. Vrak prý leží v některém z hlubokých údolí tzv. Středoatlantského hřbetu, kde bude obtížné ho najít. Jen několik zemí dnes disponuje ponorkami, které se dokážou ponořit do hloubky čtyř kilometrů. Americký Alvin dokáže do takových hloubek dopravit i tříčlennou posádku. K vraku letadla Air France se však ponoří jen robot. Je ovládán z lodi a dokáže zmapovat polohu trosek na video a vyzvednout černou skříňku.

Oběti nehody letu AF 447

Na palubě letadla Air France, které v pondělí zmizelo při přeletu nad Atlantským oceánem, bylo celkem 228 lidí. Životní příběhy několika z nich se v uplynulých dnech objevily v médiích.

Daniel Benčať (53) Starosta slovenských Kozárovců. Majitel firmy, která obchoduje s brazilským mramorem. Do Brazílie proto jezdil pravidelně. Tentokrát s sebou vzal na výlet i svého přítele a dalšího podnikatele Michala Hudce (53), který je rovněž pohřešován.

Erich W. Heine (42) Člen úzkého vedení metalurgického koncernu ThyssenKrupp CSA. Otec tří dětí.

Eithne Wallsová (29) Lékařka z Dublinu a tanečnice v souboru Riverdance se vracela z dovolené se svými dvěma kamarádkami, spolužačkami z medicíny Aisling Butlerovou (26) a Jane Deasyovou (27).

Neil Warrior (49) Šéf marketingu a PR evropské pobočky automobilky Mazda. Žil střídavě v Londýně a v Kolíně nad Rýnem.

Pedro Luis de Orleans e Bragança (26) Potomek posledního brazilského císaře Pedra II., dík matce, belgické šlechtičně, měl i belgické občanství. Od roku 2005 žil v Lucembursku a pracoval pro banku BNP Paribas.

Mastná skvrna na hladině oceánu, kterou brazilští letci objevili, je podle všeho jednou ze stop, které svědčí o tom, že letadlo skončilo na dně Atlantiku. Skvrna se prý táhla po hladině v délce téměř dvaceti kilometrů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!