Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vraťte se. Dostanete půl miliardy

Česko

Akce Návrat: Vláda začala lákat české vědce z ciziny zpátky domů. Potřebuje zaplnit desítky nových výzkumných center

PRAHA Špičkoví vědci utíkají do ciziny za vyššími platy i lepším vybavením laboratoří. Jenomže Česko tyto mozky nutně potřebuje, a tak se je vláda snaží přilákat zpátky.

Nečasův kabinet schválil program s příznačným názvem Návrat a do „draftování“ výzkumníků chce investovat bezmála půl miliardy korun.

Vědců bude nyní potřeba. Za evropské peníze se totiž v Česku začínají budovat desítky nových výzkumných center. Podle propočtů ministerstva školství v nich během pěti let vznikne asi tisíc nových pracovních míst pro vědce.

„Určitě chceme přilákat lidi zvenku. Každou takovou příležitost vítáme,“ těší se Tomáš Hruda, ředitel biotechnologického centra CEITEC vyrůstajícího v Brně. Posily už má navíc v západoevropských laboratořích vyhlédnuté. „Program využijeme hlavně při hledání šéfů skupin,“ upřesňuje Jitka Ulrichová z Univerzity Palackého v Olomouci, pod kterou spadají hned tři nová centra.

Program Návrat se rozjede už letos, kdy ministerstvo vyhlásí první soutěž o peníze. Celkově se až do roku 2019 mezi vědce rozdělí 465 milionů korun.

Do Česka se díky tomu vrátí nejméně tři desítky špičkových výzkumníků, kteří nyní pracují v cizině. Jelikož mohou z grantu platit i svůj tým, dočká se podpory celkově ještě více badatelů. To navíc zabrání dalšímu odlivu mozků. „V rámci projektu se ,doma‘ podaří vytvořit podmínky srovnatelné s cizinou,“ říká Jana Hakenová z ministerstva školství.

Peníze půjdou na platy vědců, zčásti i na samotné experimenty a zařízení laboratoří. „Každý pěti až sedmičlenný tým dostane přes tři miliony korun ročně,“ říká Hakenová a upozorňuje, že to není ve srovnání se západní Evropou moc. Jen kvůli penězům se ale vědci nevracejí - často je domů přivede rodina.

„Po návratu z ciziny je relativně těžké uspět v soutěži o granty,“ upozorňuje biolog Cyril Bařinka, který nedávno přišel ze Spojených států. Větší šanci na úspěch podle něj mají lidé zaběhnutí v systému. A mnohdy hrají roli i osobní kontakty. Bařinka se domnívá, že program Návrat to pomůže prolomit a přiláká nadějné mladé vědce.

Více čtěte na straně 26

***

Výzvy k exodu lékařů se stupňují

Tři a půl tisíce výpovědí odborářům nestačí. K odchodu z nemocnic včera vyzvali další nespokojené doktory. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale ujišťuje pacienty, že kolaps zdravotnictví nehrozí. Bez větších potíží by měla fungovat například většina fakultních nemocnic. Více čtěte na straně 3

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!