Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vražda Kočky? Mělo se věřit Kubicemu

Česko

  19:40
PRAHA - Když Jiří Paroubek křtil ve čtvrtek večer v pražské restauraci Monarch svoji knihu, netušil, že za pár hodin na stejném místě někdo zastřelí syna provozovatele Matějské pouti Václava Kočky. Na muže při konfliktu prý vytáhl zbraň podnikatel Bohumír Ďuričko a třemi ranami zblízka ho zabil. Policie podezřelého obvinila. Údajný vrah měl být podle Kubiceho zprávy známým Paroubka. To šéf ČSSD odmítá. Fotogalerie

Václav Kočka ml. (vlevo) a jeho údajný vrah Bohumír Ďuričko. foto: isifa/foto LN


Jiří Paroubek na křtu své knihy s manželkou Petrou

Jiří Paroubek se svoji ženou Petrou na křtu knihy jen pár hodi předtím, než na stejné místě zastřelili syna podnikatele Václava Kočky.Jiří Paroubek popřel, že by vražda čtyřicetiletého Václava Kočky mladšího souvisela s politikou a s programem ČSSD. Řekl, že cítí s rodinou mrtvého, a dodal, že zastřelený i jeho otec byli dlouholetými členy sociální demokracie. Zdůraznil ale, že se incident stal ve veřejně přístupné restauraci několik hodin po autogramiádě.
 
Ďuričko s trofejemi ve svém hotelu Axa
Bohumír Ďuričko v kanceláři svého hotelu Axa před loveckými trofejemi s whisky a doutníkem v ruce.Střelbě podle pražského policejního mluvčího Ladislava Bernáška předcházela hádka obou mužů. Vše se podle něho odehrálo ve čtvrtek v noci, hlášení o incidentu prý policisté obdrželi několik minut po 23 hodině. "I přes veškerou snahu lékařů muž ale svým zraněním podlehl," uvedl Bernášek.

Syn Václav Kočka se svým otcem
Václav Kočka ml. (vlevo) na fotografii se svým otcem.Očitý svěděk, který  podnikatele obsluhoval, řekl Lidovým novinám, že muži byli opilí. Údajně se Václav Kočka starší sázel s Ďuričkem, kdo má u sebe více peněz. Vítěz měl dostat padesát tisíc. Začala hádka. Na pomoc svému otci prý přispěchal Kočka mladší. Ten pak měl nakonec za Ďurička zaplatit účet. Při loučení údajně Ďuričko v přítomnosti své těhotné přítelkyně vytáhl zbraň a Kočku mladšího zastřelil. Pětapadesátiletého hoteliéra, který střílel z legálně držené zbraně, už obvinili z vraždy. Hrozí mu deset až 15 let vězení. Ďuričkův advokát tvrdí, že jeho klient pouze bránil svou těhotnou přítelkyni, která byla údajně napadena.

Premiér: Politici měli brát vážně Kubiceho zprávu

Bohumír Ďuričko (* 1953)
Bohumír Ďuričko v kanceláři svého hotelu Axa před loveckými trofejemi s whisky a doutníkem v ruce.
Hoteliér, vede pražský hotel Axa. V minulosti mu patřil prvoligový fotbalový klub v Příbrami (někdejší Dukla Praha), je také známý Jiřího Paroubka.

Ďuričko spolupracoval s StB. Nejprve to popíral, později ale svůj svazek sám zveřejnil na internetu.

Jeho jméno se objevilo také v Kubiceho zprávě, kde se píše, že "dle zdroje novinářů na své jachtě měl držet a souložit se svojí nezletilou dcerou, kterou měl mít při jeho návštěvách k dispozici Paroubek". Ďuričko i Paroubek to označili za lež, která je velmi poškodila a žádali omluvu.

Před rokem 1989 působil Ďuričko na ministerstvu zahraničního obchodu, byl také ekonomickým náměstkem Sporturistu. V 90. letech vstoupil do Dukly, v roce 1997 ji přestěhoval do Příbrami a o dva roky později prodal kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Starkovi.
Jména otce zavražděného Václava Kočky a údajného střelce Bohumíra Ďurička se v médiích objevila před dvěma lety v souvislosti s takzvanou Kubiceho zprávou, v níž šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice psal o prorůstání mafie do politiky.

O Bohumíru Ďuričkovi, který měl být spolupracovníkem StB, se v Kubiceho zprávě psalo jako o známém premiéra Paroubka. To Paroubek odmíl: "V roce 2005 mě pozval na jachtu v Chorvatsku, když jsem se dozvěděl, že spolupracoval s StB, pozvání jsem odmítl. Kromě náhodných setkání, jsem se s ním nestýkal. Znali jsme se devět let." dodal Paroubek.

Podle údajů z Kubiceho zprávy byl Václav Kočka podezřelý z vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Podle některých informací působil Kočka jako poradce tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka. To Paroubek také popřel. Kočku tehdy zároveň označil za poctivého člověka.

Ďuričko se svojí přítelkyní pár hodin před vraždou
Bohumil Ďuričko se svojí těhotnou přítelkyní v restauraci Monarch pár hodin předtím než měl zavraždit Václava Kočku ml.Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek má ale na Kočku odlišný názor. "V Praze není třeba vysvětlovat, co znamená jméno Kočka, jeho synové a jeho synovec a provázání na ruskou mafii," řekl nynější premiér před časem na Frekvenci 1.

Dnes Topolánek vyjádřil soustrast rodině zavražděného Václava Kočky ml. "Přes všechno, co jsem o přátelích Jiřího Paroubka kdy řekl, bych chtěl rodině Kočkových vyjádřit soustrast," sdělil. "Celá tato událost je ale hlavně o tom, že kdyby politici napříč stranami brali informace Jana Kubiceho, obsažené v jeho zprávě vážně, nikoli jako předvolební folklór, nemuselo se to stát," vzpomněl premiér ve svém vyjádření takzvanou Kubiceho zprávu.

S Kočkovými se podle svých slov znal například i jeden z vůdců takzvaného Berdychova gangu. "Kočku jsem znal toho mladšího, ale nemohu proti Kočkovým říct nic špatného. Když se člověk déle pohybuje v podsvětí, pozná různé lidi," řekl před časem deníku Mladá fronta Dnes David Berdych.

Václav Kočka (* 1941)
Podnikatel Václav KočkaOrganizátor Matějské pouti, šéf atrakcí na pražském Výstavišti, známý předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a místopředseda sociální demokracie na Praze 7.

Kočku i jeho syny údajně prověřovali detektivové z ÚOOZ, nikdy proti nim ale nevznesli žádné obvinění.

Nejvážnějším obviněním vůči Kočkovi byla informace z Kubiceho zprávy, že byl podezřelý z vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. To ale Kočka rezolutně popřel.

Kočka pochází z Plzně. Od 60. let se pohybuje ve světě kolotočů a pořádání poutí, například vyjížděl s atrakcemi do Sovětského svazu. Později se podílel na vývozu některých hvězd do zemí východního bloku (mimo jiné Karla Gotta či Heleny Vondráčkové).

Od 90. let působí ve vedení firmy Incheba, která si pronajímá areál Výstaviště. Podle médií je Kočkovým synovcem Antonín Šimek, který ovládá společnost Happy Day, která vlastní síť kasin.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat