Kang Kek Ieu včera jako první vysoký představitel Rudých Khmerů stanul před soudem, jehož vznik podpořila OSN.
Stalo se tak 30 let po genocidě v Kambodži.
PHNOMPENH/PRAHA „Toto je den, na který jsme čekali třicet let. Nevím však, jestli ukončí mé utrpení,“ řekl po včerejším zahájení soudního přelíčení s vysokým představitelem Rudých Khmerů Kang Kek Ieuem bývalý vězeň Vann Nath.
Tento bělovlasý muž je přitom jedním z mála žijících lidí, kterým se podařilo přežít hrůzné peklo v phnompenhské věznici Tuol Sleng, známé jako S-21. Jejím velitelem byl právě Kang Kek Ieu.
V současnosti šestašedesátiletý Ieu zvaný Duch (khmerské slovo vyslovované dyš) je obviněn ze zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit zhruba před třemi desítkami let. V neblaze proslulém zařízení S-21 měl údajně osobně dohlížet nad krutým mučením tisíců lidí, kteří byli následně zabiti. Dělo se tak tím nejkrutějším způsobem -ubitím holemi (to představovalo nejmenší finanční náklady) na popravčím poli poblíž kambodžské metropole. Hlavičky dětí byly navíc rozbíjeny o stromy. Vězni Rudých Khmerů se také kvůli mučení přiznávali k tomu, že byli agenty CIA nebo KGB. Většina spolupracovníků navíc uvádí, že se Ieua skoro každý bál. Za všechny tyto činy hrozí bývalému učiteli doživotní trest, soud totiž nemůže vynést rozsudek smrti. Zasedání tribunálu je v mnoha ohledech přelomovou událostí. Soud se sešel na základě dlouhého vyjednávání Kambodže a OSN. Kromě Ieua mají být souzeni i další čtyři vysocí představitelé režimu. Atmosféra v soudní síni včera připomínala klid před bouří. Začátek přelíčení totiž byl spíše formální záležitostí, výpovědi svědků se očekávají v březnu a rozsudek by měl padnout až v září. Obžalovaný dění sledoval s netečným výrazem. Občas pouze usrkával vodu. Již dříve zodpovědnost za svoje činy přiznal. Hájil se však tím, že pouze následoval rozkazy. „Vstoupil jsem mezi Rudé Khmery kvůli tomu, abych osvobodil svůj lid, a nikoli páchal kriminální činy,“ řekl vyšetřovatelům podle agentury AFP Ieu, který však včera před soudem nemluvil. Jeho obhájce Francois Roux ale zdůrazňoval, že obviněný má právo na spravedlivý proces. Ieu se také již v minulosti vyznal z toho, že svých činů lituje. „Velmi mě mrzí všechno to vraždění v minulosti. Chtěl jsem být dobrým komunistou. Práce mě nikterak nebavila,“ řekl fotografovi Niku Dunlopovi, který ho před lety nalezl v západní části Kambodže. Proč byl tak brutální?
Místnost, kde se přelíčení odehrávalo, byla od galerie pro veřejnost oddělena neprůstřelným sklem. Nikdo totiž nechtěl riskovat, že by se někdo ze stovek přihlížejících Kambodžanů pokusil Ieuovi pomstít. Jeden z diváků, který během vlády Pol Potova režimu ztratil sedm členů rodiny, chtěl například pohledem do tváře obviněného podle svých slov porozumět tomu, jak se může lidská bytost dopustit tak ohavných činů. „Proč byl tak brutální?“ citovala šestašedesátiletého muže agentura Reuters.
***
Kang Kek leu zvaný Duch, velitel S-21 a jeden z nejhorších hrdlořezů z dob Rudých Khmerů v Kambodži v první den soudu a na nedatované fotografii z doby jeho vlády nad životem a smrtí
Zde byla mučírna: budova věznice S-21, která před před vládou Rudých Khmerů sloužila jako střední škola, byla po jejich pádu přeměněna na Muzeum genocidy
Rudí Khmerové, kteří se nadchli pro myšlenku extrémního komunismu maoistického typu, vládli v Kambodži v letech 1975 až 1979. V této době bylo popraveno nebo zemřelo na nemoci a hlad přibližně 1,7 milionu lidí. V čele hnutí stál Saloth Sar, řečený Pol Pot. Teror Rudých Khmerů se dotkl téměř každé rodiny v zemi. O ukončení vražedného režimu se v roce 1979 obsazením Phnompenhu postarala vietnamská armáda. Hlavní strůjce byl zbaven moci vlastními lidmi až roku 1997. Provizorní soud Rudých Khmerů ho poté za zradu země odsoudil k doživotnímu vězení. Zemřel v džungli 15. dubna 1998.
Vann Nath je jedním z pouhých devíti Kambodžanů, kteří přežili krutý režim phnompenhské věznice Tuol Sleng (S-21); zhruba 20 tisíců věznů toto štěstí nemělo -zbyla po nich pouze puntičkářsky vedená fotografická evidence
Celý proces se odehrává z důvodu obav ze msty za neprůstřelným sklem