Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vraťte nám sošku, je kradená, žádá biskup vídeňskou aukční síň

Česko

  8:30
PLZEŇ - Plzeňský biskup František Radkovský pověřil právníka, aby připravil oficiální žádost o vydání barokní sošky anděla pocházející z kostela v Úterý na Plzeňsku, kterou chtěla minulý týden dražit vídeňská aukční síň Im Kinsky. Žádost společně s biskupem podá i opat premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku Filip Zdeněk Lobkowitz, řekla mluvčí plzeňského biskupství Alena Ouředníková.

Soška nabízená ve vídeňské aukci foto: Reprofoto

Sošku anděla ukradli zloději z kostela v prosinci 1991. Je v registru odcizených a pohřešovaných uměleckých děl. Na její chystanou vídeňskou dražbu upozornila Národní galerie české ministerstvo kultury, policii a uvědomila i aukční síň. Plastika byla nakonec z dražby stažena.

PSALI JSME:

Podle Ouředníkové nyní biskup i opat požádají jako poškození o vydání sošky společně. Kostel v Úterý totiž historicky patřil premonstrátům, nyní ho však spravuje římskokatolická farnost. V době ukradení sochy plzeňská diecéze ještě neexistovala, vznikla až v roce 1993. "Po odeslání žádosti bude další postup na policii," řekla mluvčí.

Pořadatel odhadl cenu na 6500 až 10 000 eur

Plastika Ignáce Františka Platzera z roku 1752 se objevila v roce 2009 na aukci v Německu, její prodej byl prostřednictvím Interpolu zablokován.

Německá policie pak zjistila, že socha byla záhy po svém ukradení vyvezena z ČR, tedy ještě předtím, než začala platit evropská směrnice o navracení nezákonně vyvezených kulturních statků.

Pořadatel vídeňské aukce v katalogu uváděl, že soška pochází z kostela sv. Václava u Plzně a cenu odhadl na 6500 až 10 000 eur (až 253.000 korun).

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
MACHR NA MONTÁŽ 1směna

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Mohlo by vás zajímat