Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syn bodal matku nožem do hlavy. Asi se bránila, nevím přesně, řekl soudu

Česko

  11:11
Plzeňský krajský soud poslal do vězení na 14 let pětadvacetiletého muže, který loni v listopadu v bytě ubodal svoji matku. Rány směřovaly do hlavy, krku, trupu a rukou.

„Cítím se vinen v plném rozsahu, souhlasím s popisem skutku i právní kvalifikací. Velice mě mrzí, co se stalo, je to obrovská tragédie, já i sourozenci jsme přišli o milovanou matku. Lituji, jsem připraven nést následky,“ řekl dnes u soudu D. N.

Na otázku, zda souhlasí také s trestem 14 let vězení, který navrhoval státní zástupce, po deseti sekundách odpověděl, že ano.

Kromě vězení musí dvěma nezletilým sourozencům zaplatit po téměř 760 tisíci korunách. Rozsudek je pravomocný. „Nižší trest než 14 let by byl nepřiměřený,“ řekl dnes soudce Jan Hostaš.

Vražda se stala 1. listopadu ráno v Plzni na Borech v Plachého ulici. Podle obžaloby D. N. zasadil své matce několik bodných ran, které směřovaly do hlavy, trupu, krku a horních končetin.

Ani přivolaná záchranná služba nedokázala zraněné ženě pomoci. Bezprostřední příčinou její smrti byla prudká a masivní ztráta krve při vícenásobném bodném poranění plic.

Mladík po vraždě z bytu utekl a policisté ho vypátrali během několika hodin v centru Plzně.

Již dvakrát byl ve vězení. Naposledy byl propuštěn loni 17. září. V rejstříku trestů má již čtyři záznamy. Například v roce 2017 dostal za loupež tři roky, v roce 2021 za krádež 21 měsíců.

Po posledním propuštění žil s matkou a otcem v pronajatém bytě. V přípravném řízení obžalovaný uvedl, že zhruba 14 dní po propuštění z vězení přestal brát léky na paranoidní schizofrenii, protože mu došly a pro další si nedošel. Občas prý užíval pervitin a marihuanu, stejně jako jeho matka a otec.

Den před vraždou si dal „lajnu“, jednu odpoledne, druhou v noci s mámou a tátou. „Pak máma začala vyhazovat tátu z bytu. Hádali jsme se. Pak máma odešla o patro výš za sousedkou. Táta přišel nad ránem a pohádali se. Máma přišla od sousedky opilá a začala mě mlátit. Nevzpomínám si, že jsem do ní bodal, nevím ani, jak vypadal nůž, asi jsem ho vzal v kuchyni. Jestli se matka bránila, asi jo. Nevím, jak jsem přišel k říznutí v dlani. Ona žádnou zbraň v ruce neměla. Skončilo to tím, že jsem utekl z bytu v tričku, džínách a pantoflích. Zahnul jsem na Klatovskou, pak jsem se dostal na Skvrňany, pak k autobusáku, trolejbusem k Mrakodrapu a pak mě zadrželi,“ vypověděl obžalovaný mladík.

Ve věznici se již dvakrát sebepoškodil a byl také hospitalizován kvůli špatnému psychickému stavu.

1. listopadu 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!