27. března 2017 19:17, aktualizováno  19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němci chtějí za vraždy na hranicích stíhat české velitele. Platforma viní i Štrougala

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 234Diskuse
Lubomír Štrougal se svou ženou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Štrougal se svou ženou | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN/PRAHA Němečtí vyšetřovatelé považují zabití pěti Němců na československých hranicích v době komunismu za mezinárodní zločin. Navrhují, aby velitelé zodpovědní za střežení hranic byli stíháni pro vraždu. Informovala o tom Platforma evropské paměti a svědomí, která loni v srpnu podala trestní oznámení na 67 představitelů komunistického režimu.

Platforma podala trestní oznámení na téměř sedm desítek českých a slovenských občanů, mezi nimiž nechybí bývalý šéf KSČ Miloš Jakeš a někdejší komunističtí premiéři Lubomír Štrougal a Peter Colotka, loni v srpnu. Učinila tak proto, že vyjma čtyř řadových pohraničníků nebyl v Česku za usmrcení emigrantů nikdo potrestán. Po více než půl roce má organizace od německých vyšetřovalů k dispozici již dvě vyrozumění.

První obdržela v říjnu loňského roku. Nejvyšší spolkový státní zástupce tehdy označil úmyslné zabíjení neozbrojených uprchlíků na hranicích bývalého Československa za mezinárodní zločin. Došlo podle něj totiž k zásadnímu porušení lidských práv na život a na svobodu pohybu. V polovině března se pak k případu vyjádřil i státní zástupce ve Weidenu, který minimálně pro velitele, kteří se podíleli na střežení hranic, navrhuje překvalifikování činů na „vraždy z nízkých pohnutek“.

Výkonná ředitelka platformy Neela Winkelmannová dosavadní závěry německých vyšetřovatelů vítá. „Pro oběti československé železné opony jsou stěžejní. Dosud se totiž žádné oficiální nebo akademické místo v České ani Slovenské republice neodvážilo zkonstatovat, že se jedná o nepromlčitelné činy,“ uvedla.

Štrougalův tajný rozkaz

Nyní chce spolu se svými kolegy ještě prokázat, že klíčový rozkaz k aktivitám tajných služeb a pohraniční stráže vydal expremiér Lubomír Štrougal.

“Platforma dodá v těchto dnech do Weidenu dosud neznámé dokumenty, mezi nimi tajný rozkaz jednoho z hlavních podezřelých, ministra vnitra a pozdějšího premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala, který dokládá systematické a plánované pronikání komunistických tajných služeb a pohraniční stráže na území sousedních západních států,“ informovala Winkelmannová.

Trestní oznámení se týká i bývalého šéfa KSČ Miloše Jakeš.

Trestní oznámení se týká i bývalého šéfa KSČ Miloše Jakeš.

Zastupitelství totiž v jednom případě připustilo, že se mohlo jednat o „vražedný úmysl v řetězci velení“. Konkrétně šlo o případ bavorského muže zabitého pohraničníky ČSSR při pronásledování uniklého uprchlíka na území SRN.

Oznámení ze srpna loňského roku se týká také smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 30 lety na hranici u Bratislavy roztrhán psy pohraničníků. Další z obětí je Richard Schlenz, kterému se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína a byl českým pohraničníkem zastřelen až na rakouském břehu. Mezi oběti patří rovněž Johann Dick z Bavorska, který byl v roce 1986 při pátrání pohraničníků po polských uprchlících střelen na německém území, odtažen na české a zemřel při převozu do nemocnice.

rsaRobert Sattler
  • 234Diskuse
Najdete na Lidovky.cz